ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Sağlığımızı müzik yönlendiriyor...Sayı: 929 - 20.01.2010


Prof. Dr. Erdal Işık'ın (Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Anabilim Dalı öğretim üyesi) iddiasına göre bazı besteler, bazı sanatçılar sara nöbetlerini tetikliyormuş. Ebru Atar'ın (AA) haberinden öğrendim.

Verdiği örnekler şöyle; Johann Strauss'un Mavi Tuna Valsi, Beethoven'ın Beşinci Senfoni'si, İbrahim Tatlıses'in bazı türküleri.

Uzmanın belirttiğine göre, bu etki, beynin dominant olmayan yarım küresiyle ilişkili imiş.

Durum birçok bilimsel terimle açıklanmış, sanırım ben de, okurlarım da bunu anlayamayacağı için, ben sadece örneklerle yetindim.

Ayrıca Türk müziğinin bazı makamlarının da bizde hangi etkileri uyandırdığını sıralamış.

Hicaz makamı alçakgönüllülük veriyormuş, rast ve mahur neşelendiriyormuş, saba cesaret ve kuvvet, uşşak gülme, hüseyni sükunet ve rahatlık, acemaşiran gevşeme duygusu yaratıyormuş.

* * *

Müziğin bizde uyandırdığı etki, ruh halimizle doğru orantılıdır. Yoksa ben bilime karşı gelmeyeyim ama bir müzik parçasının doğrudan, kendi başına bizde bir sara nöbeti yarattığını düşünemiyorum.

Mavi Tuna Valsi, yılbaşlarında, eğlencelerde çalınır, herkes dans eder, şimdiye kadar bir zayiat verildiğini okumadım. Belki de, Strauss'un şanına halel gelmesin diye, bizden saklanıyordur.

Beşinci Senfoni'nin bir açıklaması da, kader kapıyı böyle çalar (ya da çaldığında), biçiminde yorumlanır. Gerçekten de kaderin kapıyı çalışı, insanın sinirlerini gerebilir. Ama Beethoven bestelerinin hangisi müsekkindir? Pastoral'i, İlkbahar Sonatı'nı unuttuğumu sanmayın.

Wagner müziği için ne diyeceksiniz? Ya onu Nazi rejimiyle ilişkilendirenlere ne cevap vereceğiz. Hele Apocalypse Now (Kıyamet) filminde bombardıman sırasında Wagner çalarken, belleğimizde o kalmaz mı?

Şimdi bu bilgilerden sonra, bu müzikleri dinlerken huzurunuz kaçabilir, acaba bir şey olur mu diyebilirsiniz.

O zaman elinize Türk müziği ile ilgili bir kitap alacaksınız, makamlara bakarak şarkı seçeceksiniz, ondan sonra gel keyfim gel.

Siz ayrıca, Barok müzikte de huzur bulabilirsiniz.

Bakın hiç zarar vermeyen, aksine sizi mutlu edecek bestecinin Mozart olduğu anlaşılıyor.

Mevsimlerin etkisine gelince. O zaman o bestecileri de ona göre seçeceksiniz.

* * *

Stockholm'den dört CD aldım, bir arada. Mevsimler üzerine yapılmış bestelerden oluşuyordu. En iyisi mevsimine göre onları dinlemek.

Müziksiz olmayalım da...


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.