ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1854
Şu an 2 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Sağlığımızı müzik yönlendiriyor...Sayı: 929 - 20.01.2010


Prof. Dr. Erdal Işık'ın (Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Anabilim Dalı öğretim üyesi) iddiasına göre bazı besteler, bazı sanatçılar sara nöbetlerini tetikliyormuş. Ebru Atar'ın (AA) haberinden öğrendim.

Verdiği örnekler şöyle; Johann Strauss'un Mavi Tuna Valsi, Beethoven'ın Beşinci Senfoni'si, İbrahim Tatlıses'in bazı türküleri.

Uzmanın belirttiğine göre, bu etki, beynin dominant olmayan yarım küresiyle ilişkili imiş.

Durum birçok bilimsel terimle açıklanmış, sanırım ben de, okurlarım da bunu anlayamayacağı için, ben sadece örneklerle yetindim.

Ayrıca Türk müziğinin bazı makamlarının da bizde hangi etkileri uyandırdığını sıralamış.

Hicaz makamı alçakgönüllülük veriyormuş, rast ve mahur neşelendiriyormuş, saba cesaret ve kuvvet, uşşak gülme, hüseyni sükunet ve rahatlık, acemaşiran gevşeme duygusu yaratıyormuş.

* * *

Müziğin bizde uyandırdığı etki, ruh halimizle doğru orantılıdır. Yoksa ben bilime karşı gelmeyeyim ama bir müzik parçasının doğrudan, kendi başına bizde bir sara nöbeti yarattığını düşünemiyorum.

Mavi Tuna Valsi, yılbaşlarında, eğlencelerde çalınır, herkes dans eder, şimdiye kadar bir zayiat verildiğini okumadım. Belki de, Strauss'un şanına halel gelmesin diye, bizden saklanıyordur.

Beşinci Senfoni'nin bir açıklaması da, kader kapıyı böyle çalar (ya da çaldığında), biçiminde yorumlanır. Gerçekten de kaderin kapıyı çalışı, insanın sinirlerini gerebilir. Ama Beethoven bestelerinin hangisi müsekkindir? Pastoral'i, İlkbahar Sonatı'nı unuttuğumu sanmayın.

Wagner müziği için ne diyeceksiniz? Ya onu Nazi rejimiyle ilişkilendirenlere ne cevap vereceğiz. Hele Apocalypse Now (Kıyamet) filminde bombardıman sırasında Wagner çalarken, belleğimizde o kalmaz mı?

Şimdi bu bilgilerden sonra, bu müzikleri dinlerken huzurunuz kaçabilir, acaba bir şey olur mu diyebilirsiniz.

O zaman elinize Türk müziği ile ilgili bir kitap alacaksınız, makamlara bakarak şarkı seçeceksiniz, ondan sonra gel keyfim gel.

Siz ayrıca, Barok müzikte de huzur bulabilirsiniz.

Bakın hiç zarar vermeyen, aksine sizi mutlu edecek bestecinin Mozart olduğu anlaşılıyor.

Mevsimlerin etkisine gelince. O zaman o bestecileri de ona göre seçeceksiniz.

* * *

Stockholm'den dört CD aldım, bir arada. Mevsimler üzerine yapılmış bestelerden oluşuyordu. En iyisi mevsimine göre onları dinlemek.

Müziksiz olmayalım da...


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.