ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1835
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Gleen Gould'u yeniden icra etmek...Sayı: 926 - 15.01.2010


1955 Haziranı'nın ortalarında Kanadalı genç piyanist Glenn Gould o zamana kadar meslektaşlarının dönüp de pek bakmadıkları dahası çalınmasına da pek ihtimal vermedikleri bir eseri kayda alıyordu... Ertesi yılın ocak ayında müzik marketlerde yerini alan albüm Bach'ın 'Goldberg Çeşitlemeleri'ni muhtemelen ilk kez LP olarak dinleyicilerle buluşturuyordu.

Bach'ın sadece Kromatik Fantezi, İtalyan Konçerto ve Busoni-Liszt uyarlamaları gibi eserlerinin çalındığı bir dönemde Gould, Goldberg kaydıyla çok ciddi bir başarı yakalamış ve albüm tüm dünyada bestseller olmuştu. Esere piyanoda tarihsel anlamda doğru ve tutarlı bir yaklaşım getiren Gould, barok dönemin ruhunu söz konusu kayıtta yakalamayı başırıyordu. Sanatçı Goldberg kaydında hem ifade ve teknik anlamda hem de tarihsel anlamda müziğin özüne dayanan bir noktadan hareket etmiş ve dönem enstrümanı sayılmayan piyanoda gerçek anlamda otantikliği sağlamıştı. Piyanistlikten çok müzisyenliğe ve müziğin kendisine önem veren sanatçı bu kayıdı ile müzik dünyasında Bach'ın klavye eserlerinin yeniden keşfedilmesini sağlıyordu.

Geçtiğimiz günlerde uzunca bir süredir piyasada bulunmayan Gould'un 1955 Goldberg performansı Sony BMG etiketiyle, 1982’de ölen sanatçının ölüm yıl dönümüne denk getirilerek piyasaya sürüldü. Tamamen yeniden ele alınan kayıt Gould'un 1980'lerde hayalini kurduğu bir ses kayıt teknolojisininde gerçeğe dönüşmüş hali.

Geçtiğimiz haziran ayında Toronto'da Glenn Gould Stüdyosu'nda yeniden kaydedilen eser, ilk bakışta inanılmaz gelse de 21. yüzyılda ses kayıt teknolojilerinin geldiği noktanın çok açık bir kanıtı gibi. Albümün yeniden performans süreci Gould'un 1955 yılında gerçekleştirdiği eserin kayıtlarının MIDI (Musical Instruments Digital Interface) protokolüyle önce bir bilgisayara aktarılmasıyla başlıyor. Bu protokolle kaydedilen orjinal kayıt Yamaha'nın Disklavier grand piyanosunda tıpkı piyanist çalıyormuş gibi, tuşlar yeniden harekete geçirilerek eser yeniden seslendirilmiş oluyor. Bilgisayar piyanistin hangi tuşa ne zaman hangi kuvvette, hangi tempoda bastığını kaydeder.

Bu kayıdın sonrasında Yamaha'nın Disklavier grand piyanosuna gönderilen veriler, tuşların altında bulunan ve Yamaha'nın geliştirdiği bir teknoloji ürünü olan, microprocessor'lü hareket eden elektro mıknatıslar, tuşları ve pedalları tıpkı piyanist piyanosunun başında çalıyormuş gibi hareket ettirerek seslendirmeyi gerçekleştirir. Yıllar öncesine ait mono kaydın yeniden yorumlanması yoluyla orjinal kayıttan çok daha üstün bir ses kalitesinin elde edildiği albüm Stereo Surrond versiyonun yanı sıra kaydın kulaklıkla dinlerken de yüksek kaliteli bir ses alınmasını sağlayan Binaural Stereo versiyonunu da içeriyor. Zenph Stüdyoları mühendislerinin hayata geçirdiği proje ilk bakışta biraz bilimkurgu olarak görünse de hali hazırda birçok efsanevi tarihsel kaydın bu yöntemle yeniden seslendirilmesinin de başlangıcını oluşturuyor. (Art Tatum'un 1933 tarihli Piano Starts Here albümü re-performance serisinin bir sonraki albümü.)

Sanatçının artık bir efsane mertebesine ulaşmış 1955 yorumunun yeniden seslendirilmiş kaydı ve 1981'de ölümünden bir yıl önce gerçekleştirdiği son Goldberg kaydı şu sıralar Türkiye'de de bulunabiliyor. Her iki albümde Gleen Gould'un yıllar içinde değişen müzikal yaklaşımını, duygusal iniş çıkışlarını, teknik anlamdaki olgunluğunu ve esere getirmiş olduğu eşsiz yaklaşımı görmek adına iyi bir fırsat.

Gleen Gould /Bach: The Goldberg Variations 1955 Performance / Sony BMG
 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya 2 yorum yapılmış.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.