ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1861
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Demokrasi ve GerekleriSayı: 923 - 12.01.2010


Demokrasi, halkın egemenliği anlamına gelen ve halkın kendi kendisi tarafından yönetilmesi olarak kabul edilmektedir. Çoğunluğu temsil eden yönetim biçimi olmamakla beraber halkın tümüne hitap eden bir sistemdir.

Demokrasi, aynı zamanda birlikte çalışma ve yaşama şeklidir. İnsanlığın yaşamını etkileyen sosyal bir süreçtir.

Sorumluluğun ve sağduyunun sesidir. Çoğunluğun temel hak ve özgürlüklere karışmadığı yönetim biçimidir. Sadece çok sayıda siyasal parti olması ve çoğunluğun oyunu alan partinin iktidara gelmesiyle sınırlı değildir.

İçersinde hoşgörüyü de barındırır. Senden çok farklı düşünen birini dinlemeyi, farklı düşünceleri duymaya tahammül gerektirir. Sabrı öğretir demokrasi farkında olmayı getirir. Farklı kültürlerin kaynaşmasını sağlayan mozaik yatağıdır.

Özgürlüğün ve eşit haklara sahip olmanın anlayışıdır. Laik, bağımsız ve sömürüsüz yeni toplumsal düzen için yürünecek yoldur demokrasi, gericiliğe geçit vermemektir. Seçim ve temsil ilkesinin insan haklarına saygının hukuk üstünlüğünün geçerli olmasıdır ve iktidarın darbeyle iş başına gelmesi de değildir.

Seçimle iş başına gelip gitmesidir. Seçimin de demokratik olabilmesi için adayların belirlenme süreci eşit ve demokratik bir şekilde yürütülmelidir. Siyasi partilerdeki lider sultası anlayışından vazgeçmedir. Adaletli ve şeffaf olmakla birlikte seçim barajının yüzde 10’dan daha sembolik bir rakama çekilmesidir.

Diğer bir yönü de hesap sorabilmektir. Yapılan hataların yine demokratik kurallar içinde düzeltilmesi mümkündür çünkü. Halkın denetimiyle var olan örgütlenme hakkını sunan katılımcılıktır demokrasi.

İletişim ve haber alma özgürlüğünün olmadığı yerde demokrasiden bahsedilebilir mi? Sansürün olduğu yerde göstermeliktir çünkü demokrasi.

Kitle iletişiminde çeşitlilik, eğlence ve eğitim gibi çeşitli tarzların bulunması ve farklı düşüncelerin, görüş açılarının ele alınmasıyla birlikte yöneldiği topluluğun tüm öğelerini göz önüne alarak ayrıca bu unsurların izleyiciye kolay bir şekilde ulaşabilmesi de demokrasinin gereğidir.


ozgkara@hotmail.com

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.