ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Dünyayı kana bulayacak.Sayı: 919 - 06.01.2010


Kim ne derse desin heavy metal tarihinin en büyük grubu olan Slayer’ın yeni albümü World Painted Dolls, Playing With Dolls adlı DVD’yle Sony Music etiketiyle yayınlandı

Bir çocukluk aşkıydı haevy metal. Hiçbir zaman bitmeyen bir aşk... Yıllar sonra bile en ufak bir gitar rifinden tüm şarkının melodisini anımsamak ve sözleri baştan sona atlamadan sıralamaktı... Bu aşkın en büyük figürlerinden biriydi Slayer. Kimileri için sadece gürültüydü, ama onlar bu müziğin gördüğü en başarılı albümlerden birine, yani Tüm Zamanların En İyi Heavy Metal albümü olan Reign in Blood’a imza atan bir efsaneydi.

2000’li yılların ilk yarısında bir müzik dergisinde heavy metal konserlerine ilişkin yazılar yazıyordum. Hafta sonu gerçekleşecek olan Slayer konserinin heyecanının üzerine bir de onlarla söyleşi yapma olasılığı eklenmişti. Her şey hazırdı ve ertesi gün Slayer’ın karşısına çıkacaktım. Daha önce yaptığım Overkill söyleşisinin heyecanını üzerimden atamamıştım aslında. Ama tabii ki Slayer başkaydı. Çocukluğu boyunca her yerde Slayer dinleyen, hatta büyüyünce bile pazar sabahlarını Slayer dinlemeye ayıran biri olarak onların karşılarına geçmek kadar zor bir şey yoktu. Heyecandan bütün gece uyuyamadım ve zihnimde konuşacaklarımı düşünerek sabaha vardım. Birkaç aksaklık yüzünden söyleşi yapamadık ama ben koca bir adam olduğum halde, dizlerimi birbirine vurarak onlara bu kadar yakın olmanın keyfini çıkartıyordum...

Aradan yıllar geçti ve 1982’de Jeff Hanneman ve Kerry King tarafından Los Angeles’ta kurulan Slayer, yeni albümü World Painted Blood ile karşımıza çıktı. Sony Music etiketiyle yılın son günlerinde yayınlanan albüm ayrıca Playing With Dolls adlı DVD’yle birlikte piyasaya sürülüyor.

Önce albümden başlarsak, bir dönem kimlik bunalımına giren ve punk coverları bile çalan Slayer, yıllar sonra saf heavy metal’e geri dönüyor World Painted Blood’la. Hatta Reign in Blood’la bir tarih yazan ve arkasından yayınladıkları South of Heaven ve Seasons in The Abyss ile belirgin müzikal değişikliğe giden, melodiyi daha çok öne çıkarmaya çalışan grup hak yolunu bulmuş ve bol adrenalin, bol kan ve bol şeytanlı bir albüme imza atmış. Heavy metal artık bitti yerine alternatif bir şeyler koymak lazım diyenlere nazire yaparcasına sert gitarlar, davullar ve bildik Tom Araya vokaliyle heavy metal’in hiçbir zaman son bulmayacağını kanıtlıyor.

CD’yle birlikte yayınlanan DVD’ye gelirsek, onun için söylenecekler albümden biraz daha fazla elbette.

Jeff Hanneman, Kerry King, Dave Lombardo ve Tom Araya’dan oluşan grubun Amerika’nın bir numaralı seri katili Ed Gein’e olan ilgisini zaten biliyorduk. Seasons in The Abyss albümündeki Dead Skin Mask de bunun kanıtıydı. Burada biraz farklı bir Ed Gein görüyoruz. Malum; katilimiz annesinin baskıları yüzünden sıyırmış ve iki kadını öldürüp onların derilerinden kendine bir hırka yapmıştı. Playing With Dolls’da Slayer şarkıları eşliğinde cinayet işleyen adamın hali de biraz buna benziyor. Annesi öldürülüyor ve büyüdüğünde kendine bir anne yaratmak için kadınları kesip biçiyor. Öldürdüğü kadınlardan aldığı parçalarla annesini tekrar yaratmaya çalışıyor. Biraz kanlı bir gösteri elbette ama dediğimiz gibi Slayer bu, kan olmadan onları düşünmek pek de mümkün değil.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.