ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Genç yıldızlar parlıyor.Sayı: 914 - 29.12.2009


"Her ölüm erken ölümdür" demiş şair, ama Zehra Yıldız'ın ölümü gerçekten de çok erkendi.

Parlak bir geleceğin eşiğindeydi çünkü soprano Zehra Yıldız 12 yıl önce 1997 yılının 12 Aralık günü aramızdan ayrıldığında. Haberi gazetede okuduğumda inanamamıştım; AKM’de, İstanbul Devlet Operası’nın sahnelediği “Salome”deki olağanüstü oyunu daha dün gibi belleğimdeydi.

Almanya’da Heidelberg Operası’nda Fidelio’da söylediği akşam, gösterimin ardından geçirdiği beyin kanamasını atlatamayan Zehra Yıldız için düzenlenen gece önceki akşam Boğaziçi Üniversitesi’nin Albert Long Salonu’nda yapıldı. İzlence Zehra Yıldız Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı, gazetemizin müzik yazarı Evin İlyasoğlu ile vakfın öncüsü, Zehra Yıldız’ın eşi tenor Süha Yıldız’ın duygulu konuşmalarıyla başladı.

Ardından her yıl olduğu gibi Zehra Yıldız belgeselini izledik. Belgeselin sonunda “Salome” operasının bitişinde AKM’deki izleyicilerin alkışlarıyla Albert Long Salonu’ndaki izleyicilerin alkışlarının birbirine karışıp bitmek bilmemesi anlamlıydı.

Sonra, dünya sahnelerinde parlayan genç yıldızlarımız, piyanist Raina Popova’nın eşliğiyle Zehra ablaları için söylemeye başladılar. Onlar sırayla sahneye gelip aryalarını söyledikçe operamızın geleceğine güvenimiz artıyordu. Mezzosoprano Sim Tokyürek ile lirik soprano Simge Büyükedes’in başarı yolunda önemli adımlar attıklarını, ünlü La Scala’da sahneye çıktıklarını biliyorduk. Tenor Arda Doğan ile kontrtenor Cenk Karaferya ve Kaan Buldular’ın da çeşitli Avrupa sahnelerinde söyleyerek başarı yolunda ilerlediklerini konser izlencesinden öğrendik. Koloratur soprano Zerrin Karslılar ise henüz yurtdışına çıkmamış, ama onu da çok başarılı bir müzik yaşamının beklediğine inanıyorum. Genç sanatçılarımızın ayrıntıların hakkını vererek, incelikleri vurgulayarak söyledikleri aryaları sayarak yazıyı uzatmak istemiyorum, ancak iki noktaya değinmeden geçemeyeceğim. Birincisi, AKM’nin hazırlıksız, tasarısız kapatılmasının Zehra Yıldız’ın bu yıl doğduğu, büyüdüğü İstanbul Devlet Operası sahnesinde ve orkestra eşliğinde anılmasını engellediği… İkincisi ise bu konserlerle elde edilen bağışların genç opera sanatçılarımızın eğitimine katkı için kullanıldığı…

Müzikseverlerin bilincine sunuyorum.
 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.