ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


LOREENA MCKENNIT / Nights from the ALHAMBRASayı: 904 - 15.12.2009


Kulaklarının pasını silmek isteyenlere sesleniyorum. Bu DVD albümü alın ve dinleyin lütfen. 

MCKENNIT’ ın Kelt şarkılarıyla tanındığını ve iyi bir piyanist olduğunu sanırım herkes biliyordur. Ama o aynı zamanda iyi de bir ARPIST tir. Yöresel halk müziğine çok güzel yorumlar kattığı gibi pek çok da bestesi var. Geçmişinde de bir çok başarıya imza atmış bir sanatçı. Bazıları The Book of Secrets, MTV Video hitlerinden The Mummers Dance sadece bir kaçı.

Kelt Müziğide nedir diyorsanız eğer, kısaca şöyle tanımlayabiliriz;

İskoçya, İrlanda, Galler vb. yerlerde gelenekleri sürdüren bir halk müziği türüdür. En önemli özelliği kişiyi müzik dinlerken rahatsız etmez ve huzur verir, dinlendirir. Bu müziğin enstrümanları arasında keman, gitar, arp,gayda ya da flüt gibi çalgılar vardır.

Bu müziği kimler yapıyor derseniz? Başta Mckennit olmak üzere Kate Rusby, Clannad, Christine Guldbrandsen’ i örnek verebiliriz.

Türkiye’ de bu müziği kim yapıyor derseniz, doğrusu bilemiyorum ama, bana kalırsa Senem DİYİCİ buna örnek verilebilir. Zaten bazı Karadeniz yöresel müzikleri de bunu anımsatıyor. Belki de Karadeniz yöresinin tipik çalgısı tulum, gayda ile benzerliğinden dolayı bunu düşündürüyor olabilir.

1991 yılında bir Caz Festivali’ nde bazı saygısız dinleyicileri azarladığı için büyük tepki aldı. Hele ki, bu dinleyiciler protokolü oluşturanlardan bazıları olduğundan, tahmin edersiniz ki, artık Türkiye’ deki konserlere çağrılmıyor. Ancak Avrupa’ da oldukça tanınmış bir sanatçı ve resim de yapıyor.
 


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.