ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 14 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


LOREENA MCKENNIT / Nights from the ALHAMBRASayı: 904 - 15.12.2009


Kulaklarının pasını silmek isteyenlere sesleniyorum. Bu DVD albümü alın ve dinleyin lütfen. 

MCKENNIT’ ın Kelt şarkılarıyla tanındığını ve iyi bir piyanist olduğunu sanırım herkes biliyordur. Ama o aynı zamanda iyi de bir ARPIST tir. Yöresel halk müziğine çok güzel yorumlar kattığı gibi pek çok da bestesi var. Geçmişinde de bir çok başarıya imza atmış bir sanatçı. Bazıları The Book of Secrets, MTV Video hitlerinden The Mummers Dance sadece bir kaçı.

Kelt Müziğide nedir diyorsanız eğer, kısaca şöyle tanımlayabiliriz;

İskoçya, İrlanda, Galler vb. yerlerde gelenekleri sürdüren bir halk müziği türüdür. En önemli özelliği kişiyi müzik dinlerken rahatsız etmez ve huzur verir, dinlendirir. Bu müziğin enstrümanları arasında keman, gitar, arp,gayda ya da flüt gibi çalgılar vardır.

Bu müziği kimler yapıyor derseniz? Başta Mckennit olmak üzere Kate Rusby, Clannad, Christine Guldbrandsen’ i örnek verebiliriz.

Türkiye’ de bu müziği kim yapıyor derseniz, doğrusu bilemiyorum ama, bana kalırsa Senem DİYİCİ buna örnek verilebilir. Zaten bazı Karadeniz yöresel müzikleri de bunu anımsatıyor. Belki de Karadeniz yöresinin tipik çalgısı tulum, gayda ile benzerliğinden dolayı bunu düşündürüyor olabilir.

1991 yılında bir Caz Festivali’ nde bazı saygısız dinleyicileri azarladığı için büyük tepki aldı. Hele ki, bu dinleyiciler protokolü oluşturanlardan bazıları olduğundan, tahmin edersiniz ki, artık Türkiye’ deki konserlere çağrılmıyor. Ancak Avrupa’ da oldukça tanınmış bir sanatçı ve resim de yapıyor.
 


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.