ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


O İstanbul’a biz ona âşık...Sayı: 902 - 11.12.2009


Albümleriyle aşkı hatırlatan, sesiyle büyüleyen ve dünyanın her yerinde hayranları olan Monica Molina, son albümü Autoretrato’da bir sürpriz yaparak, İstanbul’u albüm kapağına taşıdı ve böylece her fırsatta bahsettiği İstanbul aşkını ölümsüzleştirmiş oldu. Albümdeki İstanbul fotoğraflarıyla, milyon dolarlık bir Türkiye tanıtımı projesinin de bir parçası olan yıldız 12 Aralıkta yepyeni sürprizleri ile İstanbul’a geliyor. İş Sanat’ta gerçekleşecek olan konser öncesi sohbet ettiğimiz Molina; müziğin sıkı bir çalışmayla ve deneyimle öğrenildiğini ve bu süreçte kendi hakkında da yeni şeyler keşfetmeye devam ettiğini söylüyor. Güzel şarkıcının aynı zamanda anne olduğu da aklımıza geliyor. Hem bir anne hem de bir şarkıcı olarak sorumluluklarını nasıl dengelediğini merak ediyoruz ve soruyoruz. Monica Molina bu işin hiç de göründüğü kadar zor olmadığını savunuyor.

Türk izleyicisini seviyorum

Ablası da aktris olan Molina, sinemada da çok kez profesyonel denebilecek kadar göründü. Hatta şu aralar TVE’de yayınlanan bir diziyle oyunculuğa televizyon ekranlarında tekrar geri döndü. İspanya İç Savaşı’nı anlatan, daha şimdiden ödüle doymayan dizide güzel müzisyen aynı zamanda şarkıcı olan bir ajanı canlandırıyor ve bu işten çok keyif aldığını söylüyor.

Kardeşi Noel Molina ve Paco Ortega ile ortak şarkılar yazan Molina bu durum neticesinde şarkılarının pozitif, ışık dolu birine iyi gelebilecek şarkılar olduğunu söylüyor. 2002 yılında Latin Grammy Ödülleri’nde En İyi Şarkıcı dalında aday gösterilen Molina; Cesaria Evora, Mariza, Maria Betania, Amelia Rodrigues’i beğeniyor. Tabii Türk şarkıcıları da es geçemiyoruz söyleşimiz sırasında. Hatırlayanlar olacaktır, geçtiğimiz yıllarda Leman Sam’la aynı sahneyi paylaşan Molina, Sam’la beraber şarkı söylemenin olağanüstü keyifli olduğunu söylüyor ve şöyle devam ediyor sözlerine: “İlk başta çok heyecanlıydım, Leman Sam’ın bütün şarkılarını dinledikten sonra Ağıt şarkısını öğrenmeye çalıştım, çok hüzünlü bir şarkı olduğunu hissetmiştim. Beraber çalıştık ve hazırlandık... Leman da şarkılarımdan Pequeno Fado’u çalıştı, beraber şarkı söylemek olağanüstü bir keyif oldu. Seyirciden muhteşem ve sıcak bir tepki aldık. Şimdi kendimi hem yıllardır beraber çalıştığım ekip Pasion Turca ile arkadaş gibi olduğum için hem de izleyiciyle bu kadar sıcak bağ kurabildiğim için Türk izleyicisine daha yakın hissediyorum...”

Önemli olan müziğin dili

Türkiye’de bir anlamda özel bir dinleyicisi olan Molina Türk dinleyenleriyle olan bağını bir “sihir” olarak nitelendiriyor ve bu sihiri “Hangi dilde söylediğiniz önemli değil, müziğin geçirdiği tüm duyguları herkes alabiliyor. Çok güzel bir deneyim, izleyiciyi hayal ettiğimden daha yakın hissettim. İzleyici sıcaktı ve kendimi evimde gibi hissettirdi... Olağanüstü bir sıcaklık yakaladık” şeklinde açıklıyor. Son albümüyle Türk dinleyenlerinin gönlüne taht kurmasının diğer bir sebebi de albümünün kapağındaki İstanbul fotoğrafları... Bu fikrin nasıl doğduğunu sorduğumuzda ise Molina gayet samimi bir şekilde İstanbul’a âşık olduğunu söylüyor.

Fikir, menajerliğini yapan ve Kültür Bakanlığı’nın İspanya’daki PR sorumlusu olan Passion Turca’nın projesi olarak ortaya çıkmış. Son olarak 12 aralıkta İş Sanat’ta gerçekleşecek olan konser hakkında konuşuyoruz. Molina bu gece için oldukça heyecanlı. Türk dinleyicisi albümlerimi sevdiğini bildiğini ve bu konserde bizler için sürprizleri olduğunu söylüyor. Bize de 12 aralık gecesini heyecanla beklemek kalıyor.

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.