ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Pop'u çıkmış hayatların pop bekçileri! Sayı: 898 - 07.12.2009


Onlar, bizim epeydir terk ettiğimiz içi boşalmış hayatlarımıza yerleşip, o hayatları yönetmeye kalkanlar, onlar bizim adımıza bir yerlerde yiyip, içip, eğlenip sonra da bize yaptıklarını arsızca önerenler, kendi hayatlarımıza sahip çıkmayı bilmediğimiz için biz küçüldükçe onlar palazlandılar, onlar besili hale gelip büyüdüler ve şimdi onlar "POPSTAR" yarışmalarına cansiperane bir şekilde sahip çıkıp, laptoplarının son damlasına kadar bu iğrenç yarışmanın savunuculuğuna soyundular. Bu yarışmayı "izlememek" onlara göre adeta suçtu, oysa bu yarışmanın suçu ve suçluyu gaza getirecek sayısız yanı zerre kadar suç değildi. Onlar, işin kolayına kaçıp "halk şakşakçılığını" sürdüren, gerektiğinde halkın silkelenmesi gerektiğini rüyalarında bile görmekten uzak, yüreksiz kalemler.

Halk bunu istiyor..

Onlar, poptan hayatlarımızın "popu" çıkmış köşe yazarları! Şimdilerde gazeteler onların köşelerinden geçilmiyor. Zaten kafayı sıyırmış, kendinden geçmiş, hiçbir yaşam ideali kalmamış insanlarımıza "poptan" hayatları dayatan "popu" çıkmış köşe yazarları. Onlar, yıllar yılı "Halk bunu istiyor, n'apalım" diyen bir zihniyetin geldiği son nokta. Onlar, düzgün insanlar orta yerde hayat mücadelesi verip, birer birer ortalıktan yok olurken, onlara zerre kadar sahip çıkmayıp, sıradan bir "pop-katil"e sonuna dek hamilik yapan, insanlıklarını sığındıkları liboş düzende unutmuş zamane reytingcileri.

Popstar yarışması denen rezalete "kabus" demek ne haddinize, çünkü bu tür yarışmalar onlar için "kabus" değil, bir rüyadır adeta. Ağızlarından salyalar akarak izlerler bu tür yarışmaları. Toplum ne kadar dibe çökerse onlar için o kadar iyidir. Çünkü dibe çökmüş bir toplumda artık "kalite" filan aranmaz ve meydan tamamen onlara kalır. Sanki Roma arenasında aslanların önüne atılan köleleri izleyen sadist imparatorların aldığı keyfi alırlar dibine dek gömüldükleri koltuklarında. Bu tip yarışmalar onların ilacıdır, besin kaynağıdır. Bu tür yarışmaların bittiği gün onlar da bitecektir çünkü. O yüzden suni polemikler yaratıp, etrafa laf sıçratma yarışı içine girerler sahip oldukları her gazete köşesinden.

Onlar, aslında sahip çıkmış gibi göründükleri halklarından çoktan kopmuş, halkla hiçbir bağları kalmamış insanlardır. Halklarını zerre kadar tanımadıkları gibi böyle bir dertleri de yoktur. Çünkü önemli olan halkın onları tanımasıdır.

Son 24 yılda bilinçli bir şekilde kendi hayatlarından kopartılıp, artık kendine tamamen "yabancılaşan", ölü halde yaşayan bir halkın onlara teslim olması çok kolaydır. Halk "Zombi"dir, onlar da "Zombilirkişi". Onlar her konuda Zombilirkişidir başımızda. Hayat uzmanıdırlar, gusto erbabıdırlar, anlamadıkları hiçbir konu yoktur. Onlar konudur, bizse konu mankeni! Her konuda onlara danışılır, onların fikri alınır. Aslında asıl onlardır halklarından kopmuş olanlar. Günü kurtarmaktan, daha fazla paradan ve daha konforlu bir yaşamdan öte hiç bir dertleri yoktur. Koca bir ülke, halkıyla birlikte derin bir çukurun içinde en diplere yuvarlanırken, televizyonlarda saatlerce canlı yayın yapıp, o halkın üzerine ellerindeki kürekle biraz daha toprak atarlar. Diri diri gömülen, ölü halde yaşayan bir halktır aslında. Uzun zamandır "halk" olduğunu, "halk" olmanın erdemini, halk olmanın olağanüstü silkeleme ve temizleme gücünü unutmuş, kendini amansızca uyutmuş biçare bir halk.

Yeni bir yıl yeni bir umuttur ve hayat sürdüğü sürece umut vardır. O halkın silkinip, üstündeki toprağı atacağı, hayatlarımıza egemen hale gelen reyting tacirlerine "Dur bakalım bu hayat benim be kardeşim" diyebileceği o güzel günlerin özlemiyle…

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.