ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1936
Şu an 23 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


"4 Piyano 1 Şef"Sayı: 890 - 20.11.2009


Antalya’dan bir sevgili dostum telefonun ucunda dün gece izlediği o müthiş konseri anlatıyordu bana:” Müfit abi inan, sen de olmalıydın o konserde dinleyiciler arasında. Vallahi müthiş bir konserdi” diyordu.

Telefonu kapattıktan sonra için için düşyündüm ve: “neden benim kentimin böyle etkinlikleri yok,? Lafa gelince Trabzon’un bir kültür ve sanat kenti olduğundan dem vururuz. Bu da olsa olsa 25 yıldan beri ligde el gelir bir başarı sağlayamadığı halde dördüncü büyük sayılması gibi bir şey olmalı” dedim.

Evet, sevgili müzik dostlarım, konuyu hemen anladınız, neden dem vurduğumu zaten bildiniz.

Anadolu Ajansı çıkışlı konuyla ilgili haberler posta kutumuza ulaştıkça telefonun ucundan bana konserin niteliğini anlatan sevgili dostumun kulaklarını çınlatamadan edemiyorum tabii.

Antalya’da oturan sevgili dostumun bana anlatmaya çalıştığı  ve Antalya Büyükşehir Belediyesi'nce düzenlenen ve Antalya Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen konserde, festivale geçen sene de katılan Rus piyanist Alexander Gindin, Paris'te yaşayan Yunanlı piyanist Janis Vakarelis, konser yaşamını Avrupa'da sürdüren Amerikalı piyanist David Lively ve Kıbrıs asıllı Fransız piyanist Cyprien Katsaris birlikte sahneye çıktı.

Konseri, Rusya Vladimir Senfoni Orkestrası'nın kurucusu ve şefi Artem Markin yönetti.
Konser, Richard Wagner'in ''Tannhäuser'' operası üvertürünün C Burchard tarafından yapılmış uyarlaması ile başladı.

Carl Czerny'nin 4 Piyano için 1 numaralı Do Majör Konçertant Dörtlüsü ile konseri sürdüren sanatçılar, ikinci bölümde de senfonik repertuvarın en sevilen iki eserini, İzlenimcilik akımının müzikteki en büyük ismi Fransız besteci Claude Debussy'nin Jeux (Oyunlar) ve bir başka Fransız besteci Maurice Ravel'in ''Bolero'' başlıklı eserini, Maarten Bon ve Jacques Drillon'un uyarlamalarıyla seslendirdi.

Sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği konserin son bölümünde dünyaca ünlü 4 piyanist, tek piyanoya geçerek birlikte performans sergiledi ve son eseri yan yana yorumladı.

Piyanistler ve Rus şef Artem Markin ayakta alkışlanırken, Kıbrıs asıllı Fransız piyanist Cyprien Katsaris, ''Ülkeler arasındaki sorunlar politiktir ve politikacılar tarafından üretiliyor. Biz barış için buradayız'' dedi.

4 Kasım'da başlayan 10. Uluslararası Antalya Piyano Festivali, 21 Kasım'da Miriam Mendez'in flamenko şarkıcıları, dansçıları ve orkestrasından oluşan 10 kişilik grupla vereceği kapanış konseri ile sona erecek.

E tabii sevgili dostlar, ben gidip piyano festivaline katılamadım. Size burada aktardığım bilgiler Anadolu Ajansı menşeli bilgiler.

Umut fakirin ekmeğidir derler.

Ben de umut ediyorum günün birinde benim kentimde de bu kadar önemli festivaller yapılır konser gerçekleşir.

Pazartesi günü görüşene değin bütün dostlarımın iyi bir hafta sonu geçirmesini diliyorum.

Esen kalın…
Müfit Semih Baylan
Editör
 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.