ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 8 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


70’lerin ruhu Pink Martini’de.Sayı: 889 - 19.11.2009


Amerikalı topluluk Pink Martini kurulduğu 1997 yılından bugüne tüm Avrupa’da birbirinden güzel İtalyanca, Fransızca, İspanyolca şarkılarıyla milyonlar satmaya ve oldukça sadık bir hayran kitlesine hitap etmeye devam ediyor. Türkiye’de albüm satışları ile üç kez altın plak statüsüne ulaşan ve 2001 yılında İstanbul’da verdikleri ilk konserden beri Türk izleyicisi ile özel bir bağ kuran Pink Martini 24 kasımda İş Sanat’ta İstanbullularla yeniden ve yepyeni şarkılarıyla buluşuyor. Splendor in the Grass adlı yeni albümlerinin tanıtım turnesinde İstanbul’a uğramadan geçemeyen grubun kurucusu Thomas Lauderdale ile yeni albümlerini, İstanbul’u, China’nın bebeğini ve albümlerinin sürpriz konuklarını konuştuk. Thomas Lauderdale, Pink Martini’nin müziğini, global bir bakışa sahip eski moda pop olarak tarif ediyor.

Klasik müzik ve rock baladı bir arada

Geleneksel müzikleri klasik ve pop müzik ritimleriyle harmanlayan topluluğun yeni albümünde de bunu devam ettirip ettirmediğini sorduğumuzda, Thomas Lauderdale; “Bu albümde diğer albümlere nazaran daha çok klasik müzik göndermeleri var. Çaykovski’den, Schubert’e kadar ilham aldığımız isimler hep büyük klasik müzik bestecileri ve özellikle China’nın söylediği And then you’re gone’ da piyanoya dikkat ederseniz, Franz Schubert’ten aldığımız ilhamı hissedebilirsiniz...” diyor. Ama tabii sadece klasik müzik göndermeleri yok Pink Martini’nin yeni albümünde. Enfes pop-rock baladlarını da unutmamak gerek. Albümün isim parçası Splendor In The Grass bunlardan en iyisi. Lauderdale’e göre 70’lerin rock baladları muhteşem ve bu şarkıyla Pink Martini de 70’li yılların ruhunu yeniden yakaladı. 70’li yılların müziğine ve kültürüne hâlâ tutkun olanların en favori topluluğu olan Pink Martini’nin şarkıları halen Desperate Housewives, CSI New York ve Weeds gibi milyonların seyrettiği televizyon dizilerinde de kullanılıyor. Ama bu durum Thomas Lauderdale’in pek de umurunda değil. Televizyon izlemediğini sadece gazete okuyup müzik dinlediğini söyleyen müzisyen, “Televizyondan hiç hoşlanmadığım için dizileri de hiç seyretmedim ama popüler dizilerle şarkılarımızın daha çok kişiye ulaşması elbette güzel” demeden de edemiyor.

İstanbul gizemli bir şehir

Kariyerlerinin başlangıcında insan hakları gibi konularda çalışmalar yapan sivil toplum örgütlerinin yardım amaçlı gecelerinde çalan Pink Martini’ye; “Bush’un politikalarından şikâyetçiydiniz, peki sizce Obama ile her şey halloldu mu?” diye soruyoruz ve samimiyetle cevap veriyor. Thomas Lauderdale’e göre Obama dünya barışı için henüz adım atmadı, çünkü zaten kendi ülkesinde ilgilenmesi gereken çok ciddi sorunlar var. Televizyon tarafından uyutulan bir halkı uyandırması gerek ve çok çalışmak zorunda. Ayrıca Nobel Barış Ödülü de tartışmalı. Politikaya fazla girmeden tekrar müziğe ve yeni albüme dönüyoruz.

Pink Martini’nin yeni albümünde dokuz yeni, dört de eski şarkının yeni yorumu var. En çok hangi şarkının tipik Pink Martini şarkısı olduğunu soruyoruz ve albümün açılış parçası olan Ninna Nanna olduğunu öğreniyoruz. Thomas Lauderdale Pink Martini’yi seven herkesin bu şarkıdan çok hoşlanacağını düşünüyor. Oregon Senfoni Orkestrası’yla kaydettikleri konseri 2010 yılında yayınlayacak olan Pink Martini’nin müzikseverlere de bir sürprizi var. Türkiye konserlerinde hep söyledikleri Kâtibim adlı şarkıya da albümde yer verecekler. 24 kasımda İş Sanat etkinlikleri çerçevesinde yeniden İstanbul’da sahne alacak olan Pink Martini’nin kurucusu Thomas Lauderdale, “Artık konser için Türkiye’ye geldiğimizde aramızdaki ilişki profesyonel bir ilişkiden çok daha sıcak. Arkadaş olduğumuz bir ekiple çalıştığımız için bu sıcaklığı seyirci de hissediyor. Şarkılarımızı bilen bir seyirci ile karşılaşıyoruz ve bu sahnede bize çok iyi geliyor” diyor ve İstanbul hakkında ne düşündüğüne dair sorumuza ise “Gizemli, güzel ve eğlenceli” yanıtını veriyor.
 

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.