ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 9 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Halk türkülerini bir de çoksesli dinleyin...Sayı: 886 - 16.11.2009


Bizim ses dünyamızı zenginleştiren, türkülerimizi daha çok sevdiren, “Çoksesli dinlemek de başkaymış” dedirten üç CD, ses eşliğinde unutulmaz lezzette bir Anadolu gezisi yaptırdı bana.

Bu CD’lerin ikisi iyi besteci, müzikçi Muammer Sun’un eserlerinden oluşuyor. Muammer Sun’un Kurtuluş ve Cumhuriyet’i (1) Senfonik Orkestra, Soprano Solo ve Çoksesli Koro İçin Süit. Senaryosunu Turgut Özakman’ın yazdığı, yönetmenliğini Ziya Öztan’ın yaptığı Kurtuluş filminin müziğini de Muammer Sun bestelemişti.

Besteci, dizi müziğinden 12 parçayı seçerek bağımsız bir süit olarak yeniden besteledi. Diziyi seyreden biriyim, bağımsız müziğin de iyi bir çalışma olduğunu belirtmeliyim.

EŞLİKSİZ TÜRKÜ DİNLEMENİN ZEVKİ

MUAMMER SUN’un Eşliksiz Koro için Çoksesli Halk Türküleri CD’si (2); türkülerimizi, koronun etkileyiciliğiyle dinlemenin farkındalığını öğretiyor.

CD’lerin kitapçıklarında bir müzik incelemesinin, araştırmasının değerinde özet bilgiler yer alıyor. Dinlemeden önce okuyun, okuyun da hem bu çalışmaların önemini hem de çalışma eksikliğimizi öğrenin.

CD’deki Sultan Gelin bölümünde metinleri, unutulmaz spikerlerden Jülide Gülizar okuyor. Bize, güzel, doğru Türkçenin örneğini veriyor.

Kapaktaki yazı, çalışmanın önemini yeterince açıklıyor: “Dünyada ilk yayın!”

Türkülerden bazılarını dinlemişsinizdir, önceki dinlemelerle bir karşılaştırmanızı tavsiye ederim.

AHMET ADNAN SAYGUN’UN ÇOKSESLİ HALK TÜRKÜLERİ

SAYGUN bir dersinde bakın ne demiş?

“Ben Fransa’dan döndükten sonra, kendi insanımı ve onun müziğini tanımak için halk türküleri dinledim, inceledim, onların bir kısmını çokseslendirdim. Bu bana, Avrupa’da öğrendiğim tonal müzik dışında, bizim müziklerimizin modal yapısını tanıma olanağı verdi. Onlarla ne yapabileceğimi araştırdım. Halk müziğini ve kendimi tanıma olanağı buldum.”

İşte Saygun’un bu çalışmaları sonucu bestelediği eşliksiz koro için ‘Çoksesli Hak Türküleri’ (3) CD olarak müzikseverlere ulaştı.

Adnan Saygun için, açıklamalarda bulunmak müzikseverlere gereksiz satırları okuma zahmetini yüklemektir.
Bundan kaçınırım. Bu CD de, “Dünyada ilk yayın!

Üç CD inanıyorum ki, türkülerin bizim ses belleğimiz, zevkimiz için vazgeçilmezliğini size ispatlayacak.1) Kurtuluş ve Cumhuriyet, Muammer Sun, Şef: Prof. Gürer Aykal, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Bilkent Senfoni Orkestrası, Soprano Solo: Hülya Kazan Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu, Şef: Prof. Hikmet Şimşek; TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosu. Şef: Elnara Kerimova.

2) Çoksesli Halk Türküleri, Eşliksiz Koro İçin, Muammer Sun, Koro: Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu, Şef: İbrahim Yazıcı, Solistler: Tuncay Kurtoğlu (bas), Şule Köken (Soprano).

3) Çoksesli Halk Türküleri, Ahmed Adnan Saygun, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu, Şef: İbrahim Yazıcı, Solistler: Tuncay Kurtoğlu, Şule Köken.


Üç CD de Sun Müzik Yapım’a ait. Tel: (0312) 222 56 62 - Faks: (0312) 222 33 64. www.sunyayinevi.com


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.