ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1853
Şu an 21 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Halk türkülerini bir de çoksesli dinleyin...Sayı: 886 - 16.11.2009


Bizim ses dünyamızı zenginleştiren, türkülerimizi daha çok sevdiren, “Çoksesli dinlemek de başkaymış” dedirten üç CD, ses eşliğinde unutulmaz lezzette bir Anadolu gezisi yaptırdı bana.

Bu CD’lerin ikisi iyi besteci, müzikçi Muammer Sun’un eserlerinden oluşuyor. Muammer Sun’un Kurtuluş ve Cumhuriyet’i (1) Senfonik Orkestra, Soprano Solo ve Çoksesli Koro İçin Süit. Senaryosunu Turgut Özakman’ın yazdığı, yönetmenliğini Ziya Öztan’ın yaptığı Kurtuluş filminin müziğini de Muammer Sun bestelemişti.

Besteci, dizi müziğinden 12 parçayı seçerek bağımsız bir süit olarak yeniden besteledi. Diziyi seyreden biriyim, bağımsız müziğin de iyi bir çalışma olduğunu belirtmeliyim.

EŞLİKSİZ TÜRKÜ DİNLEMENİN ZEVKİ

MUAMMER SUN’un Eşliksiz Koro için Çoksesli Halk Türküleri CD’si (2); türkülerimizi, koronun etkileyiciliğiyle dinlemenin farkındalığını öğretiyor.

CD’lerin kitapçıklarında bir müzik incelemesinin, araştırmasının değerinde özet bilgiler yer alıyor. Dinlemeden önce okuyun, okuyun da hem bu çalışmaların önemini hem de çalışma eksikliğimizi öğrenin.

CD’deki Sultan Gelin bölümünde metinleri, unutulmaz spikerlerden Jülide Gülizar okuyor. Bize, güzel, doğru Türkçenin örneğini veriyor.

Kapaktaki yazı, çalışmanın önemini yeterince açıklıyor: “Dünyada ilk yayın!”

Türkülerden bazılarını dinlemişsinizdir, önceki dinlemelerle bir karşılaştırmanızı tavsiye ederim.

AHMET ADNAN SAYGUN’UN ÇOKSESLİ HALK TÜRKÜLERİ

SAYGUN bir dersinde bakın ne demiş?

“Ben Fransa’dan döndükten sonra, kendi insanımı ve onun müziğini tanımak için halk türküleri dinledim, inceledim, onların bir kısmını çokseslendirdim. Bu bana, Avrupa’da öğrendiğim tonal müzik dışında, bizim müziklerimizin modal yapısını tanıma olanağı verdi. Onlarla ne yapabileceğimi araştırdım. Halk müziğini ve kendimi tanıma olanağı buldum.”

İşte Saygun’un bu çalışmaları sonucu bestelediği eşliksiz koro için ‘Çoksesli Hak Türküleri’ (3) CD olarak müzikseverlere ulaştı.

Adnan Saygun için, açıklamalarda bulunmak müzikseverlere gereksiz satırları okuma zahmetini yüklemektir.
Bundan kaçınırım. Bu CD de, “Dünyada ilk yayın!

Üç CD inanıyorum ki, türkülerin bizim ses belleğimiz, zevkimiz için vazgeçilmezliğini size ispatlayacak.1) Kurtuluş ve Cumhuriyet, Muammer Sun, Şef: Prof. Gürer Aykal, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Bilkent Senfoni Orkestrası, Soprano Solo: Hülya Kazan Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu, Şef: Prof. Hikmet Şimşek; TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosu. Şef: Elnara Kerimova.

2) Çoksesli Halk Türküleri, Eşliksiz Koro İçin, Muammer Sun, Koro: Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu, Şef: İbrahim Yazıcı, Solistler: Tuncay Kurtoğlu (bas), Şule Köken (Soprano).

3) Çoksesli Halk Türküleri, Ahmed Adnan Saygun, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu, Şef: İbrahim Yazıcı, Solistler: Tuncay Kurtoğlu, Şule Köken.


Üç CD de Sun Müzik Yapım’a ait. Tel: (0312) 222 56 62 - Faks: (0312) 222 33 64. www.sunyayinevi.com


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.