ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 11 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Müziğe İstanbullu bakışSayı: 886 - 16.11.2009


Herkesin bildiği ya da bildiği sandığı hep 'evrensel' sıfatıyla andığımız 'müzik', gazeteci Ali Deniz Uslu'nun araştırmasıyla irdelendi.

Cumhuriyet gazetesi müzik yazarlarından Ali Deniz Uslu, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İletişim Anabilim Dalı, Genel Gazetecilik Yüksek Lisans Bölümü bitirme tezini, Türkiye'deki müziğin Cumhuriyet döneminden bu güne kadar geldiği dönemde yaşadığı kırılmalarını 'İstanbullu Müzik' araştırması odağında kuruyor.

Uslu, tez çalışmasında müzik yazarları, gazeteciler, müzisyenler ve müzik  şirketleri çalışanlarıyla görüşerek onların bilgilerinden yaralanıyor.

Müzik medyası dinamiklerine, müzik severlerin medyayı, özellikle de müzik yazarları ve eleştirmenlerini ne kadar takip ettiği sorularak başlanan  araştırma, kentli müzik kavramının tanımlarına kadar uzanan bir soru yelpazesiyle devam ediyor. Türkiye'deki müzik medyası ya da müzik basınından bahsetmenin zorlukları da görüşmecilerle sıkça konuşuluyor ve sonuç bölümünde ayrıntılarla aktarılıyor.

'İstanbullu müzik' kavramı

Uslu, çalışmasının çerçevesini 'İstanbullu Müzik' üzerine çizerken, araştırmasını medyanın bunu güdülemesi üzerine yönlendiriyor.

Gazeteci Uslu, çelişkilerin şehri İstanbul'un sanatı da bildiği gibi yaşadığını, Doğu'dan kopmadan Batı'ya yüzünü çevirmesine dikkat çekerken, şehrin geçmişini kültüründe korumaya çalışırken, popüleri de kucakladığını belirtiyor.

İstanbullu müziğin oluşmasında önemli katalizörlerden biri de şehrin bir festival kentine dönüştürülmesi için harcanan emek olduğunu vurgulayan Uslu, dev konserlerle, festivallerle şehri sarmalayan kültür turizminin gelişme katkısının şüphesiz olduğunu vurguluyor.

Müziğin metalaşması, gelir kapısı yapılması ve pazarlanmasının da sermaye-müzik ilişkisinin temellerini sağlam kazıklara bağladığını düşünen Uslu, müziğin ve kültürün artık sermayenin kendini sınama aracına dönüştüğünü ifade ediyor.

Medyada müzik

Uslu, araştırmasında müzik yazılarının medyada yer alışını eleştirirken birçok gazetenin ve eklerin magazin boyutunda müziği kullandığını savunuyor.

Çalışmasında görüşülen medya ve müzik dünyasında isim yapmış 22 kişinin tamamının müzik medyası kavramının oluşmadığını belirttiğini ifade eden Uslu, var olanın da kendi kurallarıyla, sistemin araçlarıyla yönlendirildiği görüşünü savunduğunu anlatıyor.

Şeytan üçgeninde müziğin çırpınışları

Gazeteci Ali Deniz Uslu, araştırmasında, müzik pazarının, popüler kültürün ve eğlence sektörünün şeytan üçgeninde gelişmeye, büyümeye ve elbette yaşayan her şey gibi bunu da tüketerek yapmaya da devam ettiği sonucuna varıyor.

Uslu, İstanbul gibi kültür başkentliğine soyunan, dünyanın sayılı metropollerinden sayılan bir şehirde olunca, şehrin kültürünün müzik üzerindeki etkisi ve medya üzerinden yorumlanmasının zorunlu bir seçenek olduğuna dikkat çekiyor.

Cumhuriyet

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.