ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Mutluluk garantili şarkılarSayı: 878 - 04.11.2009


Bazen filmleri yalnızca müzikleri için izlediğimiz bile oluyor. Garden State,  A Life Less Ordinary, The Crow, City of Angels, 24 Hour Party People ve Dazed and Confused bunlardan ilk akla gelenler... Uzayıp giden “kulak verilmesi gereken filmler” listesine iki yeni yapım daha eklendi geçtiğimiz günlerde. Warner Music Group’a bağlı iki plak şirketinden yayınlanan The Twilight Saga: New Moon, yani Alacakaranlık/Twilight’ın devam filmi Yeni Ay’ın film müzikleri ile birkaç hafta önce gösterime giren Aşkın 500 Günü/500 Days of Summer‘ın soundtracki, kulakları bayram ettiren şarkıları bir araya getirmiş iki albüm.

En iyiler bu albümde

Müzikseverlere gerçekten keyif veren toplama albümlerin zor bulunduğu bu günlerde, iki albüm de insana ilaç gibi geliyor. 500 Days of Summer, hem film hem de soundtrack açısından iddialı bir yapım. Film zaten imdb’nin en iyi 250 film listesinde kendine yer bulmayı başardı bile. Albümün kapağında filme de gönderme yapan bir cümle bulunuyor: “Bunlar aşk şarkıları değil, aşk hakkında şarkılar”. Bu bilgilendirmeden sonra dinlemeye başlıyoruz aşk hakkındaki şarkıları. Albümün açılışını, filmin kahramanları Tom ve Summer’ı tanıtan bir konuşma yapıyor; hemen ardındansa Regina Spektor’un heyecanlı piyanosu ve canlı yaylıları ile albüme dinamik bir giriş yapmamızı sağlayan Us adlı parçası çıkıyor karşımıza. The Smiths hayranlarını memnun edecek bir soundtrack var ortada. Zira Us’ın ardından bizi karşılayan şarkı bir The Smiths klasiği olan There Is A Light That Never Goes Out. Üstelik bu, albümdeki tek The Smiths şarkısı değil. Please, Please, Please Let Me Get What I Want‘ı hem The Smiths’in yorumuyla hem de She & Him yorumuyla dinleme fırsatı buluyoruz, cover da son derece başarılı. Bunların dışında hemen gözümüze çarpan şarkılardan biri Here Comes Your Man; ancak bu kez Pixies’den değil Meaghan Smith’den dinliyoruz parçayı. Pixies’in aksine çok yumuşak Smith’in yorumu, insanın içine işliyor. Melek sesli Feist, Wolfmother, The Temper Trap, Fransa’nın First Lady’si Carla Bruni ve Simon & Garfunkel gibi isimler albümün öne çıkanları arasında. 

Tom Smith’ten Nick Cave’e

New Moon’un soundtrack’inde 20 kasımda gösterime girecek filmle doğru orantılı olarak daha gitar ağırlıklı şarkılar çıkıyor karşımıza. Alternatif ve rock müziğin mühim isimlerini buluşturan kayıtta ilk bakışta öne çıkan isim, Radiohead’in dağılma potansiyelini bize sıkça hatırlatan, hatta şu anda Red Hot Chili Peppers’ın basgitaristi Flea ile ortak bir proje üzerinde çalışan Thom Yorke...

Yorke’un yine deneysele çalan elektronik ağırlıklı şarkısı Hearing Damage, albümün karanlık havasına uyumlu. Eğlenceli şarkıların pek yakıştığı Las Vegas’lı The Killers, A White Demon Love Song’la alıştığımız tarzının biraz dışında, ağır ve hüzünlü bir şekilde karşımıza çıkıyor. Muse, I Belong To You ile albümün en dinlenesi şarkılarından birine imza atmış... Grubun beşinci stüdyo albümü The Resistance’ta yer alan I Belong To You, New Moon için remixlenmiş, çok da güzel olmuş. Black Rebel Motorcycle Club Done All Wrong ile, Anya Marina Satellite Heart ile, OK Go Shooting the Moon ile ve Editors ise No Sound But The Wind ile birden fazla dinleniyor her defasında. Ve söylemeden geçmek olmaz, Editors solisti Tom Smith, Nick Cave gibi geliyor kulaklara şarkının hemen başında, Smith’in kendini geliştirdiğini görmek güzel.

Sadede gelmek gerekirse, son günlerde tek bir sanatçıdan ziyade toplama bir albüm dinlemek istiyorsanız, ilk seçiminiz 500 Days of Summer’ın, onun yedeği ise New Moon’un film müzikleri olsun, pişman olmazsınız...


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.