ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1830
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Bu çağrı başka türlü söylemek isteyenlere... Sayı: 878 - 04.11.2009


32 yıldır türkü söyleyen Ruhi Su Dostlar Korosu, 'başka türlü türkü söylemek' isteyen sesler arıyor. Koronun şefi Berktay Akyıldız, müziği ve türküleri seven herkesi Dostlar Korosu'na omuz vermeye davet ediyor.

Sıdıka Su'nun ölümünden sonra yaşadığı maddi sıkıntılar nedeniyle Ruhi Su Kültür ve Sanat Vakfı bünyesindeki çalışmalarını, Tarih ve Toplum Bilimleri Enstitüsü'ne taşıyan Ruhi Su Dostlar Korosu, yeni seslere ihtiyaç duyuyor. Koronun en son şefi Berktay Akyıldız, vakfı tekrar yapılandırmak için çalışmalara son hızla devam ettiklerini, ancak yeni koristlerin bu süreci hızlandıracağını söylüyor. Koro müziği yapabilmek için yeterli miktarda sağlıklı sesin zorunlu olduğunu söyleyen Akyıldız, enstitüde haftada iki kez provalarını sürdürdüklerini belirtiyor. Koronun şu an 30-35 koristle çalıştığını anlatan Berktay Akyıldız, "20 yıldır Dostlar Korosu'na emek vermiş insanlar da var, aramıza geçen yıl katılanlar da..." diyor. Dostlar Korosu'nda yer almanın önemli bir sorumluluk gerektirdiğini vurgulayan genç şef, "Türkü söylemeyi, müzik yapmayı seven herkes bu koroda yer alabilir ama Dostlar Korosu'nda müzik yapmak Ruhi Su adını taşımayı da gerektirir," diyor.

DÖRT SESLE TÜRKÜ

Dostlar Korosu'nun, birlikte müzik yapan diğer gruplardan en önemli farkı, bu toprakların kültürünü çok sesli bir şekilde seslendirmesi. Koro şu an dört sesli müzik yapıyor. Popülizme bakış açılarıyla da benzer müzik gruplarından ayrıldıklarını belirten Akyıldız şunları söylüyor: "Biz müzik yaparken Ruhi Su'nun müziğe bakış açısını rehber edindik. Yani müziği popüler kılmaya değil, hakkını vermeye çalışıyoruz." Kurulduğu 1975'ten beri Timur Selçuk, Cenan Akın, Sarper Özsan'ın da aralarında olduğu birçok şefle çalışan Dostlar Korosu'nun onuncu şefi olan Berktay Akyıldız, koronun repertuarlarını da düzenliyor. Koroyu çalıştıran her şefin, Ruhi Su türkülerini yeniden düzenlediğini söyleyen Akyıldız, bunun da özgün bir şey olduğunun altını çiziyor. Ruhi Su Dostlar Korosu'nun kendi içinden 'assolist çıkarmak' gibi bir bakış açısına sahip olmadığını anlatan Berktay Akyıldız şunları söylüyor: "Bu koronun hedefleri arasında tanınmak, ün yapmak yok. Solist yetiştirmiyoruz, çok sesliliğe uygun sesler yaratmaya çalışıyoruz. Amacımız, mümkün olduğu kadar halk müziğini çağdaş kılabilmek." Ruhi Su Dostlar Korosu'nun başka bir önemli özelliği de bütün koristlerin gönüllü olması. Hiçbir koristin kendisine çıkar sağlamak amacıyla koroda yer almadığını vurgulan şef, konser vermelerinin koronun yaşamı için acil önem taşıdığını ve aradıkları seslere bir an önce ulaşmak istediklerini anlatıyor: "Genel olarak erkek sesi olan bas ve tenor seslere ihtiyaç duyuyoruz. Soprano ve alto seslerimiz yeterli ama tabii ki başka iyi soprano ve altolara da açığız. Sayıca artmamız gerekiyor ki, çok seslilikteki dengeyi kurabilelim." Koroya katılmak isteyenler, her çarşamba 19.00-21.00 arası ve her pazar 17.00-19.00 arası yapılan provalardan önce Berktay Akyıldız'la görüşebilir. Diğer zamanlarda ise kendisine (0532) 584 63 47 numaralı telefondan ulaşılabiliyor. Ruhi Su Dostlar Korosu yeni seslere ulaştıktan sonra, bir yıl içinde yeni albüm çalışmalarına da başlayacak.

Tarih ve Toplum Bilimleri Enstitüsü İstiklâl Cd. Olivyo Geçidi Sok. Rejans Binası Kat: 1 Beyoğlu  Tel: (212) 251 60 53

Alıntıdır.

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.