ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Esprili bir müzik ruhuSayı: 872 - 23.10.2009


Editör’ün Notu: 21.10.2009 Çarşamba günü yayımlamamız gereken bu makaleyi teknik nedenlerden dolayı ancak bugün yayımlayabiliyoruz. Bu nedenle siz değerli okurlarımızdan özür dilerim.

Caz standartlarını seviyorsa ve repertuvarı tanıyorsanız, yıllardır onlarca değişik yorumunu dinlediğiniz bir parça için sizi heyecanlandıracak yeni bir yorum bulmanın çok da kolay olmayacağını tahmin edebilirsiniz. Bazen eski bir döneme ait bir repertuvar daha güncel akımlarla sentezlenip yeni bir yaklaşım oluştursa da, elde edilen sonuçlar çoğunlukla orijinal versiyonlarına kıyasla hayal kırıklığına uğratıcı olabiliyor. Kısaca çok az ve ancak çok yetenekli müzisyenler size eskiyi yeni gibi gösterebiliyor, farklı tarzlardan oluşan bir sentezi kolaj anlayışından çıkarıp anlamlı bir bütüne çevirebiliyor.

Coleman, Mingus ve Coltrane

Bu seneki Akbank Caz Festivali kapsamında perşembe akşamı Babylon’da sahne alacak olan piyanist/besteci Aki Takase, Aki Takase Plays Fats Waller albümüyle bu sihirli bileşimi yakalayabilmiş. Oldukça yetenekli bir piyanist olan Japon sanatçının ulaştığı 1920’lerin (Fats Waller’ın da kullandığı stil olan) stride piyano sesi ile cazın daha modern ve armoni dışı tınılarını biraraya getiren sentezin başarısı, gerçekleşecek konserin festivalin en çarpıcı etkinliklerinden biri olacağını müjdeliyor.

Üç yaşında piyano çalmaya başlayan Aki Takase, 1948 Japonya doğumlu. Tohogakuen Üniversitesi’nde müzik eğitimi alırken Ornette Coleman, John Coltrane ve Charles Mingus’un müziklerinden etkilenerek doğaçlama çalmaya başlıyor.

Klasik ve modern caz arasında

1981 yılında Berlin Caz Festivali’nde, Berlin Filarmoni ile ilk profesyonel çıkışını yapıyor. Kariyeri boyunca Dave Liebman, Sheila Jordan, Cecil McBee, Lester Bowie, Bob Moses, Joe Henderson, Niels Henning Orsted Pedersen gibi cazın büyük isimleriyle yaptığı sayısız konser ve kayıtlarla, ayrıca şarkıcı Maria Joao, saksafoncu David Murray, klarinetçi Rudi Mahall ve piyanist eşi Alex von Schlippenbach’la yaptığı ikili çalışmalarla caz dünyasında tanınıyor.

Aki Takase Plays Fats Waller albümü, çıktığı 2004 yılında German Record Critics caz ödülünü kapıyor. Albümde Vipers Drag, Ain’t Misbehavin, Handful of Keys, Your Feet’s too Big gibi meşhur Fats Waller standartları yanı sıra Aki Takase’nin orijinal kompozisyonları yer alıyor. Orijinal Takase parçaları dahil bütün albümde, zamanında siyah Horowitz olarak anılan Fats Waller’ın yüksek virtüözite gerektiren piyanistik tınısının yanı sıra, 1920’lere ve günümüze ait farklı caz elementlerinin, caz piyanonun bu büyük ustasının eğlenceli ve esprili müzikal ruhundan hiçbir şey kaybetmeden harmanlanmış olduğunu duyabiliyoruz. Eugene Chadbourne’un vokalleri çoğu zaman bir kabare şarkıcısının vurgulu, alaycı tonuyla komediyi destekliyor. Albüme eşit aralıklarla dağıtılmış doğaçlama solo piyanodan oluşan üç kısa intermezzo isimlerinden de anlaşılacağı gibi konser arası sahnede kalan piyanistin kendi kendine piyanoda oyalanmasi gibi bir hava yaratıyor. Genel olarak Takase’nin (özellikle Rudi Mahall ile olan düetinde) hızlı tekniği ve değişken stillerde rahatlığı dikkat çekiyor. Stride caz piyano tekniği üzerinde yaptığı doğaçlamalar dönemin klasik caz tınısından günümüzün serbest doğaçlama seslerine ve tekrar geriye büyük bir kolaylık ve hafiflikle geçiş yapıyor, dolayısıyla bütünlük duygusu hiç kaybolmuyor. Tabii bu denge ve bütünlüğün yakalanmasında özellikle de müzikal esprilerin başarısında Takase’nin birlikte çaldığı müzisyenlerin katkılarını da gözardı etmemek lazım. Gitar, banjo ve vokallerde Eugene Chadbourne, bas klarinette Rudi Mahall, trombonda Nils Wogram ve davulda Paul Lovens, Takase’ye bir swing grubunun tüm samimiyeti ve eğlencesiyle eşlik ediyorlar.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.