ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 16 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


MTV tarzı müzik ödülü töreni düzenleme rehberiSayı: 871 - 22.10.2009


Üst üste birkaç MTV ödül töreni izledikten sonra, herhangi bir bireyin kafasında kolayca somutlaştırabileceği bir rehberdir.

Efendim, adamlar artık işin kitabını yazmışlar, sistemi öyle oturtmuşlar ki 2105 MTV ödüllerinde bile böyle devam bütün bu ritüeller, seyirci profili hissedilir şekilde değişmediği sürece bütün mainstream Amerikan organizasyonlarında klasik haline gelmiş yapmacıklık ve bayağılık dozajı bu ödüllerde zirve yapar. Çünkü MTV ödül törenleri, Oscar Ödül Törenleri’nin aksine ortalamanın altı zekâya sahip Amerikan halkına ve bu profilin dünya popüler kültürü üzerindeki yansımasını oluşturan diğer ülkelerin gençlerine hitap eder.

Sonuç olarak arz-talep ikileminde her sene tekrarlanan şu klişelerin oluşturduğu bir rehber çıkar ortaya:

1. Tanıtım, yapım, sahne şovları olabildiğince kaliteli olsun ki, ambalajı gören insanlar ürünün içinin ne kadar boş olduğunu anlayamasın.

2. Ödülleri Chris Rock gibi her an ne diyeceği belli olmayan insanlara sundurun. Böylece arada patavatsız şeyler söylense bile karınıza olur. Hem ilgi artar, hem de helal MTV'ye, ne cesaret denir. (bu arada bu adamlar komik adamlar gerçekten)

3. Eğer sunulan memleket anavatan Amerika ise, Justin Timberlake, Seann William Scott gibi yakışıklı ve sempatik olmasına rağmen, tek bir zekâ pırıltısı içeren cümle söyleyemeyen ya da sululuk dışında tek bir espri yapamayan adamları seçmeniz de kotarır bu törenleri yeterince.

4. Amerika dışındaki ödül törenlerinde sahneye çıkan her ünlü, o ülke insanlarına karşı yalaka mode on şeklinde çıksın. Bu tavrı rahatsız edecek kadar yapmacık bir şekilde devam ettirin.

5. ödül veren insanlar -özellikle MTV Movie Awards için- kendi aralarında sırlar dünyası ya da gerçek kesit kalitesindeki oyunculuklarla, daha önceden MTV tarafından kurgulanmış ilkokul üç esprileri yapsın. Espriler olabildiğince basit olsun ki, herkes anlayabilsin.

6. Paris Hilton ya da Pamela Anderson tarzında bayanlar ödül açıklarken yanındaki erkek partnerleri tarafından olabildiğince sulu belden aşağı esprilere maruz kalsınlar. Ayrıca espriler de daha önceden kurgulanıp iki kişinin de bilgisi doğrultusunda yapılıp izleyenlerde mide bulantısına yol açsın.

7. ödüller verilirken sahneye çıkan herkes rutin bir şekilde zenci tarzı -afroamerikan da diyebiliriz- bayağı sokak ağızlarıyla konuşmaya çalışsın. Yapamıyorsa bile en azından çaba göstersin. Böylece ortalama Amerikan müzik dinleyicisine hitap edilmiş olsun.

8. popüler yıldızlara ödül verirken, bir yandan da Prodigy, System of a Down ya da Linkin Park gibi sadece kendi işini yapan alternatif gruplara da ödül vermeyi ihtimal etmeyin.

Böylece hem MTV'nin alternatif rock imajı sarsılmaz, hem de zaten popülerliği yakalamış bu kaliteli alternatif grupların kitlelerine de hitap etmiş olursunuz.
 Ayrıca ne oldum delisi, şakşakçı, yapmacık bir seyirci kitlesi toplayın diye ekleyecektim, ama bütün bunlar zaten böyle bir kitle olduğu için yapıldığından dolayı böyle bir madde eklemeye gerek yok. Bunun için herhangi bir çaba sarf etmeniz gerekmiyor zaten.
 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.