ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Şüpheli GüzelliklerSayı: 871 - 22.10.2009


Memleketin çorak konser endüstrisinde bazen güzel şeyler de olubliyor. Lakin dikkatinizi çekerim! Her zaman değil, bazen; sık sık değil, nadiren. Ol bu sebepten, bir elin parmağını geçip geçmediği şüpheli güzellikleri behemehâl gidip görmek gerekiyor

Kesinlikle kaçırmamam hususunda kendimi yükümlü hissettiğim ‘Niyaz’ konserinden başlayalım. 22 Ekim akşamı 19. Akbank Caz Festivali kapsamında Ghetto’da, Niyaz grubunu canlı izleme şansına sahip olacağız. Başrolünde, dünyanın kuruluşundan kalan sesleri şişeden çıkaran büyülü ses Azam Ali’nin olduğu Niyaz’a, o akşam, yeni neslin takdire şayan isimlerinden Ulaş Özdemir de eşlik edecek sazıyla, sözüyle. Sizi bilmem ama ben, haftalar öncesinden söz konusu etkinliği not almışım; altını da kırmızı kalemle kalınca çizmişim.

ORTAYA KARIŞIKLAR

Söz konusu, müzik tarihine adını altın harflerle yazdırmış isimler olunca türlü türlü varyeteler eksik olmuyor. Ben deyim toplama albümler, siz deyin best of’lar. Oyunun kuralı da olsa bazen çok sıkıcı oluyor bu çalışmalar. Her taşın altından benzer işler çıktığı için, bir müddet sonra asıl güzelliği göremez oluyoruz. Tıpkı maç boyunca sürekli çalınan fauller gibi… Balet Plak’ın ‘In Bossa’ uğraşıları çerçevesinde Beatles ile Michael Jackson’ı anmaları faul diye nitelendirilir mi, karar veremedim. Müziğin tartışmasız iki dev isminin dillere pelesenk olmuş şarkılarını ‘bossa’ tarzında yorumlayıp kendi mecrasında usul usul akan ‘Beatles In Bossa’ ve ‘Michael Jackson In Bossa’ albümleri hakkındaki takdir hakkını size bırakıyorum. Karar sizin.

Yukarıdaki kategoriye girebilecek bir diğer çalışma da, yarı tanrıça Madonna’nın best of albümü ‘Celebration’.  36 gibi epey yüklü miktardaki şarkıyı bünyesinde barındıran albümde, iki yeni şarkı yer almakta. İlki, yönetmenliğini Jonas Akerlund’ın üstlendiği ‘Celebration’ şarkısı; ikincisi de hip-hop’un dikkat çeken isimlerinden Lil Wayne ile birlikte kaydedilen ‘Revolver’. Tüm dünyayla birlikte Türkiye’de de aynı anda satışa sunulan çift cd’lik bu derlemenin ayırt edici yanı; şarkı listesinin, dinleyiciler tarafından belirlenmiş olması. ‘Kesinlikle her evde bulunması gerekir’ gibi otoriter bir şey söylemeyeceğim; lakin Madonna severlerin es geçmeyeceğini düşündüğüm bir best of’la karşı karşıyayız. Gibi.

ELİ KULAĞINDA

Yumuşacık battaniye misali insanı sarıp sarmalayan üç albümünden sonra -aksilik olmadığı takdirde- 17 Kasım’da tekrar aramızda göreceğiz Norah Jones’u. 2002 ile 2007 arasında üç albüm yayımlayan Jones, dördüncü stüdyo albümü ‘The Fall’ ile iki yıllık suskunluğu sona erdirecek; ne güzel. EMI etiketiyle yayımlanacak albümün çıkış şarkısı ‘Chasing Pirates’ net üzerinden dinlenebilir; çok güzel.

Biz, iki senelik boşluğa bile çok derken beş yıl gibi uzun mu uzuun aradan sonra, Norveçli iki kafadarın, ‘Kings of Convenience’ın da yeni albümü yayımlanacak bugün yarın. Birkaç gün içinde arz-ı endam edecek ‘Declaration of Dependence’ adlı albüm, dinlediğimiz kadarıyla yine alıp götürüyor insanı; uçsuz bucaksız ‘huzur’lara, ‘keder’lere... Ve siz bu yazıyı okurken Barış Güney’in Kalan Müzik’ten çıkan, ismiyle müsemma ikinci albümü ‘Düşlere Yolculuk’ da görücüye çıkmış olacak. Detaylar önümüzdeki yazılara.

Bol müzikli günler efendim.

E-Posta: kozcemil@gmail.com

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.