ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 17 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Son yılların konser dinleme anlayışıSayı: 864 - 13.10.2009


Konserlere sahnedeki sanatçının müziğini dinlemek için gelmek yerine, Taksim’de Kadıköy’de ne bileyim herhangi bir yerde bir bara gidermiş gibi gelmek; ya da buluşma mekanı olarak kullanıp bütün konser boyunca konuşmak, kayıp arkadaşını bulup kahkahalar atıp yeni dedikoduları paylaşmak; bir yandan da sarhoş olup çığlık ata ata oraya gerçekten müzik dinlemek için gelmiş olanları bezdirmek gibi şeyleri kapsayan, son birkaç senedir varlığını daha sık gözlemlediğim davranış.

Festival ortamı olunca biraz daha makul oluyor bence; çünkü festivaller sırf müzik dinlemek için değil, sosyalleşme yönü de var ve sosyalleşmek için ille de müzik dinleyeni rahatsız etmek durumunda kalmıyor bu anlayışı benimsemiş kişiler. Etrafta onca çimen sahne de bir şekilde gözüküyor müziği de kulağına gidiyor git çimlerde seviş kardeşim dinleyicilerin arasında höbölöy höbölöy konuşma festivalde.

Beni en çok rahatsız eden ise konserin yapıldığı o alana müzik dinlemek, sevdiği müzisyeni izleyip kendisinden geçmek performansa hayran kalmak için gitmiş izleyicinin bu keyfini elinden almak için bilerek ya da bilmeyerek elinden geleni yapan kişiler. Burada da söylemek istiyorum, konseri izlemeyip ortam yapmak için gelmiş olan, ya da şöyle bir ucundan bakayım ama lan hatun da çok güzel kaldırılır şimdi beah diyen insanlar; bunu konseri dinleyen güruhun içinde değil de daha arka kısımlarda zaten sırf bu amaçlarla orada bulunan insanlar arasında daha verimli gerçekleştirebilirler. Zaten Türkiye’de genellikle ses düzenleri çok başarılı olmuyor, bu seneki konserler için konuşuyorum mesela park ormanda şarkıları duyabilmek için ekstra çaba sarf ettim, bir de şarkıyı dinlemeyip de konuşanlar eklenince bunun üzerine bütün deneyim bombok oluyor.

Rahat bırakın bizi ya. Bu yaz gittiğim tüm konserlerde vardı bu.

Ayrıca düzgün izleyiciye/dinleyiciye de şöyle bir şey söylemek isterim: rahatsız olduğunuz anda çemkirmekten, azarlamaktan geri kalmayın, ben Alanis'te* yakınımızda çok rahatsızlık veren bir gruba "susar mısınız" diye zaten sinirden patlamakta olan birisi olarak bağırıp, bir de duyabilecekleri şekilde okkalı bir küfür savurup konserin gerisini çok daha rahat izlemiş biri olarak bu tutumu tavsiye ediyorum. Çekinmeyin, karşınızda sevdiğiniz bir sanatçı hastası olduğunuz şarkıları söylüyor, dinlemek en büyük hakkınız. Öyle utanıp sıkılıp sessiz "üfff" lemelerle olmuyor bu iş. Bağırın sövün ulan.

Çok sinirleniyorum ya, öfffffff.

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.