ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Babylon'un SaygısızlarıSayı: 864 - 13.10.2009


Geçtiğimiz günlerde gittiğim İstanbul'un hatırı sayılır caz kulüplerinden biri olan Babylon'da dinlediğim Tiger Lillies Konseri'nden sonra karar verdim bu yazıyı yazmaya. Getirdikleri gruplar ve düzenledikleri etkinlikler sayesinde hepimizin algısındaki yerini oldukça iyi bir yere konumlayan Babylon ve Pozitif'in fikrimce bir çözüm bulması gereken bir konu oluşmaya başladı artık: "Saygısız dinleyici"

Bu tip adamlar konser mekanlarını "işten çıkıp iki kadeh bir şey içilip laflanan pub"larla karıştırıyorlar. İçeri girip gruba bir göz atıyorlar, "ay ne şirin ne eğlenceli çalıyorlar di mi?" nidaları ve grubun bilinilirliğiyle ilgili araklama mezesi iki lakırdıdan sonra kahkahalarla sosyalleşme çabalarına geri dönüyorlar.

Bu sırada konseri dinlemeye çalışan, aylardır bu sanatçıların performanslarını merakla bekleyen, yaşamlarını daha kaliteli kılmak için ruhlarını müzikle de beslemek isteyen, konsere gitmenin deli gibi zıplayıp dans etmek dışında da bir şeyler demek olduğuna inanan diğer grup insan da, ortamda yapılması gereken şeyin susmak olduğunu bildikleri için diğer saygısız ekibin anlamsız kargaşasını kendi zevklerine ortak etmiş oluyorlar.

Tabi kahkaha ekibi sahneden gelen seslerin hiçbirine kulak asmadığı için sahnedeki adam analarına da sövse aynen devam ediyorlar. Peki, nasıl olacak, açıkçası bilmiyorum. Zaten bilmeme de lüzum yok. Beni ilgilendiren bir durum da değil. Beni ilgilendiren durum, parasını verip satın aldığım bilet karşılığında bana sunulması vaad edilen hizmeti alamıyor olmak. Aklıma gelen ilk en net çözüm de şöyle: Bilet satışı sırasında, "kılık kıyafetinize göre sizi içeri almayabiliriz" diye bir şart koyulabiliyorsa, "Performans sırasında duyumu bozabilecek herhangi bir tutum takınanlar mekandan çıkartılacaktır!" diye bir şart da konulabilir pekala...

Birebir örneğini, geçen akşam yaşadığım bu olgu sonucunda kişisel olarak Babylon'a gitmeyi bıraktım. Bu konuda gerçek bir önlemlerini duyup, görmedikçe de oranın kapısından içeri adımımı atmayacağıma sizlerin huzurunuzda yemin ediyorum. Hani parasıyla rezil olmak diye bir deyim vardır ya...

Rezil ettiniz bizi, rezil ve de rüsva ettiniz.

Kimsenin yüzünden rezil olacak değilim, sadece kendi yüzümden rezil olmak istiyorum...

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.