ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Shantel, Binnaz ve disko PartizaniSayı: 857 - 02.10.2009


Oyun alanının fena halde daral(tıl)dığı; sağlı/sollu kanat ataklarının, tadından yenmez leziz verkaçların yerini orta sahadaki kora kor mücadelenin aldığı ‘yalnız’ ülkemin mevcut oyun sisteminde bulabiliriz Shantel’e gösterilen ilginin/sevginin kodlarını. Herkesin giderek birbirinin aynısı olduğu sistemde yeteneklerini biraz olsun sergileyenler, farklı şeyler ortaya koymak için çabalayanlar aradan sıyrılıyor. İşte bunlardan biri Bedük ise diğeri de Shantel’dir. Başarılı/başarısız oldukları hakkında ahkâm kesip iyi veya kötü gibi tepeden bakan yorumlar yazacak değilim (hem ne haddime); lakin bazı taşları -özellikle de son yıllarda- yerinden oynattı bu iki isim. Diye düşünüyorum.

FÜTURSUZCA DANS ETTİRİR

Çok değil, iki sene kadar önce ‘Disko Partizani’ ile ortalığı kasıp kavuran, koca bir yaza damgasını vuran; çok bilinen adıyla ‘Shantel’, pek de bilinmeyen adıyla ‘Stefan Hantel’ içinde bulunduğumuz ayın ilk haftasında ‘Planet Paprika’ albümünü gönderdi, sekiz gezegen arasında güneşe yakınlık konumuna göre üçüncü sırada bulunan dünyamıza. ‘Planet Paprika’, fütursuzca dans ettirir, bahse girerim. Ama bu, zaten bilinen bir şey. Shantel’in ortalamanın üstündeki kabiliyeti ile insanları dans ettirmesinden daha doğal ne olabilir ki? Pek emin değilim ama; Shantel’den daha dişe dokunur bir albüm bekliyordum. Bu albüm yerine diğer albümleri dinleyenler fazla bir şey kaçırmaz gibi geliyor bana, tabii bazı nirengi noktaları dışında.

‘Planet Paprika’da dikkat çeken ilk husus albümün total bir hikâyesinin olduğu. Hikâyeden kastım, şarkıları tek tek dinledikten sonra albümün bütününe sirayet eden yaşanmışlık vurgusudur sevgili okur. Şöyle ki albüm, ‘Good Night Amanes’ ile açılıp ‘Good Morning Amanes’ ile kapanıyor. Sanılanın tam aksine Shantel, ‘iyi geceler’ dedikten sonra yeni bir güne başlıyor ve ‘günaydın’la noktalıyor bu tersten başlayan günü. Gündüz uyur, gece yaşar durumu. Amanes, bizdeki gazellerin Yunanistan’daki karşılığı. Bu iki enstrümantal şarkıda buram buram Balkan toprakları kokuyor. Özleyene birebir. Yine böyle karşılıklı paslaşan şarkılardan giderek devam edersek yazıya, albüme adını veren ‘Planet Paprika’ ile ‘Citizen of Planet Paprika’ isimlerini yazmamız gerekecek.
Albüm hakkında değinilecek bir diğer nokta ise, bizdeki ‘Ada Sahillerinde Bekliyorum’ şarkısının ‘Eyes of Mine’ adıyla; kimselerin unutmadığı/unutamayacağı Ciguli’nin o meşhur mu meşhur ‘Binnaz’ının da ‘Binaz in Dub’ adıyla albümde yer aldığıdır. ‘Eyes of Mine’da Brenna ablamızın su gibi sesine, ‘Binaz in Dub’da ise Marko Markovic’in trompet solosuna vurgu yapmadan geçersem rahat uyuyamam.

Ayrıca Makedonların ‘Usti, Usti Baba’ ezgisinin de gayet güzel yorumu var albümde. Brenna MacCirmmon’ın sesi başta olmak üzere vokallerin performansını, albüme bindirilen akordeonlar, klarnetler eşliğinde Balkanların sıcak insanlarını ve soğuk havalarını; yurdum insanının da Shantel’e olan sevgisini göz önüne alacak olursam önümüzdeki dönemde Shantel’in adını yine, yeniden daha sık duyacağız.


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.