ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Müziğin Şehri Salzburg Sayı: 851 - 24.09.2009


Temmuz ayında gittiğimiz bu şehir, bizim baharımızı andırıyordu, mevsimlerden yaz olmasına rağmen... Hava parçalı bulutlu, Güneş, yer yer bulutların arasından kendini gösteriyor ve gösterdiği andan itibaren de yazın kavurucu sıcağına bürünüyordu şehir.

Avusturya'nın en ünlü müzik adamı Mozart'ın şehridir Salzburg.  Bu şehir Avrupa'nın bir müzik başkenti olarak adlandırılıyor ve aynı zaman da Dünya mirasına sahip şehirler listesine de giriyormuş.

The sound of music müziğin sesi diye de tarif edilen Salzbrg, ortasından salzach nehrinin  geçtiği, üzeri bulutlu muhteşem dağlarla çevrili kapuzinerberg ve münchsberg'in sarp ikiz tepelerinin ortasında yer alır.

Resimde görüldüğü gibi salzach nehri şehri ikiye ayrılmış ve mimarisi ile adete  tablo gibi bir şehir görünümdedir.  Dar sokakları, Arnavut kaldırımları ve muhteşem meydanlarında yığınla her milletten turistlerin bulunduğu bir şehir Salzburg...  Büyük bir meydana çizilmiş satranç oyun tablosu ve etrafında kah dolaşarak, kah biraz geriye giderek oyuna konsantre olmuş insanlar... Yanı başında her an bir müzik konseri olacakmış gibi hazır bekleyen orkestra takım aletleri ve platformlar dikkatinizi çeker. Araba yok gibi, şehri faytonlarla gezdiriyorlar ziyaret edenleri... Mozart'ın vaftiz edildiği katedrallerde büyük orkestra kurulmuş, klasik müzik yapıyor turistlere... Ve öğreniyoruz  çoğu müzikal içerikli  4000  yöresel ve uluslar arası kültürel organizasyonlar yapılmakta imiş Salzburg da...  

Miraball sarayı ve bahçeleri, katedraller ve etrafında müzik yapanlar, karikatüristler kısmen de  bizi, ülkemizi çağrıştıran atmosferi ile bir Türk şehri gibi Salzburg.

Abdullah hoca ile konuşuyoruz. Ya! burası Almanya ya benzemiyor, biraz daha Türk şehri gibi sanki buralar diyoruz. Türk kokusu ve atmosferini duyuyorsunuz Viyana yönüne baktıkça...

Ve 16 YY.yapılan  kale şehri kuş bakışı görüyor. İçerisinde işkence odaları, kral resimlerinin asılı olduğu odalar, iki müze ve Salzburg'un harikulade manzarasına sahip bir gözetleme kulesi... Kuleden şehre uçaktan bakıyormuşsunuz gibi geliyor. Muhteşem bir yeşillik ve  insana huzur veren bu yeşillikler içerisindeki evler... Evet Avrupa' da güzel şehirler var ve bu güzel şehirlerde güzel Türk insanlarımızda çoğunlukta. Bir bedel ödemişler oralara çalışmaya giden Türkler... Şimdilerde işçilikten iş adamlığına doğru adım atmışlar.

Bilindiği gibi her yetişen bir bitkinin bir iklimi, bir toprağı  vardır, Olamazsa  olması...  Bu büyük Anadolu toprakları da zeki insanlar yetiştirmekte diye düşünerek için için seviniyoruz başarılı iş adamlarımızı gördükçe oralarda...

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.