ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Müziğin Şehri Salzburg Sayı: 851 - 24.09.2009


Temmuz ayında gittiğimiz bu şehir, bizim baharımızı andırıyordu, mevsimlerden yaz olmasına rağmen... Hava parçalı bulutlu, Güneş, yer yer bulutların arasından kendini gösteriyor ve gösterdiği andan itibaren de yazın kavurucu sıcağına bürünüyordu şehir.

Avusturya'nın en ünlü müzik adamı Mozart'ın şehridir Salzburg.  Bu şehir Avrupa'nın bir müzik başkenti olarak adlandırılıyor ve aynı zaman da Dünya mirasına sahip şehirler listesine de giriyormuş.

The sound of music müziğin sesi diye de tarif edilen Salzbrg, ortasından salzach nehrinin  geçtiği, üzeri bulutlu muhteşem dağlarla çevrili kapuzinerberg ve münchsberg'in sarp ikiz tepelerinin ortasında yer alır.

Resimde görüldüğü gibi salzach nehri şehri ikiye ayrılmış ve mimarisi ile adete  tablo gibi bir şehir görünümdedir.  Dar sokakları, Arnavut kaldırımları ve muhteşem meydanlarında yığınla her milletten turistlerin bulunduğu bir şehir Salzburg...  Büyük bir meydana çizilmiş satranç oyun tablosu ve etrafında kah dolaşarak, kah biraz geriye giderek oyuna konsantre olmuş insanlar... Yanı başında her an bir müzik konseri olacakmış gibi hazır bekleyen orkestra takım aletleri ve platformlar dikkatinizi çeker. Araba yok gibi, şehri faytonlarla gezdiriyorlar ziyaret edenleri... Mozart'ın vaftiz edildiği katedrallerde büyük orkestra kurulmuş, klasik müzik yapıyor turistlere... Ve öğreniyoruz  çoğu müzikal içerikli  4000  yöresel ve uluslar arası kültürel organizasyonlar yapılmakta imiş Salzburg da...  

Miraball sarayı ve bahçeleri, katedraller ve etrafında müzik yapanlar, karikatüristler kısmen de  bizi, ülkemizi çağrıştıran atmosferi ile bir Türk şehri gibi Salzburg.

Abdullah hoca ile konuşuyoruz. Ya! burası Almanya ya benzemiyor, biraz daha Türk şehri gibi sanki buralar diyoruz. Türk kokusu ve atmosferini duyuyorsunuz Viyana yönüne baktıkça...

Ve 16 YY.yapılan  kale şehri kuş bakışı görüyor. İçerisinde işkence odaları, kral resimlerinin asılı olduğu odalar, iki müze ve Salzburg'un harikulade manzarasına sahip bir gözetleme kulesi... Kuleden şehre uçaktan bakıyormuşsunuz gibi geliyor. Muhteşem bir yeşillik ve  insana huzur veren bu yeşillikler içerisindeki evler... Evet Avrupa' da güzel şehirler var ve bu güzel şehirlerde güzel Türk insanlarımızda çoğunlukta. Bir bedel ödemişler oralara çalışmaya giden Türkler... Şimdilerde işçilikten iş adamlığına doğru adım atmışlar.

Bilindiği gibi her yetişen bir bitkinin bir iklimi, bir toprağı  vardır, Olamazsa  olması...  Bu büyük Anadolu toprakları da zeki insanlar yetiştirmekte diye düşünerek için için seviniyoruz başarılı iş adamlarımızı gördükçe oralarda...

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.