ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Atasoy sessizce demir aldı...Sayı: 850 - 23.09.2009


Doksanlı yılların başında başlamıştı her şey. Müzik dünyası garip bir hal almış ve eli yüzü biraz düzgün gençler ellerinde mikrofonlarla yeni kurulan televizyon ekranlarında birbirinden acayip şarkılar söylüyorlar ve “pop müzik” diye bir şey hızla yükseliyordu. Aslında o zaman kimse bilmiyordu bu “pop” denen şeyin ne olduğunu. “Popüler müzik” deyip geçiyorlardı, ama kimsenin konu hakkında derinlemesine fikri yoktu. Bir şekilde dinleniyordu ve konserlerden, kasetlerden ve kliplerden insanlar para kazanmaya başlamıştı.

Bu ortamda yaşananlardan dolayı kökleri daha eskiye dayanan müzisyenler  alınganlık gösterdi ve müzik piyasasına kırıldılar biraz. Onlara göre bu genç nesil müziği tam anlamıyla kirletmişti. Yeteneksiz müzisyenler ortaya çıkmış, ses eğitimleri olmayan gençler pervasızca şarkı söylemeye başlamıştı. Artık bu topraklarda duramayacaklarını, bu piyasanın içinde yer almayacaklarını deklare ettiler. Bazıları şarkı yapmayı ve söylemeyi bıraktı, bazıları pılını pırtısını toplayıp Amerika başta olmak üzere çeşitli ülkelere göç etti. Müzikal bir göçtü bu, alışkındık ya beyin göçüne, bunu da pek ciddiye almadık. “Nasıl olsa geri dönerler” diye düşündük ama bir daha geri gelmemek için çıkılan bir yolculuktu onlarınki. Bu yolculardan biri de Orhan Atasoy’du... 1993 yılıydı... “Sen geçerken sahilden sessizce, gemiler kalkar yüreğimden gizlice” derken; yüreğinden demir alan bir geminin içinde başka topraklara gitti. Geri döneceğini düşünmüştü muhakkak ama öyle olmadı sonu. Hasta olduğunun haberi geldi önce... Şimdi de Amerika’dan kalkan bir gemiye bindiğini öğrendik...

Atasoy, Baltimore’daki John Hopkins Hastanesi’nde son nefesini verdi. Yıllardır başkent Washington ve çevresinde artistik möble işleriyle uğraşan sanatçıya, iki ay önce, karaciğer kanseri teşhisi konulmuştu.

Bu sabah saat 11’de hayata gözlerini yumdu Orhan Atasoy ve 62 yaşındaydı.
Her ölüm erkendir elbette, ama onun için biraz daha erkendi sanki. 1980-2001 yılları arasında yaptığı şarkıları biraraya getirip yeni bir albüm yayınlamıştı ve daha birçok yeni şarkı yapacağının izlenimini de veriyordu. Gemiler ve Yorgunum’la anılmayacak diye düşünüyorduk artık, yepyeni şeyler dinleyecektik, ama olmadı. Gemi kalktı ve yerini bir yalnızlığa bıraktı. Bir eksiklik... Heykel öğrenimi görmüş ama kendini müzikle ifade etmeyi seçmiş olan Atasoy arkasında unutulmaz besteler bırakıp gitti.
 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.