ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1853
Şu an 16 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Hadi Lunapark Gazinosu’na...Sayı: 846 - 15.09.2009


Zeki Müren Türkiye’nin görüp görebileceği en sıra dışı sanatçılardan biri oldu her zaman. Ne kadar rockçı gelsin, ne kadar metalci gelsin, hiç biri onun kadar cesur ya da farklı olmadı, olamaz da. Her şeyiyle kendine has olan “Sanat Güneşi”miz, 24 eylülde aramızdan ayrılalı tam 13 yıl olacak. Takvim yaprakları bir bir kopar, 24 eylül adım adım yaklaşırken, Odeon’dan Zeki Müren’e yakışır bir müjde aldık ve sanatçının 70’lerin sonunda Lunapark Gazinosu’nda verdiği konserin canlı kayıtlarının yayınlanacağını öğrendik. Beklenen gün geldi ve Türk Sanat Müziği’ni en güzel icra eden sanatçılardan biri olan Zeki Müren’in Lunapark Konseri adlı canlı kayıtlardan oluşan albümü, 8 eylülde raflardaki yerini aldı. Biz de Odeon’dan Zeynep Göktürk’le Lunapark Konseri hakkında konuştuk.

Zeki Müren’in Lunapark Konseri kayıtları nasıl elinize geçti?

Devir yoluyla kayıtlar tarafımıza ulaştı.

Konserle ilgili ne gibi detaylar verebilirsiniz?

Yılını ve detaylarını çok fazla bilemiyoruz maalesef. 1970’lerin sonunda, Lunapark Gazinosu’nda yapılmış bir konserin kaydı.

Konserin bunca yıl sonra dinleyiciye ulaşmasının sebebi nedir? Daha önce neden dinleme fırsatı bulamadık?

Kayıt bize yeni ulaştı. Elimize geçtikten sonra en hızlı şekilde hazırlıkları tamamlayarak, müzikseverlerin beğenisine sunduk. Özellikle beklettiğimiz bir şey değildi.

Albümde dinleyicileri neler bekliyor? Hangi şarkıları dinleme fırsatını bulacağız? Zeki Müren’e has yorumları ve takdimleri dinleme şansı bulabilecek miyiz?

Bildiğiniz gibi piyasada plak, bant veya radyo kayıtları yani stüdyolarda yapılmış pek çok Zeki Müren albümü mevcut. Bu CD’yi diğerlerinden ayıran en önemli özelliği canlı kayıt olması. Evet, kesinlikle ona has yorumları ve takdimleri bulacaksınız. Zeki Müren’i sevenleri ile iç içe, onlarla sohbet halinde olduğu, o meşhur replikleri yer aldığı bir albüm. Zeki Müren’i sahnede izliyormuş gibi olduğunuz, onunla birlikte şarkı söylediğiniz, şarkı aralarında onun düzgün Türkçesi ile sevenlerine hitap ettiği, onlarla kurduğu samimi diyalogu bulacaksınız. Klasik Türk Müziği eserlerinin yanı sıra, güncel şarkılar ve hatta türkülerin de yer aldığı sahne repertuvarını dinleyeceksiniz.

Sizce şimdiye kadar pek çok konser vermiş olan Zeki Müren’in konser kayıtları daha önce neden hiç yayınlanmadı?

Sanırım o dönemdeki kayıt şartlarından dolayı olabilir veya elinde kayıt olanlar nasıl değerlendireceklerini bilememiş olabilirler. Ama sadece sorun konser kaydının olmaması değil, hala hayat hikâyesini anlatan bir kitap yok.

Odeon’dan başka sıra dışı projeler de gelecek mi? Zeki Müren gibi önemli bir ismin ardından başka büyük sanatçıların daha önce yayınlanmamış canlı kayıtlarına ulaşmamız mümkün mü?

Biz Odeon olarak elimizden geldiğince farklı projeler gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Sadece canlı kayıt değil, arşivimizde yer alan ama daha önce yayınlanmamış, gizli kalmış kayıtları da ara ara müzikseverlerin beğenisine sunuyoruz. Mesela 45’lik olarak Tanju Okan’ın sesinden yayınlanmış, aynı zamanda stüdyoda Ajda Pekkan’ın da okuduğu ama plak olarak yayınlanmamış olan, Hancı parçası Bak Bir Varmış Bir Yokmuş albümümüzde Ajda Pekkan & Tanju Okan düeti olarak yer aldı. Yine kaydı yapılmış ama plak yapılmamış, Hacı Taşan’ın sesinden Sürüler İçinde Sürmeli Koyun; Hümeyra’dan plak olarak dinlediğimiz ama arşivimizde bulunan Nilüfer’in Yaş 35 şarkısı gibi. Tabii ki imkanlar elverdiği sürece gizli kalmış kayıtları gün ışığına çıkartmaya çalışacağız.

Lunapark Konseri’ne nasıl bir ilgi bekliyorsunuz? Bir hedefiniz var mı?

Hem global kriz, hem de zaten müzik piyasasının içinde bulunduğu kriz göz önüne alındığında, bunu kestirmek çok güç. Umarız tüm Zeki Müren severlere ulaşabiliriz. Böylece mirasını bırakmış olduğu TEV, Mehmetçik Vakfına ve eser sahiplerine daha fazla ödeme yapabiliriz. 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.