ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


İşin ehli olan bir usta...Sayı: 843 - 10.09.2009


Okay Temiz, bu dünyaya gönderilmiş eşine az rastlanır bir usta’. İtirazı olup da aksini düşünenlere saygı duyarım; o ayrı

Okay Temiz’in kendi internet sitesinin biyografi bölümünde ‘Okay Temiz Avrupa, Amerika ve Hindistan’da yaklaşık 3300 konser verdi ve 350 festivale katıldı’ cümlesi var. Son albümü “High Fly”da ise yine buna benzer bir cümle dikkatimi çekti, her ne kadar sayılar pek tutmasa da. Yoruma gerek bırakmayacak kadar (üç aşağı beş yukarı) birbirinin aynısı olan bu cümleler, bir başarı öyküsünün niceliksel ispatı adeta. Bazen sayılar aldatıcı olup hiçbir gerçekliğe tekabül etmez, kabul ediyorum. Fakat niteliksel olarak da hemen herkesin kabul ettiği bir realite var: Okay Temiz, bu dünyaya gönderilmiş eşine az rastlanır bir ‘usta’. İtirazı olup da aksini düşünenlere saygı duyarım; o ayrı.

1939 İstanbul doğumlu Okay Temiz’in 50 yılı geçen müzik kariyerindeki en önemli virajlardan biri, 1967 yılında yurt dışına çıkmasıydı. Temiz, 23 yıllık İsveç macerasında ünlü trompetçi ‘Maffy Falay’ ile tanışıp ‘Sevda’ grubunu kurar. Çocukluğundan beri aşina olduğu Klasik Türk Müziği’ni başarılı bir şekilde çalışmalarına eklemler. Sonrasında yolu bir başka büyük trompetçi ‘Don Cherry’ ile kesişir. Bu birliktelik sayesinde (maalesef) detayına giremeyeceğimiz kadar uzuun bir yolculuğun taşları döşenir. Basamaklar kâh hızlı hızlı, kâh yavaş yavaş çıkılır. Birer birer, ikişer ikişer. Temiz’in Afrikalı basçı ‘Johnny Dyani’ ve Güney Afrikalı trampetçi ‘Mongezi Feza’ ile kurduğu ‘Xaba’ grubu, İskandinavya ülkeleri başta olmak üzere Amerika ve İngiltere’de yayımlanır. Siyah İnci’nin, Asya’nın mistik yanıyla buluşup Avrupa’nın modernitesiyle harmanlanması epey bir ses getirir. Temiz, peşi sıra 1974’te ‘Oriental Wind’ grubunu kurar ‘Bobo Stensson’ ve ‘Lennart Aberg’ gibi değerli müzisyenlerle. 1990 yılına kadar İsveç’te yaşayan müzisyen, bu tarihte Türkiye’ye döner. Fakat 3 sene sonra tekrar İskandinavya yollarına düşer. Bu kez de adres Finlandiya’dır. Burada kaldığı 5 senelik süre zarfında ‘Magnetic Band’ albümünü kaydeder. (Bu albüm meşhur ‘Down Beat’ adlı caz dergisinde de mevzu bahis olur)

Yaklaşık 11 yıldır Türkiye’de yaşayan usta, çalışmalarını bu topraklarda sürdürür. ‘Kültür Bakanlığı Devlet Sanatçısı’ unvanı da olan Temiz, hem öğrenmeye hem de öğretmeye şu gün itibariyle devam etmekte. Kurduğu ritim atölyesinde dersler veren işinin ehli olan Temiz, kendi yaptığı müzik aletleriyle de bir hayli çığır açıcı oldu. Magic Piramit, Artemiz I ve Artemiz II, Bakır Davulları; Afrodits adını verdiği deve çanları seti, Su Telefonu ve daha nicesi.

Ustanın kısaca özetlemeye çalıştığımız bu resmi müzik kariyerinin son meyvesi ‘High Fly’ adlı albüm oldu. 75 dakikalık yolculuğa çıktığımız albümde yine, yeniden Okay Temiz’i dinlemenin ayrıcalığını yaşadık: Afrika’nın nerede başlayıp nerede bittiği belli olmayan doğal hayatı, tekinsiz Amazonlar’ın ürkütücü sessizliği, tasavvufun mistik dünyası; davullar, zurnalar, bağlamalar, klarnetler… Bu kadar geniş coğrafyayı ve bu kadar farklı ezgiyi bir şişeye koymak, çok sihirli bir iş olsa gerek. Yakışır ustaya. ?işenin içindeki cini çıkarmaksa bize kalmış. ?ahsen ben değişik anlarda, değişik cinlere çarpıldım. Yüzümü birazcık buraya dönünce ‘Dervich Service’, ‘Çökertme’ ve özellikle de ‘Fidayda’ya, Ege’nin diğer yakasına dönünce de Ivo Papazov’la beraber bestelediği ‘Fat Arab (?işman Arap)’a çarpıldım. Denizleri aştık, iki yakayı bir araya getirdik; ortak bir sofrada meze kurduk. Kendisini aheste aheste dinlettirip yedi cihandan izler taşıyan High Fly, eşe dosta özenle tavsiye edilmeli. Beynelmilel bu albüm vesilesiyle dünyanın tüm çalgılarına da selamlarımızı gönderelim. Güzel günlere.

Okay Temiz / High Fly / Ada Müzik

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.