ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Karanlığın yalnızlığında Testament...Sayı: 838 - 30.07.2009


Uzun saçlar yüzünden sokaklarda laf atılır, karşılık verirsen birden kavga başlardı. Tanımak, kabullenmek istenmiyordu heavy metalciler. Türkiye’de; şeytana tapmakla, gizli örgütlerin ajanı olmakla suçlanıyorlardı. Bunların hepsi doksanlarda kaldı derken Başbakan müzikten anlamadığı gibi gençleri de tanımadığını gösterdi bir süre önce. Kendisini heavy metal işaretiyle selamlayanları gözaltına aldırmaktan çekinmedi. Başbakana, doksanlara ve tüm saldırılara inat o yılların en önemli trash metal grubu Testament bir kez daha İstanbul’da... Bu akşam Maçka Küçükçiftlik Park’ta müziğin en hızlısı, gürültünün en filtre edilmemişi şova dönüşecek.

Onların hikâyesi ve büyüklüğü seksenli yıllarda başlıyordu. Metallica emekleme dönemindeydi. San Fransisco Bay Area’dan 1983’te Steve Souza, Eric Peterson, Derrick Ramirez, Greg Christian ve Louie Clemente adlı gençler önce Legacy isimli bir grup kurdu. Kısa bir zaman sonra bir heavy metal efsanesiyle anlaştılar. Alex Skolnick’le birlikte Testament adını aldı grup. Ama 1986 yılında vokalist Souza gruptan ayrılıp Exodus’la çalışmaya başladı. Onun boşluğunu doldurmak kolay olmayacaktı elbette ama, Chuck Billy gruba girdiği andan itibaren kendi adıyla birlikte başka bir efsane yarattı. Bundan sonra Testament’ın her şeyi o olacaktı.

İdeal kadro kurulmuş, plak şirketleri ilgilenmeye başlamıştı artık onlarla ve elbette albüm çıkarmadan da olmazdı. İlk albümleri The Legacy böyle bir ortamda yayınlandı ve kısa bir zaman sonra trash metal klasikleri arasında yerini aldı. Gitar tekniği ve sert melodik yapı dönemin Metallica’sıyla karşılaştırılmaya başlamıştı. Hatta bazı yerlerde onlardan çok daha üstün oldukları bile düşünülüyordu. 1989 yılında Practice What You Preach albümünü yayınladı. Ama doksanlı yıllarda Savatage’in beyni olan Chris Olivia bir trafik kazasında hayatını kaybetti, Savatage Skolnick’i kadrosuna kattı. Ancak kan kaybı bununla kalmayacaktı.

Son dönemde özellikle Chuck Billy’nin ısrarıyla yeniden bir araya gelen Eric Peterson, Alex Skolnick, Greg Christian ve Paul Bostaph’tan oluşan bu orijinale yakın kadro, bu akşam başta da dediğimiz gibi herkese inat sahne alıp hep bir ağızdan bağıracak Alone in the Dark diye...

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.