ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1852
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Ovit Yaylası şenleniyor...Sayı: 837 - 29.07.2009


Rize'nin Ovit Yaylası'nda her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve yılın en ilgi çeken şenliklerinden olan "Ovit Yaylası Şenlikleri" bu yıl 8-9 Ağustos tarihleri arasında yaza damgasını vurmaya hazırlanıyor. Geçen senelerden farklı olarak birbirinden renkli ve tanınmış isimlerin sahne alacağı şenlikleri kalabalık bir medya ordusunun takip etmesi bekleniyor.

Ekşioğlu Vakfı önderliğinde her yıl olduğu gibi bu yıl da gerçek bir şenlik ruhunu yansıtabilmek amacıyla iki farklı güne yayılan “14.Ovit Yayla Şenlikleri” ilk gün Güneydoğu Karadeniz Bölgesi’nde yaygın olarak kullanılan Kemençe çalısına merakı ile tanılan “Albannach” adlı İskoç grup,  çeşitli ses ve ritimlerin bir araya getirildiği gayda ve perküsyon aletleri ile yaptıkları geleneksel İskoç müzikleriyle programa ev sahipliği yaparken, ikinci günde ise tüm dünya listelerinde 1 numaraya çıkmış “Till There Was You” isimli şarkısıyla ve son sıralarda David Vendetta ile Bleeding Heart parçasındaki vokali ile uzun sure zirvede kalan “Rachael Starr’’ ı ağırlıyor. İngiltere’nin en büyük gösteri gruplarından biri olan Divine Company de, muhteşem kostümleri ve şovlarıyla görsel zenginlik katacaklar.

Uluslararası sanaçıların yanı sıra şenlik kapsamında Seda Sayan , İsmail YK gibi yerli sanatçılarda konserleri ile eşlik edecekler. Ece Erken'in sunumu ile gerçekleşecek olan “14.Ovit Yayla Şenlikleri” nde çeşitli sahne şovları izleyenlere çoşkulu saatler yaşatacak.

500 bin kişinin katılımı beklenen “14.Ovit Yayla Şenlikleri” ni yerli ve yabancı basın mensuplarından oluşan bir medya ordusu takip edecek.

Etkinlik baştan sona en son model cihazlarla donatılmış canlı yayın araçları ve profosyonel bir ekip tarafından canlı olarak ulusal ve yabancı medya kuruluşlarına ulaştırılacak.

Albannach

Albannach geleneksel İskoç müziğinin farklı formlarını yaşatma misyonu ile 6 sanatçının bir araya gelmesi ile İskoçya’nın Glasgow kentinde 2005 senesinde kurulmuştur. Geleneksel İskoç müziğinin, çoğumuzun Braveheart filminden tanıdığı savaş ezgilerini kendilerine has üzlupları ile seslendiren Albannach, İskoçya’nın ve Amerika’nın en sevilen etnik müzik grupları arasında başı çekiyor. Yılın hemen tümünde ABD’nin çeşitli eyaletlerinde turneye çıkan ünlü grubun elamanları; Donnie MacNeil, Kyle Gray, Jacquie Holland, Jamesie Johnston, Aya Thorne ve Davey Ramone Morrison.

Grup elemanlarından Jamsie Johnston Glasgow kentinde 1973’te doğmuş ve aslında makine motor makaniği okumasına rağmen ani bir karar değişikliği ile İngiltere’de Sinema ve Yapımcık üzerine çalışmaya başlamış, uzun yıllar Discovery Channel’de yayın yapmış.Clannn Ann An Drumma adlı grubta beş yıl Geleneksel İskoç müziği yaptıktan sonra Albannach’a katılmış. Grub elemanlarından Jacquie Holland da yine Glasgow doğumlu ve yine Sahne Sanatları ve Sinema üzerine okumuş aynı zamanda bir çok kez tiyatro sahnesine çıkmış, önemli eserler sergilemiş. Clann An Drumma’nın kurucularından olan Holland, Albannach’da bass ritim çalıp, bazı parçalarda vokalde yer alıyor.

Donie MacNeil ise gurubun en olmazsa olmaz isimlerinden. Çünkü geleneksel İskoç müziğinin en vazgeçilmez enstrümanı olan gaydayı büyük bir beceriyle çalıyor. Aynı zamanda bateri, piyano ve gitar da çalıyor. Kyle Gray, İskoçya’nın Pitlochry bölgesinde doğmuş, 4 yaşında yetenekli bir danşçı olarak dikkatleri üzerinde çekmiştir. 14 yaşında The Vale of Atholl’a katılan Gray, Albannach’ta muhteşem savaş davullarını çalıyor. 1996 yılında Hong Kong’a gidip iki yılını orada geçiren sanatçı, döndükten sonra Albannach’a katılmış.

Aya Thorne 15 yaşında çeşitli sinema filmlerinde dublörlük yaparak hayatını daha 15 yaşında kazanmaya başlamış yetenekli bir müzisyen. Müziğe olan tutkusu zaman içerisinde ağır basmış olacak ki, Pert College’da Ses Mühendisliği okumuş, ardından Greenock’taki James Art College’da Dans ve Müzik Yapımcılığı üzerinde çalışmıştır.  Davey Morison ise antik üflemeli çalgılar ve gayda konusunda tam bir uzman. Bir sene önce bestelediği “Rebel King Baladı” ile ilgiyi üzerinde toparlayan Morrison, aynı zamanda 4 yaşından beri resim çiziyor ve hikâye yazıyor.

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.