ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1835
Şu an 2 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


12 Eylül’ü kovan türküSayı: 831 - 21.07.2009


Yeni Türkü’nün 30. yaşı yarın gece Harbiye Açıkhava’da görkemli bir konserle kutlanıyor. Gecenin sürpriz konuğu Haris Aleksiyu...

Kimi “Gençliğimdi” diyor, kimi “umudumuz...” “Eskimeyen türkümüz”, “en ateşli günlerimizin yoldaşı...”, “12 Eylül’ü kovan türkü...”

Herkesin bir Yeni Türkü’sü var, geçmişe, “çocuklar, parlak yıldızlar” oldukları döneme dair bir şeyler hatırlatan... “Biz büyüdük ve kirlendi dünya” dedirten... Çemberin içinde ya da dışında yer almak gerektiğini hatırlatan...

1979’da “Buğdayın Türküsü”nü söyleyerek yola çıkmışlar, kâh yan yana, kâh ayrı ayrı ama çoğunlukla paralel yollarda 30 yıl geçmiş sonuçta ve Yeni Türkü otuzuncu yaşını kutlar olmuş. Yarın (19 Temmuz 2009) saat 21.00’de Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda eski ve yeni ‘Yeni Türkü’cüler buluşup 30 yılın türküsünü söyleyecek.

Eskiler de olacak

“Senfonik 30 Yılın Türküsü” adından da anlaşılacağı gibi Selim Atakan’ın orkestrasyonlarıyla, Istanbul Symphony Project eşlik edecek Yeni Türkü’ye o gece. Sahnede gitar ve solo vokalde Derya Köroğlu, klavyede Erkin Hadimoğlu, klasik kemençede Furkan Bilgi, ud, buzuki ve gitarda Fatih Ahıskalı, saksofon ve yan flütte Serdar Barçın’dan oluşan bugünkü grubun yanı sıra Selim Atakan, Zerrin Atakan, Eftal Küçük, Tuğrul Bayrak, Tuncer Tercan, Murat Buket, Fuat Oburoğlu ve Cengiz Onural gibi gelmiş geçmiş Yeni Türkü’cüler de olacak.

Ve böyle bir geceye en çok yakışacak konuk: Yeni Türkü’nün “Telli Telli”, “Maskeli Balo”, “Olmasa Mektubun” gibi Murathan Mungan sözleriyle can bulan en ünlü şarkılarının Yunancadaki yorumcusu Haris Aleksiyu.

“Yeni Türkü iki komşu ülkenin müzikal kültüründen ustaca bir birliktelik yaratarak yeni bir kültür oluşturdu. Bu müzikal evliliğin parçası olmaktan mutluluk duyuyorum” diye anlatıyor duygularını sanatçı.  Gecenin bir diğer sürprizi de, 25 yıllık Yeni Türkü hayranı Sakine Hanım. Onun gözünden izleyeceğiz konseri ve grubun öyküsünü... Kocasıyla iki kızını Kumla’ya yazlığa göndermiş, kendisi koşmuş gelmiş felekten bir gece çalmaya. Çok heyecanlı... Kolay mı, 25 yıl önceki gençlik aşkını yıllar sonra kanlı canlı görecek karşısında... Bakalım neler olacak...

Özen Yula yaratmış Sakine’yi bu gece için, Şebnem Bozoklu da oynuyor... Olanca sahiciliği ve sıcaklığıyla tam Yeni Türkü’ye ve hayatımızdaki anlamına uygun bir sunuş olacağı kesin. Konser için hazırlanan broşürde Can Dündar, “O, 30 yıldır koparılamayan bir bağ aramızda...” diye anlatıyor Yeni Türkü’yü:

“Ortak mazimiz bizim; yenilgimiz, hüsranımız, zaferimiz... Daha ilk notadan, hep bir ağızdan söylediğimiz... Burnumuzun sızlayan direği... Hasretlikte meşalemiz... Şimdi onları yeniden bir arada görmek, zihnimizde dünyayı temizliyor sanki...”

Türkiye’de siyasi iklimin en boğucu olduğu günlerde adeta toprağın altından filiz veren bu türküye kulak vermek, en katlanılmaz anlarda umudu yeşil tutmak için birebir. Yarın  gece Harbiye’den türküler yükselecek bu yüzden. Hâlâ ‘çocuklarız’, ‘parlak yıldızlarız’ diyen...


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.