ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Boğaz, mehtap ve caz...Sayı: 826 - 14.07.2009


Dün Uluslararası İstanbul Caz Festivali’ni takip eden müzikseverler bir kez daha gördü ki caz dinlemek için Esma Sultan Yalısı’ndan daha güzel bir yer bulmak gerçekten zor. Yalı, geçtiğimiz akşam yumuşacık sesiyle Melody Gardot’yu ağırladı. Boğaziçi Köprüsü’nün ışıkları maviden yeşile döner ve dolunayın ışıkları boğaz suları üzerine düşmüş dans ederken seslendirdi şarkılarını 1985 doğumlu sanatçı. Büyülü bir atmosferde gerçekleşen konserde rüzgâr hafif hafif dağıtırken saçlarımızı, Gardot altı kişiden oluşan orkestrasıyla müzikseverlerin karşısındaydı tüm zarafetiyle...

Gardot müziğe uzun yıllarını vermemiş olsa bile, 1970’lerden beri müziğin içinde olan Joe Jackson konserine nazaran kalabalık bir izleyici kitlesi doldurdu Esma Sultan Yalısı’nı. Oturanlar olduğu gibi, konseri ayakta izleyenler de vardı ve yaş ortalamasının büyük olduğundan olacak ki konser herhangi bir uğultuyla bölünmedi. Konseri izleyenler arasında Türk müziğinin önemli isimlerinden Leman Sam ve hem oyunculuğu hem de müzisyen kimliğiyle dikkat çeken Timuçin Esen de vardı. Bütün gün bıkmadan Melody Gardot dinleyebileceğini söyleyen Sam, konseri ilgiyle dinledi.

Gardot, gömleği, yeleği, şapkası ve gözlüğüyle şık ve gizemli olmasına rağmen bir o kadar da sıcak ve konuşkandı. Hemen hemen her şarkı arasında izleyicilere ufak hikâyeler anlatan Gardot, İstanbul’a ne kadar hayran kaldığını içtenlikle dile getirdi. İstanbul’a geldiği için çok mutlu olduğunu ve İstanbul’un, hayatında gördüğü en güzel şehirlerden biri olduğunu söyleyen Gardot, “İnsan hayatında çok güzel şeyler yaşadıktan sonra yaşanacak şeyler bitmiş tükenmiştir, bu da onun artık ölebileceği anlamına gelir. Bu kadar güzel bir şehir olan İstanbul’u gördükten sonra, ben de artık ölebilirmişim gibi hissediyorum” dedi.

Melody Gardot, ezan okunurken konserine ara vermeyi de ihmal etmedi. Saat 22.00’da başlayan konsere iki şarkı çaldıktan sonra ara veren sanatçı, “Bu sabah erken saatlerde daha önce hiç duymadığım bir sesle şaşkınlıkla uyandım. Hayatımda duyduğum en güzel seslerden biriydi. Biraz sonra yine o sesi duyacağız, o yüzden konsere kısa bir ara vereceğiz” dedi. Geri döndüğündeyse bir gitarını bir piyanosunu konuşturarak müzikseverlere güzel dakikalar yaşattı.    

Sanatçı, ilk albümü Worrisome Heart ve 2009 tarihli ikinci albümü My One And Only Thrill’den seslendirdiği şarkıların yanı sıra klasik haline gelmiş sevilen şarkıları da seslendirdi. Gardot’nun izleyicileriyle sohbeti sırasında “Bill Withers sever misiniz?” sorusuna yalnızca birkaç kişiden alkışla cevap gelince genç sanatçı konuklarına “Sadece iki kişi mi Bill Withers’ı seviyor?” diyerek takıldı. Bunun üzerine dikkatli ve Withers’a aşina izleyiciler sıradaki şarkının ne olduğunu anlayınca birkaç kişiden daha alkış geldi. Ardından özgün bir girişle başladı Gardot, Ain’t No Sunshine’a. Şimdiye kadar pek çok sanatçı tarafından seslendirilen şarkıyı, genç müzisyen de kendine özgü yorumuyla başarıyla seslendirdi. Büyükannesine dair bir hikâye anlattıktan sonra My One and Only Thrill albümünde yorumladığı 1939 tarihli klasik Over the Rainbow’u büyükannesine ithaf ederek seslendirdi. Şarkı ve konser sonrasında büyük alkış toplayan Gardot, bis yapmayı da ihmal etmedi. Konser sonunda izleyicilere iyi dileklerini iletip yeniden görüşmek istediğini söyleyerek sahneyi terk ederken, cazseverler de Esma Sultan’dan memnun ayrıldı.

../..

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.