ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Kültür Bakanlığı Sanatçıları ve Teşvik… Sayı: 825 - 13.07.2009


Türkiye Cumhuriyeti yıllar yılı sonrasında Kültür Bakanlığı adı altında bir bakanlık kurmasının ardından devletin maaşlı sanatçılarını da istihdam etmeye başladı. Çünkü toplumsal sanat düzeyi hiçbir zaman sıradan halkın popüler anlayışıyla gelişmez idi. Nasıl gelişsin ki? Ama Kültür Bakanlığında memur/bürokrat olarak görev yapan kimileri, politikaya bulanmışlığın dolduruşlarında bir sürü sınavdan geçirilerek alınan sanatçılarla yıllardır oynayıp dururlar. Kendilerine bakmadan sanatçıya mana bulurlar…

Bir gün bakarsınız politik torpilini bulan taşradaki sanatçılar geçici görevle büyük şehirlere giderler.15 yıl sonra bakarsınız yine politikacılar “hadi yerlerinize, marş marş” derler.

Bu sanatçıların kurumları ilk kurulduklarında(1986) maaşlar üç adet üniversite arş.gör maaşı iken, şimdi iki arş gör. maaşına düşürülmesi gibi sanat dışı insanlar tarafından gerçekleştirilmiş uygulamalar sanatçıları artık inim, inim inletir duruma getirmiştir.

Bunu yapanlar ise değil sanatçıyı anlamak çoğu bir resim sergisine, konsere gitmemiş yerel politik insanlar ve bunların uzantıları olan Merkez görevlileri olup, bir üstlerindekiler de politika gizli kuralları gereği mecburen bunlara uymaktadırlar.

Oynayacakları bir şey kalmadı. Sanatçıların üç kuruşluk teşviklerine taktılar.

Bunu yapanlar kompleksinden ve de hasetinden çatlayan birkaç bencilden başkası değildir.

Zaten bu sanatçı milleti ne çektiyse şimdiye değin alaturkalığından ve az gelişmişliğinden çekti. Genel müdürlükleri olan Tiyatro/Opera dışındaki sanat dalları birbirini yemekten kendi içinden yönetici seçebilme olgunluğuna erişemedi.

. . .

Sanatçıların aldığı maaş zaten sanatçı standartlarının çok çok altındadır.

Devlet bu sanatçıları en verimli oldukları yaşlarda sınav üstüne sınav yaparak kadrolandırmıştır.

Eh tabii aradan 25 yıl geçmiş, sanatçılar artık yaş ilerlemesine girmeye başlamışlardır. Gencecik iken al, gençlik dönemlerinde bu sanatçıları, politikacı kimliğinle atadığın işten anlamaz bürokratlar yüzünden yeterince değerlendireme!

Yaşlanıp, tecrübelenip konser seçme aşamasına gelince de kimi yeni yetme ve çömez bürokratların ağzıyla “teşviklerini kesme” yoluna git.

Sayın devlet, nerde kaldı senin büyüklüğün?

Devlet soyut bir kavram. Ama içinde bu sorunlara neden olanlar ise somut.

Sayın politikacı yönlendiren taze sanatçı ve bürokrat:

Günü geldiğinde, yaşın ilerlediğinde çözümün üç kuruşluk teşvik ikramiyesine göz dikmek olmadığını sen de öğreneceksin. Böyle sığ, kültürsüz, kaba öneriler yerine daha derin, daha işlevsel çözüm şimşekleri kafanda çakacak, pişman olacaksın.

Ve

En önemlisi de tarihe -bu krizde- sanatçıların üç kuruşluk teşvikine göz koyan kara bir leke olarak geçeceksin…

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.