ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1830
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Santana, Türk müziği hakkında neler söyledi?Sayı: 823 - 09.07.2009


Latin-Rock tarzının temsilcilerinden Carlos Santana,İstanbul’u, "Bu gezegende bir farklılık yaratmak isteyen pek çok ruhun kolektif bir gönüllülük ortaya koyduğu bir şehir" olarak niteledi.

Konser vermek için geldiği İstanbul’da The Marmara Oteli’nde gazetecilerle bir araya gelen Santana, müzikal kariyeri açısından bir başlangıç, orta ya da son bulunmadığını, kariyerini sadece sevdiği şeylerin devamı olarak gördüğünü belirtti.

Avrupa müziği dinleyerek büyüdüğünü, büyüme çağımda blues dinlemeye başladığını, bu müziğin doğrudan kalpten geldiğini söyleyen Santana, "Bugün pek çok müzisyen var, bilgisayarlar sayesinde müzik yapabildiklerini zannediyorlar. Ama bu müzik değil, bu bir tür ’hoş kirlilik"’ dedi.

Teknolojiye karşı olmadığını, ancak bir kalp ameliyatı yapmak için bazı koşulların yerine getirilmesi gerektiği gibi müzisyen olmak için de insanları harekete geçirebilmek, hissetmelerini sağlayabilmek gibi bazı koşullar bulunması gerektiğini kaydeden Santana, şöyle konuştu:

"Eğlence ve şov dünyası ile müzik arasında büyük bir fark var. Ben gerçek bir müzisyenim. Şu anda kariyerimde bulunduğum yer konusunda ise, bir rengim olmadığını düşünüyorum. Bir bayrağım yok, buraya ABD’yi temsil etmek için gelmedim. ABD’nin yaptığı birçok şeyi onaylamıyorum. Ben daha çok su gibi bir müziğe yoğunlaşıyorum. Suda, bütün renkler oradadır ama suyun kendisi berraktır."

"HİPPİ, GÖKKUŞAĞININ TÜM RENKLERİNE ÖVGÜLER DÜZEBİLEN KİŞİDİR"-

Hippi döneminin günümüzün müzik ve yaşam tarzı üzerindeki etkilerine ilişkin bir soru üzerine Santana, şunları kaydetti:

"Hippi, uzun saçları olan, banyo yapmayan ve dünyadaki bütün kadınlarla birlikte olmak isteyen kişi değildir. Benim için hippi, dini ya da siyasi otoriteyi sorgulayan herkestir. Çünkü din ve siyaset her zaman cevap değildir, genellikle sorunu daha da yoğunlaştırır. Çözüm, merhamet, iyi yüreklilik, acıma, sabırdır. Bunlar daha çok kadınların sahip olduğu özelliklerdir. Amerika’da şunu yeni yeni öğrenmeye başladık: ’Nazik olmakta bir sorun yok... Bu seni eşcinsel yapmaz ya da erkekliğini kaybetmezsin’. Hala çok erkeksi iken, dinlemeye de hazır olabilirsin. Bazen kadınlar sorunlarını söyler ama bunları çözmen gerekmez. Bazen sadece dinlemen yeterlidir.

Ben bir hippiyim, her zaman hippi oldum. Ama ilkelerim var. Ben gitmeden önce bu dünyanın farklı şekilde düşünür hale gelmesini istiyorum. Kadınlar ve erkekler için eşit olmasını istiyorum. Eğer ayağınızı bir kadının boynuna basıyor ve kendini sandalye gibi hissetmesini sağlıyorsanız bu bir din değildir. Eğer gerçekten ritüellerinizi yerine getirmek istiyorsanız, merhametli ve adil olmanız gerekir. Benim için hippilik çok önemli, sahte bir Hollywood filmi değil, gerçek bir şey."

Santana, 1969 yılında ilki düzenlenen Woodstuck festivalini temsil edenlerden biri olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek, 61 yaşında pek çok farklı grupla çalabildiği için çok mutlu olduğunu belirtti.

Carlos Santana, "Benim için hippi gökkuşağının tek bir rengine değil, tüm renklerine övgüler düzebilen kişidir" dedi.

Alıntıdır
 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.