ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Naif kollardaki şefkat...Sayı: 823 - 09.07.2009


Hayata dair her şeyden bunalmışsanız, yaz sıcaklarından, bitmek bilmeyen işlerden, yorgunluktan ya da olumsuz giden her şeyden; Lhasa de Sela’nın büyüleyici sesi size yeniden yaşama isteği verecektir. Çünkü onun sesi, geçmişe ait bir hüznü barındırdığı kadar bir annenin şefkatine de sahip. Aynı Lhasa de Sela’nın sesi gibi yeni albümü Lhasa da bunların ikisini de barındırıyor 49 dakika 49 saniyenin içerisinde...

2009 yılının nisan ayı içerisinde yayınlandı Lhasa. Önceleri adını albümün ikinci şarkısı olan Rising’den alması planlanan kayıt, sanatçının tamamen İngilizce şarkı söylediği tek albümü. Bilenler bilir, Meksikalı sanatçıya İspanyolca söylemek ayrı bir yakışır. Warner Music etiketiyle raflardaki yerini alan Lhasa, sanatçının 1998 yılında çıkardığı La Llorona ve 2003 tarihli The Living Road’un ardından gelen üçüncü albümü. Lhasa de Sela üçüncü albümünü kaydedip yayınlamak için tam altı yıl bekletti hayranlarını, oldukça uzun bir bekleyişti ama gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki her yılına, her ayına ve her haftasına değmiş.

Albümün açılış şarkısı Is Anything Wrong, Lhasa de Sela’nın naif tavrını ve az önce bahsettiğim anne şefkatini açıkça yansıtıyor. Ninni gibi melodisi ve de Sela’nın yumuşacık yorumunu birarada bulabileceğimiz son derece başarılı bir açılış şarkısı... İnsanın içini huzurla dolduruyor, diğer şarkılarla ilgili merak uyandırıyor ama hemen geçmek istemiyorsunuz ve şarkı “Aşk doğru olan her şeydir” derken inancımızı yitirmeye başladığımız şeylerin varlığına yeniden inanıyoruz. Rising, albümden çıkan ilk 45’lik. Şarkının sözlerindeki kırılganlığı müziğinin tamamına yayılmış bir şekilde bulabiliyoruz. Üçüncü şarkı Love Came Here kanımca albümün en öne çıkan şarkısı. Kontrbas ile yapılan girişinin ardından caz ve blues’u mükemmel bir şekilde harmanlayan şarkı, Lhasa de Sela’nın vokali girdiğinde eşsiz bir hal alıyor. “Aşk buraya geldi ve bir daha hiç terk etmedi” derken Lhasa, kalbimiz parçalanıyor, şarkının solosu başladığında ise bu parçayı kolay kolay geçemeyeceğimizi anlıyoruz.

Lhasa de Sela, hem güçlü ama narin sesi hem de albümündeki kırılganlıkla Antony and the Johnsons dinliyor hissi veriyor bu albümünde. The Lonely Spider, Bells, A Fishon Land ve What Kind of Heart, ilk üç şarkının dışında öne çıkan diğer parçalar. 13 şarkıdan oluşan Lhasa, çok ağır olmasına rağmen insanı sıkmadan ilerleyen çok başarılı bir albüm. Bunaldığımız anlarda Lhasa de Sela’nın Lhasa’sının kollarına sığınarak gerçeklikten biraz olsun uzaklaşabilir, belki de kaybettiklerimizi yakalayabiliriz ucundan kıyısından...

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.