ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1853
Şu an 23 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Suna Kan, Cana Gürmen İkilisinin Başarılı KonseriSayı: 811 - 23.06.2009


Yılların deneyimli keman virtüözü Suna Kan, bütün resitallerini piyano sanatçısı Cana Gürmen’le birlikte veriyor. Keman-piyano ikilisinin yeni virtüözleri inanılmaz konserlere imza atıyor. Aslında Suna Kan’ın imzası değişmiyor, nedeni de yaşamının sanat alanındaki başarılarıyla sürüp gelmesi. Burada herhangi bir duraksama yok; Suna Kan’ın yıllardır yükselttiği ve başarılarla dolu sanat yaşamının doğal sonuçları. Bir virtüözün yükselttiği çıtayı, sürekli dorukta taşıması elbette ki kolay değil. Suna Kan da Cumhuriyet Aydınlanmasının önde gelen ışıklarımızdan biri ve keman dalında en önemlisi. Öncü aydınlanma bayrağını hiç bırakmadan taşıyıp duruyor.

Yanılmıyorsam, virtüözlüğüyle eşdeğerli piyano sanatçısı Cana Gürmen, Kan’ın üçüncü doruğu. Kan-Gürmen ikilisinin başarı dolu resitallerinden yenisini, geçtiğimiz hafta Kadıköy Süreyya Operası Salonu’nda gerçekleştirdi. Yeni yılın ilk ayında bir tarih düşüldü Süreyya Operası’na. Suna Kan-Cana Gürmen resitali, görkemli bir şekilde yankılandı.

Biliyorum, Caddebostan Kültür Merkezi’nde resitaller sürüyor. Özellikle İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın izleyiciye, AKM’nin yokluğunda büyük çabalarla Aya İrini’de CBKM’de Lütfi Kırdar Salonu’nda izleyicileriyle buluşuyor.

Süreyya Operası’ndaki gösteriler, Kadıköy Belediyesi’nin çabaları ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin yapımlarıyla ortak bir işbirliğiyle yaratıldı. En azından iki yıl gibi uzun bir süre İstanbul kısıtlı da olsa opera ve bale ile müzik etkinliklerinden yoksun kalmayacak.

Kan-Gürmen ikilisinin resitali, boyutlu olduğundan bestecilerin yorumuyla ilgili düşüncelerimi şimdi açıklamayı yeğliyorum. Ne var ki, resitalin niteliği ile yorumun derinliğini zaten buraya kadar değerlendirmeye çalıştım. Olağanüstü düzeyli güzel resitalin genel görüntüsünü çizdiğimi düşünüyorum. Dokusu, yorumu böylesine eşsiz güzelliğiyle yankılanması Suna Kan’la Cana Gürmen’in müziksel açılardan yorumladığımızda, ikilinin ulaştığı yorum beni böyle bir yazı yazmaya taşıdı.

Burada yaptığım tek şey, Kan-Gürmen resitalini yeterince yansıtabilmektir. Bu nedenle farklı boyutlu bakış açılı eleştiri çıktı ortaya.

Her konserin, özellikle müziğin programı seçki olarak önemli. Buna Kan ve Cana Gürmen’in resital programının izleyicileri etkilemekle kalmayacağı gibi, yaratılan bütünlükle müzikseverleri müziğin rengi ile ezgilerinin izleyicileri nasıl sarıp sarmaladığını gördük. Böylesini ancak virtüözler yapabilir. Süreyya Operası’ndaki resitalde bunu gördük. Programda neler olduğunu hangi bestecilerin yapıtlarının seslendirilip yorumlandığını merak ediyorsunuz. Yazının üçte ikisinde resitalin olağanüstü başarısını ayrıntılı biçimde anlatmaya çalıştım. Sözgelimi Mozart’ın (Kv 304 Mi minör 14) Sonat’ın Allegro Tempo di Menuetto adlı bölümleri, izleyicileri içsel ve dışsal açılardan resitalin içine çekmişti bile. Büyük bestecilerin görkemli yapıtlarını ikilinin, yineliyorum virtüözlerin işleri olduğunu belirtmeliyim.

Beethoven’in (İlkbahar, no5 Fa major 25) Sonatı, bestecinin ruhunu dinlendiren güzellikteydi. İkinci bölümde, Dvorak’ın iki ölümsüz parçası ve J. Brahms’ın Scherzo (6’) bestesi vardı. Dört romantik parça ve Slav Dansları, estetiksel yorum örnekleriydi yorumlanan parçaların tümü. Master Class için örnek bir resitaldi. Genç keman ve piyanistlerin bu soy resitalleri izlemeleri gerekir. “Bis” olarak seslendirilen Bartok’tur. Roman dansları geceden kalan “bir hoş sada”ydı.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.