ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1853
Şu an 26 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Cardone’yle sonsuza kadarSayı: 807 - 17.06.2009


Biz seni sevmeyi / Tarihin yükseklerinden öğrendik / Cesaretinin güneşi / Ölümü kuşattığında / İşte burada duruyor / Tatlı varlığının / Kalbe sıcaklık veren saydamlığı / Kumandan Che Guevara...

Kübalı sanatçı Carlos Puebla, 1965’te Che Guevara’nın veda mektubundan sonra yazmıştı bu şarkıyı. Hasta Siempre adlı şarkı Küba’nın en tanınmış şarkılarından biri oldu ve pek çok sanatçı tarafından seslendirildi. Ama 90’ların sonlarına doğru şarkı öyle bir yorumlandı ki adeta akıllara kazındı. Genç ve güzel bir kadın, büyük bir tutkuyla söylüyordu şarkıyı, belli ki inandığı şeyleri yansıtıyordu şarkı, “Sonsuza Kadar” diyordu. İşte bu kadın Nathalie Cardone’ydi.

Tüm dünya böylece tanıdı Nathalie Cardone’yi, onun güzel sesini ve ihtiraslı yorumunu. Hasta Siempre, Cardone’nin yorumuyla Fransa’da 800 bin, dünyada ise bir buçuk milyon adet sattı. Onun işine, sanata ve devrime olan tutkusu yaşadıklarının sonucunda oluşmuştu. Çünkü Cardone, Hasta Siempre’yle müzik dünyasına damgasını vurmadan önce neredeyse iflasın eşiğindeydi. “Çok parası olan bir ailede büyümedim” diyen Cardone, “Para beni hiçbir zaman büyüleyen bir şey olmadı, ama benim perspektifimden bakıldığında çocukluğum bugünlere gelmemde önemli rol oynadı ve yaşadıklarımın üzerimde pozitif etkileri oldu” diyerek devam ediyor söze.

Servir le Beau adlı yeni albümünü geçtiğimiz günlerde yayınlayan Cardone, albüm üzerinde bir yıl çalıştığını söylüyor. “Albümümde özgürce çalışma imkânı buldum” diyen sanatçı, “Albümün hazırlık süresince özel hayatımda da iş hayatımda da birçok şey oldu, bunlar da yazdığım şarkı sözlerine ve bestelerime yansıdı. Sözlerle müziği birlikte yazıyorum. Şarkılarımda anneler, duygular, kadınların yaşadıklarından ilham alıyorum. Aslında hayatın tamamı bir ilham kaynağı” diye devam ediyor sözlerine.

Cardone aslında sanatın yalnızca müzik koluyla ilgilenmiyor. Ünlü sanatçı, sanat kariyerine sinema ile başladı. 1989 yılında yalnızca 19 yaşındayken Fransız sinemasının iki usta ismi Gérard Depardieu ve Catherine Deneuve ile rol aldığı Drôle d’endroit pour une rencontre adlı filmle 1989 yılında Gelecek Vaat Eden Kadın Oyuncu dalında Cesar Ödülü’ne aday oldu. “Ben bir aktrisim ama önemli olan sanatta özgür olabilmek ve kendini özgür hissedebilmek” diyen Cardone son albümüyle de kendini bir müzisyen olarak kanıtladı.

Nathalie Cardone, Sicilyalı bir baba ile İspanyol bir annenin çocuğu, ancak kendisi Fransız. “Nereye ait olduğumuz çok da önemli değil ama biz ailecek Akdeniz insanıyız. Ben de tam bir Akdeniz insanıyım” diyor. Geçtiğimiz nisan ayında İstanbul’a gelen ve çeşitli etkinliklere katılan sanatçı, İstanbul’u ve Türkiye’yi çok sevdiğini söylemeden edemiyor. İstanbul’da çok iyi vakit geçirdiğini her fırsatta dile getiren Cardone, “Türkiye’min tatlı insanlarına şunu söylemek istiyorum, İstanbul’da çok güzel zamanlar geçirdim ve insanları tanıma fırsatı buldum. Kalplerinizin ve ruhlarınızın ne kadar güzel olduğunu biliyorum. Hepiniz çok özel insanlarsınız, umarım en kısa zamanda yeniden görüşürüz” diyerek noktalıyor sözlerini. Akdeniz’in sıcaklığını kalbinde taşıyan Cardone’nin duygularına karşılık vermemek ve “Tatlı varlığının / Kalbe sıcaklık veren saydamlığı”nı inkar etmekse, elbette mümkün değil. 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.