ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1854
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


“Yıldızlı” konserlerSayı: 799 - 05.06.2009


37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin açılış konserini, bu akşam, Sascha Goetzel’in yöneteceği Borusan Filarmoni Orkestrası verecek. Programda F. Mendelssohn’un, W. Shakespeare’in “Bir Yaz Gecesi Rüyası” oyunu esiniyle bestelediği, aynı adlı eseri var. Asıl sürprizi ise Igor Stravinsky’nin “Ateş Kuşu” süitinde yaşayacağa benziyoruz... Zira, sahnede orkest-ra ile birlikte bale de yer alacak anlaşılan. Böylece “Ateş Kuşu” balesinin konser versiyonuyla karşılaşacağız.

Festival bu yıl değişik mekânlarda, değişik konser fikirleriyle karşımıza çıkıyor. Örneğin Çinili Köşk konserleri oda müziği ağırlıklı. 9 Haziran’daki Göran Söllschen ile Jian Wang gitar-çello ikilisi konseri, bunlardan biri.

10 Haziran akşamı Aya İrini’de kemancı Suna Kan, çellist Alexander Rudin ve piyanist Nikolai Lugansky; Grieg, Franck ve Schubert’in eserlerini yorumlayacak. Ben olsam, mükemmelliğe erişmiş oldukları kadar alçakgönüllülükleriyle de sivrilen bu müzisyenlerin konserini kaçırmam.

Sonatori de la Gioiosa Marca topluluğu üyeleriyle 1989’da Venedik’te tanıştığımda, topluluk henüz İtalya’da yeterince desteklenmeyen erken dönem çalgılarıyla Barok dönemi müziğini yeniden yorumlamak peşindeydi. Aradan geçen yirmi yılda erken dönem müzik toplulukları arasında ün saldılar. 16 Haziran’daki konserleri kaçırılmamalı. 

Yakışıklı, parlak sesli

Şan ve opera şarkıcılığına oldum olasıya zaafım vardır. Festivalin bu yılki programında olmazsa olmaz dediğim birkaç konser arasında önceliği Christoph Rousset yönetimindeki Les Talens Lyriques eşliğinde, soprano Anne Hallenberg’in, Henry Purcell ve George F. Handel opera ve oratoryalarındaki kraliçe aryalarını söyleyeceği 26 Haziran konserine veriyorum. Purcell’in doğumunun 350., Handel’in ölümünün 250. yılında isabetli bir seçim.

Festival programında bir de genç ve parlak tenor var. 18 Haziran akşamı sahne alacak Juan Diego Florez, opera dünyasında hep sıkıntısı çekilen genç, yakışıklı ve üstelik parlak sesli tenor şablonuna tam olarak oturuyor. Konserde G. Bellini, G. Rossini ve G. Donizetti aryaları söylecek olan Perulu sanatçı, özellikle Donizetti’nin “La Fille du Regiment” operasındaki yüksek tiz notalarla tenorları sınayan aryayla tanınıyor.

Kapanışta bir yıldız

En çok merak ettiğim konser ise piyanist Toros Can’ın Purcell, Debussy, Hindemith, Handel ve Crumb gibi her dönemin önemli bestecilerinin eserlerini yorumlayacağı 25 Haziran’daki piyano resitali. 19 Haziran akşamı ise kemancı Anne-Sophie Mutter ile piyanist, orkestra şefi eşi Sir Andre Previn, çellist Lyn Harrel ile birlikte bir oda müziği ziyafeti verecek Aya İrini’de.

Festival yine bir yıldız isimle kapanacak, 30 Haziran günü. Daniel Barenboim, La Scala Filarmoni Orkestrası eşliğinde Beethoven’ın “3. Piyano Konçertosu”nu hem yorumlayacak hem de orkestrayı yönetecek. Programın ikinci yarısında da H. Berlioz’un muhteşem “Fantastik Senfonisi”ni dinleyeceğiz.

İnternetten canlı izlemek mümkün


Festival, bu akşam 20.30’da Aya İrini Müzesi’nde Borusan Filarmoni Orkestrası konseriyle başlayacak. Konser, bu yıl ilk defa festival sponsoru Borusan Holding tarafından Kadıköy Caddebostan sahilinde kurulacak dev ekrandan ve
www.borusan.com sitesi üzerinden canlı izlenebilecek. 30 Haziran’a kadar, festivalin mekânları Aya İrini Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Süreyya Operası, Çinili Köşk ve Lütfi Kırdar Kongre Sarayı. 15 TL ila 350 TL arasında değişen biletler, İKSV Merkezi ve Biletix’ten edinilebilir. 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.