ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 17 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Yurdum gencinin gitar çalmayı öğrenmeye çabalamasına neden olan inanç. Sayı: 796 - 02.06.2009


Lisedeyken bir atraksiyon yoktu etrafımda müzikal tarzda.

Okul öncelikli olarak derslere önem veriyordu ki sanat dersleri en son orta okuldan hatırlıyorum. Üniversiteye gelince böyle bir durdum baktım etrafıma, "ulen  ortam güzel, kızlar güzel, e tipimizde yerinde çok şükür o zaman operasyon başlasın" dedim kendi kendime.

İlk yıl hazırlıkta geçiyordu günler.

Fakültenin önündeki çimenlerde her gün cool boy gitar çalar, etrafındaki hatunlar hasta hasta dinlerlerdi. Sağda, solda, kantinde bile bunlardan vardı. Operasyona başladık ama muhtelif hedefler daha önceden başkaları tarafından vurulmuş bile. Dedim ki "oğlum sen bu mereti çalacaksın." hele duyduğum bir muhabbetten sonra kendimi gitara adadım.

Muhabbet şöyle:

k- kız (dinleyici)
g- gitarist ( artist )

k -A ne güzel çalıyorsun x şarkısınıda çalar mısın?
g -Çalarımda yarın çalayım onu ben notalar yok yanımda.
k -Ama ben çok istiyorum kırma beni.
g -Notasız çalamam ki. yok ezberimde o.
k -Yaaa..
g - Tamam o zaman şöyle yapalım. notalar evde. ben gidiyim alayım geleyim çalayım olur mu? yok ya haydi beraber gidelim, hem ne istersen çalarım o zaman.
k -Ay gerçekten mi? çok iyisin ya.
g –Öyleyimdir, gidelim.
k - Tamam.

Bu muhabbetten sonra çift beraberce aşk yuvalarına kanatlanırlar ve arkalarından bakan benim gözlerim dolar ağlayacak gibi olurum.

Yaptım evet, uğraştım didindim gitar çalmayı öğrendim. Aradan bir yıl geçti ve ben artık bayağı bayağı çalıyordum. Aldım gitarı elime gittim oturdum çimenliklere, başladım çalmaya. Yok, kimsecikler gelmiyor.

İki saat boyunca çaldım durdum. Bir kişi gelip oturmadı yanıma. İyi çalıyordum, en azından kötü çalmıyordum dinlenemeyecek kadar. Bir yerde hata yapıyordum ama nerde olduğunu bulamadım. Ardı ardına sürdü denemelerim, aynı yerde aynı saatlerde ama olmadı.

Demek istediğim şudur ki eğer gitar çalan şahıs işi biliyorsa olabilecek bir durumdur.

Sonrasını merak etmesin kimse. ondan sonra gitarı elime almadım ve unuttum o günleri takii bu yazıyı yazmak aklıma gelene kadar.


Epilog:

dinle bak necla bu yeni...
-tamam anladık çalabiliyorsun... bırak şimdi onu da yatak soğumasın...


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.