ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Grunge’ın neferi Pearl Jam.Sayı: 786 - 18.05.2009


Pearl Jam’ın Ten ve Ten Legacy adlı çalışmaları Sony Müzik etiketiyle yayınlandı. Efsane albüm Ten yeniden kaydedilirken diğer albümde ilave altı şarkı bulunuyor

Bazı albümler vardır ki her şarkısını dinlersiniz hiçbirini geçmeden. Hepsini sıkılmadan dinlersiniz, her şarkıda ayrı bir heyecan duyarsınız. Şarkı bittiğindeyse yalnızca ufak bir parçanız üzülür, onu yeniden dinlemek istiyor olsanız bile ardından gelecek parçanın da en az saniyeler önce sona eren şarkı kadar başarılı olduğunu bildiğiniz için içiniz rahattır. Her müzik dinleyicisine göre değişir bu “her şarkısı başarılı olan albüm”. Ancak kanımca bazı albümler tek bir kişinin ya da ufak bir kalabalığın değil, kitlelerin favorisidir. Milyonlarcasını etkilemiştir, etkilemeye de devam eder. Tek bir jenerasyona hitap etmez, albümün çıktığı dönemin öncesine ait insanlar da, yıllar sonra doğacak olanlar da dinler o albümü. İşte bunlardan biridir Pearl Jam imzasını taşıyan Ten. 11 şarkının 11’ini de ezbere bilir seveni, her birini ayrı zevkle dinler, şarkıların davullarını çalabilmek sololarını atabilmek ister. Neredeyse bir saat dolup da albüm bittiğindeyse başa dönmekten erinmez.

1990’ların başıydı ve önderliğini Kurt Cobain’in yaptığı Nirvana 1989’da piyasaya çıkardığı Bleach ile yeni bir müzik türü yaratmıştı: Grunge... Cobain ve Nirvana fırtınası Seattle’ı ve ardından tüm dünyayı kavururken Pearl Jam geldi müzik piyasasına, aynı akımı takip ediyordu ve debut albümleri Ten‘i yayınlamıştı. Nirvana’cıların büyük bölümü bu gruba düşman oldu. Pearl Jam’in Nirvana’yı taklit ettiğini düşünüyorlardı. Ama kim ne derse desin Ten çok başarılı bir albümdü ve başarıyı birden yakalayamamış olsa da yavaş yavaş yükseliyordu. Pek çok müzik dergisinden beş yıldız ya da 10 üzerinden 10 almayı başaran Ten, 1992’nin sonlarında Billboard listesinde iki numaraya kadar çıkmayı başardı.

Bu efsane albüm, Sony Müzik etiketiyle mart ayı sonunda yeniden yayınlandı. Albüm 18. yaşını kutlarken yayınlanan Ten Legacy, iki CD’den oluşuyor ve Pearl Jam’in daha önce farklı albümlerde yayınlanmış şarkılarından başka, yalnızca single olarak piyasaya sürülmüş toplam altı şarkısını içeriyor. İlk CD zaten her Pearl Jam hayranının dinlemeye doyamadığı Ten albümünün tamamını, ikinci CD ise Ten şarkılarının Brendan O’Brein tarafından remixlenmiş versiyonlarını ve bu altı bonus şarkıyı bulunduruyor içerisinde. Önce Once, Alive, Black, Jeremy ve Oceans gibi Pearl Jam klasiklerini dinliyoruz, ardındansa farklı albümlerden gelip Ten‘e konuk olmuş grubun farklı dönemlerine konuk olmuş parçaları... Brother, Just a Girl, bir demo şarkısı olan State of Love and Trust, Breath and a Scream, 2000 Mile Blues ve Evil Little Goat ikinci CD’de bulunan Pearl Jam güzellikleri.

Grunge grupları geldi geçti müzik tarihinden. Bunlardan en önemlisi tartışmasız Nirvana’ydı. Yalnızca üç albüm yaptıktan sonra Cobain’in ölümüyle veda etti müzik dünyasına. Alice in Chains, Soundgarden, Mudhoney, The Melvins, gibi gruplar çıktı Seattle’dan. Yalnızca Seattle’la sınırlı kalmadı grunge, California’dan Courtney Love’ın grubu Hole ve Stone Temple Pilots gibi topluluklar grunge’ı takip etti. Ama bunların hiçbiri uzun soluklu olmadı, ne kadar ses getirirlerse getirsin büyük bölümü dağıldı ya da Nirvana’nın ününe ve başarısına erişemedi. Sözün özü, grunge’ı yaratmadı belki Pearl Jam, ama onu yaşatan belki tek ve tartışmasız en büyük gruptur Eddie Vedder ve arkadaşlarının topluluğu. Cobain “grunge öldü” diyeli yıllar oldu ama hâlâ yaşıyor, Pearl Jam var olduğu sürece de yaşamaya devam edecek.

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.