ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 22 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Grunge’ın neferi Pearl Jam.Sayı: 786 - 18.05.2009


Pearl Jam’ın Ten ve Ten Legacy adlı çalışmaları Sony Müzik etiketiyle yayınlandı. Efsane albüm Ten yeniden kaydedilirken diğer albümde ilave altı şarkı bulunuyor

Bazı albümler vardır ki her şarkısını dinlersiniz hiçbirini geçmeden. Hepsini sıkılmadan dinlersiniz, her şarkıda ayrı bir heyecan duyarsınız. Şarkı bittiğindeyse yalnızca ufak bir parçanız üzülür, onu yeniden dinlemek istiyor olsanız bile ardından gelecek parçanın da en az saniyeler önce sona eren şarkı kadar başarılı olduğunu bildiğiniz için içiniz rahattır. Her müzik dinleyicisine göre değişir bu “her şarkısı başarılı olan albüm”. Ancak kanımca bazı albümler tek bir kişinin ya da ufak bir kalabalığın değil, kitlelerin favorisidir. Milyonlarcasını etkilemiştir, etkilemeye de devam eder. Tek bir jenerasyona hitap etmez, albümün çıktığı dönemin öncesine ait insanlar da, yıllar sonra doğacak olanlar da dinler o albümü. İşte bunlardan biridir Pearl Jam imzasını taşıyan Ten. 11 şarkının 11’ini de ezbere bilir seveni, her birini ayrı zevkle dinler, şarkıların davullarını çalabilmek sololarını atabilmek ister. Neredeyse bir saat dolup da albüm bittiğindeyse başa dönmekten erinmez.

1990’ların başıydı ve önderliğini Kurt Cobain’in yaptığı Nirvana 1989’da piyasaya çıkardığı Bleach ile yeni bir müzik türü yaratmıştı: Grunge... Cobain ve Nirvana fırtınası Seattle’ı ve ardından tüm dünyayı kavururken Pearl Jam geldi müzik piyasasına, aynı akımı takip ediyordu ve debut albümleri Ten‘i yayınlamıştı. Nirvana’cıların büyük bölümü bu gruba düşman oldu. Pearl Jam’in Nirvana’yı taklit ettiğini düşünüyorlardı. Ama kim ne derse desin Ten çok başarılı bir albümdü ve başarıyı birden yakalayamamış olsa da yavaş yavaş yükseliyordu. Pek çok müzik dergisinden beş yıldız ya da 10 üzerinden 10 almayı başaran Ten, 1992’nin sonlarında Billboard listesinde iki numaraya kadar çıkmayı başardı.

Bu efsane albüm, Sony Müzik etiketiyle mart ayı sonunda yeniden yayınlandı. Albüm 18. yaşını kutlarken yayınlanan Ten Legacy, iki CD’den oluşuyor ve Pearl Jam’in daha önce farklı albümlerde yayınlanmış şarkılarından başka, yalnızca single olarak piyasaya sürülmüş toplam altı şarkısını içeriyor. İlk CD zaten her Pearl Jam hayranının dinlemeye doyamadığı Ten albümünün tamamını, ikinci CD ise Ten şarkılarının Brendan O’Brein tarafından remixlenmiş versiyonlarını ve bu altı bonus şarkıyı bulunduruyor içerisinde. Önce Once, Alive, Black, Jeremy ve Oceans gibi Pearl Jam klasiklerini dinliyoruz, ardındansa farklı albümlerden gelip Ten‘e konuk olmuş grubun farklı dönemlerine konuk olmuş parçaları... Brother, Just a Girl, bir demo şarkısı olan State of Love and Trust, Breath and a Scream, 2000 Mile Blues ve Evil Little Goat ikinci CD’de bulunan Pearl Jam güzellikleri.

Grunge grupları geldi geçti müzik tarihinden. Bunlardan en önemlisi tartışmasız Nirvana’ydı. Yalnızca üç albüm yaptıktan sonra Cobain’in ölümüyle veda etti müzik dünyasına. Alice in Chains, Soundgarden, Mudhoney, The Melvins, gibi gruplar çıktı Seattle’dan. Yalnızca Seattle’la sınırlı kalmadı grunge, California’dan Courtney Love’ın grubu Hole ve Stone Temple Pilots gibi topluluklar grunge’ı takip etti. Ama bunların hiçbiri uzun soluklu olmadı, ne kadar ses getirirlerse getirsin büyük bölümü dağıldı ya da Nirvana’nın ününe ve başarısına erişemedi. Sözün özü, grunge’ı yaratmadı belki Pearl Jam, ama onu yaşatan belki tek ve tartışmasız en büyük gruptur Eddie Vedder ve arkadaşlarının topluluğu. Cobain “grunge öldü” diyeli yıllar oldu ama hâlâ yaşıyor, Pearl Jam var olduğu sürece de yaşamaya devam edecek.

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.