ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1830
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Booka Shade: “Kötü festival yoktur. Az drug vardır.”Sayı: 785 - 15.05.2009


Walter Merziger ve Arno Kammermier… Bu iki ismi bir yere not etin. Elektronik müziği şaha kaldıran bu ikili önce ‘Get Physical’ plak şirketini kurup gece kulüplerinde kendinizi kaybedene kadar dans ettiğiniz elektro/house dans parçalarını yayınladılar. Ardından Booka Shade olarak, olaya bizzat el attılar. Elektronik müziğin üstatları, son turneleri ‘The Sun and The Neon Light’ kapsamında sağ olsunlar bizi de es geçmeyip Ottosantral’e gelerek bol adrenalinli enerji dozu yüksek bir gece yaşattılar. Performans öncesi, sırası ve sonrası Booka Shade’in ensesindeydik!

Walter ve Arno, bir Almandan beklenmeyecek derecede sıcakkanlı ve enerjik bir halde karşılıyorlar bizi. Güler yüzlü halleri tanışma faslı sonrasında da insi fitini bozmayınca söylemeden duramıyorum: “Hiç de Almanlara benzemiyorsunuz!” Yorumum ardından gelen kendi aralarında yapılmış sert aksanlı Almanca diyaloglar sonrası kendime gelirken tespitimden pek de hoşlanmadıklarını seziyorum. “Yani… Yaptığınız müzik anlamında demek istiyorum. Elektro/house müzikte daha önce bu kadar başarılı bir Alman DJ duymamıştık.” “Almanya’dan son yıllarsa çok sıkı DJ’ler çıkıyor aslında. Sadece Dünya’da tanınan isimler değiller.” Booka Shade, ününü çoktan okyanusun ötesine taşımış, ‘The Sun ans The Neon Light’ turnesiyle bir yılı aşkın bir süredir Miami’den Ibiza’ya Toronto’dan Amsterdam’a gitmedik festival, çalmadık gece kulübü bırakmamışlar. Dünyaca ünlü festivallerde olup bitenleri, en ‘sıkı’ gece kulüplerini ve Dünya’nın yeni eğlence adreslerini sormak için doğru adamlar var karşımızda. Arno, “Ibiza artık bitti. İşi fena halde endüstri haline dönüştürdüler. Gece 12’de gir. Ex at, dans et, dans et ve sabah 6’da çık. Her şey planlı ve programlı… Pasha’da falan partiler turistik bir şova benziyor.” diyor. Yeni adres olarak Dublin’in gizli saklı kalmış gece kulüplerini veriyorlar. Bir de yeni ‘trend’ elektro/rock festivalleri… “Elektronik ve rock müziğin aynı sahnede olduğu festivaller inanılmaz oluyor. Miami, bu festivaller konusunda çok iyi. Miami’de son yıllarda yapılan festivalleri kaçırmayın.”

Festival ruhuyla özdeşleşmiş drug kültürüne geliyor sıra. 70’lerin 80’lerin sahneleri günümüzde nasıl? Söz, bu sefer Arno’da: “Azaldı ya da arttı gibisinden bir şey söylemem. Kullanım düzeyi bana kalırsa her zaman sabit. Drug, festival ruhunun bir parçası. Özellikle de kötü festivallerin… O zaman kötü festival yoktur, az drug vardır! Kötü festivallerde amaç müzik değildir zaten.” Müziğin içine girmek, festivalin ruhunu hissetmek için illa ‘başka bir ruh halinde’ mi olmak gerekir diye düşünürken Walter hayatında hiçbir zaman ‘drug’ almadığını belirtiyor. Sound’larının sinematik öğeler içermesi sebebiyle şu sıralar film müzikleri işine de el atmış durumdalar. İleride, bir David Lynch ya da Tarantino filminin müziklerini yapmak istiyorlar. Kuliste, Walter Ibiza gibi Amsterdam’ın da ‘bittiğinden’ dert yanarken, Ottosantral gittikçe ateşleniyor. Arno ve Walter burada çalacak olmaktan gayet keyifli. “ Ufak kulüplerde çalmanın inanılmaz bir enerjisi var. Ter, alkol, dans… Her şey, her kes bir bütün oluyor.” Performans öncesi son lafları esneme hareketleri eşliğinde yapıyoruz.

Gelecek trendler konusunda Arno, “Öze dönüş hâkim olacak. Hepimiz daha akustik bir ses arayışındayız. Tüm Dünya’daki klüplerde mekanik seslerden arınmış, canlı enstrümanlara dayalı müzikler hâkim olacak.” diyor. Ve karışıp, bir bütün olma zamanı… Booka Shade, pikaplarının başında. Santral’deki 2 Bin kişi müziği içlerinde hissedermişçesine kendini Booka Shade’e bırakıyor.  2 Bin sesten tek bir ritim çıkar ve ruh müziğe doyuyor.

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.