ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Booka Shade: “Kötü festival yoktur. Az drug vardır.”Sayı: 785 - 15.05.2009


Walter Merziger ve Arno Kammermier… Bu iki ismi bir yere not etin. Elektronik müziği şaha kaldıran bu ikili önce ‘Get Physical’ plak şirketini kurup gece kulüplerinde kendinizi kaybedene kadar dans ettiğiniz elektro/house dans parçalarını yayınladılar. Ardından Booka Shade olarak, olaya bizzat el attılar. Elektronik müziğin üstatları, son turneleri ‘The Sun and The Neon Light’ kapsamında sağ olsunlar bizi de es geçmeyip Ottosantral’e gelerek bol adrenalinli enerji dozu yüksek bir gece yaşattılar. Performans öncesi, sırası ve sonrası Booka Shade’in ensesindeydik!

Walter ve Arno, bir Almandan beklenmeyecek derecede sıcakkanlı ve enerjik bir halde karşılıyorlar bizi. Güler yüzlü halleri tanışma faslı sonrasında da insi fitini bozmayınca söylemeden duramıyorum: “Hiç de Almanlara benzemiyorsunuz!” Yorumum ardından gelen kendi aralarında yapılmış sert aksanlı Almanca diyaloglar sonrası kendime gelirken tespitimden pek de hoşlanmadıklarını seziyorum. “Yani… Yaptığınız müzik anlamında demek istiyorum. Elektro/house müzikte daha önce bu kadar başarılı bir Alman DJ duymamıştık.” “Almanya’dan son yıllarsa çok sıkı DJ’ler çıkıyor aslında. Sadece Dünya’da tanınan isimler değiller.” Booka Shade, ününü çoktan okyanusun ötesine taşımış, ‘The Sun ans The Neon Light’ turnesiyle bir yılı aşkın bir süredir Miami’den Ibiza’ya Toronto’dan Amsterdam’a gitmedik festival, çalmadık gece kulübü bırakmamışlar. Dünyaca ünlü festivallerde olup bitenleri, en ‘sıkı’ gece kulüplerini ve Dünya’nın yeni eğlence adreslerini sormak için doğru adamlar var karşımızda. Arno, “Ibiza artık bitti. İşi fena halde endüstri haline dönüştürdüler. Gece 12’de gir. Ex at, dans et, dans et ve sabah 6’da çık. Her şey planlı ve programlı… Pasha’da falan partiler turistik bir şova benziyor.” diyor. Yeni adres olarak Dublin’in gizli saklı kalmış gece kulüplerini veriyorlar. Bir de yeni ‘trend’ elektro/rock festivalleri… “Elektronik ve rock müziğin aynı sahnede olduğu festivaller inanılmaz oluyor. Miami, bu festivaller konusunda çok iyi. Miami’de son yıllarda yapılan festivalleri kaçırmayın.”

Festival ruhuyla özdeşleşmiş drug kültürüne geliyor sıra. 70’lerin 80’lerin sahneleri günümüzde nasıl? Söz, bu sefer Arno’da: “Azaldı ya da arttı gibisinden bir şey söylemem. Kullanım düzeyi bana kalırsa her zaman sabit. Drug, festival ruhunun bir parçası. Özellikle de kötü festivallerin… O zaman kötü festival yoktur, az drug vardır! Kötü festivallerde amaç müzik değildir zaten.” Müziğin içine girmek, festivalin ruhunu hissetmek için illa ‘başka bir ruh halinde’ mi olmak gerekir diye düşünürken Walter hayatında hiçbir zaman ‘drug’ almadığını belirtiyor. Sound’larının sinematik öğeler içermesi sebebiyle şu sıralar film müzikleri işine de el atmış durumdalar. İleride, bir David Lynch ya da Tarantino filminin müziklerini yapmak istiyorlar. Kuliste, Walter Ibiza gibi Amsterdam’ın da ‘bittiğinden’ dert yanarken, Ottosantral gittikçe ateşleniyor. Arno ve Walter burada çalacak olmaktan gayet keyifli. “ Ufak kulüplerde çalmanın inanılmaz bir enerjisi var. Ter, alkol, dans… Her şey, her kes bir bütün oluyor.” Performans öncesi son lafları esneme hareketleri eşliğinde yapıyoruz.

Gelecek trendler konusunda Arno, “Öze dönüş hâkim olacak. Hepimiz daha akustik bir ses arayışındayız. Tüm Dünya’daki klüplerde mekanik seslerden arınmış, canlı enstrümanlara dayalı müzikler hâkim olacak.” diyor. Ve karışıp, bir bütün olma zamanı… Booka Shade, pikaplarının başında. Santral’deki 2 Bin kişi müziği içlerinde hissedermişçesine kendini Booka Shade’e bırakıyor.  2 Bin sesten tek bir ritim çıkar ve ruh müziğe doyuyor.

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.