ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1852
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


İstanbul huzuru onun sesiyle bulacak...Sayı: 782 - 12.05.2009


Eklektik Kelt müziğiyle 20 yıldır, dünya çapında 15 milyona yakın albüm satan Kanadalı şarkıcı ve besteci Loreena McKennitt  uzun bir aradan sonra hayranları için tekrar İstanbul’da.

Loreena McKennitt; İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından, Pasion Turca işbirliğiyle düzenlenen 13 Haziran Cumartesi akşamı Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’ndeki konserinin ardından 16 Haziran Salı günü 13. Uluslararası Magusa Kültür ve Sanat Festivali kapsamında Salamis Antik Tiyatrosu’nda konser verecek.

Dünya çapında 15 milyona yakın albüm satışıyla dört kıtadaki on beş ülkede altın, platin ve
multi-platin plak ödülleri alan Loreena McKennitt sadece Kuzey ve Güney Amerika’da değil, Avrupa’da ve Avustralya’da en çok satanlar arasında yer alıyor. “Müzikal Seyahat Yazarı” olarak tanımlanan Loreena McKennitt, en son 13 yıl önce Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nde uğradığı ülkemize geri dönerken turne kapsamında ilk KKTC konserini de gerçekleştirmiş olacak.

Konserlerinde 2006 yılında yayınlanan Grammy adayı son stüdyo albümü An Ancient Muse (Eski Bir İlham Kaynağı)’nın şarkılarına da yer verecek olan sanatçı, ünlü  Katibim (Üsküdar’a giderken) parçasının esas alındığı “Sacred Shabbat” ile ud ve kanun sesleriyle dikkat çeken “The Gates of İstanbul” başta olmak üzere yeni şarkılarıyla İstanbul ve Türk müziklerine bir yolculuk yapıyor.

Loreena McKennitt, “en nihayetinde, son albümüm An Ancient Muse’un yapımında son derece etkili olan bölgelerde ve tarih önceleri Keltlerin de yaşamış olduğu yerlerde sahneye çıkabilmek çok heyecan verici ve umut dolu” diyor.

Loreena Mckennit

Kanadalı şarkıcı ve besteci Loreena McKennitt, profesyonel kariyerinin tüm albümlerinin prodüksiyonunu yaparak yolun en başından itibaren kendi çizgisini yaratmış ve uluslararası başarıya sahip kendi plak şirketi Quinlan Road’un sahibi ve yöneticisi olarak yaklaşık 20 yıla yayılan albüm kariyerinde “Eklektik Kelt” müziği ile şarkılarını tüm dünyaya ulaştırdı. Sadece Kuzey ve Güney Amerika’da değil Avrupa’da ve Avustralya’da en çok satanlar arasına girerek kendine özgü müziğiyle ayrıca birçok satış ödülü de aldı.

Loreena McKennitt 2006 sonbaharında yayınlanan yedinci stüdyo albümü An Ancient Muse (Eski Bir İlham Kaynağı)'da, İngiliz Adaları’ndan eski Yunanistan ve Bizans ve Osmanlı devri Türkiye’sine seyahat ederek Kelt müzikleri ile ilgili keşiflerini devam ettiriyor.

Sanatçının işbirliği yaptığı müzisyenler arasında Brian Hughes, Donald Quan, Hugh Marsh, Caroline Lavelle, Steáfán Hannigan, Rick Lazar, Hossam Ramzay, Annbjørg Lien, Nigel Eaton, Manu Katché, Charlie Jones, Ben Grossman, Jason Hann, Tal Bergman, Tim Landers, Clive Deamer, Ed Henley, Haig Yazdjian, Panos Dimitrakopoulos, Sokratis Sinopoulos ve Georgios Kontogiannis gibi farklı ülkelerin müzisyenleri ve perküsyon grubu Krotala da bulunuyor. 2007 senesinde “Nights from the Alhambra” adını verdiği canlı CD/DVD kaydını yayınlayan Loreena McKennitt son olarak Noel şarkılarından oluşan toplama albümü “Midwinter Night's Dream”'i 2008 yılında yayınladı. Bu albümde 1995 yılında yayınladığı Winter Garden’da ki şarkıları dışında yepyeni sekiz şarkı bulunuyor...

Ancient Muse

Toplam 9 yepyeni kaydın bulunduğu albümde genel olarak doğu felsefesine, özellikle de Osmanlı müziğine yer veriliyor. Ünlü  Katibim (Üsküdar’a giderken) parçasının esas alındığı “Sacred Shabbat” ile yoğun ud ve kanun sesleri ile  dikkat çeken “The Gates of İstanbul” başta olmak üzere albüm İstanbul ve Türk müziklerine bir yolculuk yapıyor. Albümden çıkan İlk single “Caravanserai” olarak seçilmiş. Tanıtım filmi ‘Peri Bacaları’nda çekilen yeni albümünde Loreena McKennitt zaman ve dalgaları aşarak Homer’in Yunanistan’ında, Osmanlı İstanbul’unda oradan da Haçlılar devri İngiltere’sinde kendi “İlham Kaynağı”nı kovalıyor.

Albüm satışları
• Loreena McKennitt toplam 7 stüdyo albümü olmak üzere yayınladığı 9 albümle dünya çapında bugüne kadar 15 milyona yakın albüm sattı.
• Kanada’da The Visit albümüyle  5 kez platin satışı yakalayan McKennitt, The Mask And Mirror, The Book Of Secrets albümleriyle dört kez platin satışa ulaştı. Elemental, To Drive The Cold Winter Away, Parallel Dreams, A Winter Garden: Five Songs For The Season albümleriyle altın plak satışa ulaştı ve dört altın plakla ödüllendirildi.
• ABD’deki satış ödülleri arasında, The Book Of Secrets albümünün iki milyonu aşan satışı için bir çift platin plak ödülü bulunuyor. ABD’deki satış ödülleri ayrıca bir milyonun üzerindeki satışlar için The Mask And Mirror ve The Visit albümlerine iki platin plak ödülü içeriyor.
• Avustralya, Yeni Zelanda, Brezilya, Fransa, İspanya, İtalya, Yunanistan ve Türkiye’deki satış rakamlarıyla altın, platin ve multi-platin satış ödüllerini alan Loreena McKennitt dünyanın en çok ilgi gören şarkı yazarlarından biri.

Film müzikleri
• The Merchant of Venice’ in orijinal müziği, Stratford Shakespeare Festivali, 2001
• National Film Board of Canada Studio D’nin belgesel dizisi Women And Spirituality’nin orijinal müziği,1985 – 1989
• Film müziği katkıları arasında Hollywood prodüksiyonu Highlander III ve The Santa Clause, Jean-Claude Lauzon’nun uzun filmi Léolo ve Kanada/Venezuella ortak yapımı olan uzun film Una Casa Con Vista Al Mar bulunuyor.
• Televizyon film müzikleri arasında TNT’nin destan konulu kısa dizileri The Mists Of Avalon (2001), Due South, ve Northern Exposure bulunuyor.

Ödüller
• The DuMaurier Search for Talent, Finalist Ödülü 1978
• Kanada’yı En İyi Temsil Eden Sanatçı, UNESCO Paris 1978
• Kanada’yı En İyi Temsil Eden Sanatçı, Expo Japan 1985
• Juno Best Roots/Traditional Album/ En İyi Geleneksel Albüm Ödülü 1992, The Visit
• Juno Best Roots/ Traditional Album/ En İyi Geleneksel Albüm Ödülü 1994,  The Mask And Mirror
• Billboard International Achievement Uluslararası Başarı Ödülü, 1997
• Bireysel Kategoride ,The Stratford Beacon-Herald Garden of Appreciation Ödülü;2002
• HRH Kraliçe 2. Elizabeth ve Prens Philip adına düzenlenen 50.Yıldönümü Kutlamalarında Ana Sanatçı,Province of Manitoba, 2002
• Fahri Edebiyat Doktoru Unvanı, Wilfrid Laurier Üniversitesi, 2002
• Kraliçe 2. Elizabeth Majesteleri’nin 50. yıldönümü dolayısıyla Hatıra Madalyası , 2003
• Manitoba Eyalet Hükümeti Şeref Ödülü , Temmuz 2003
• Kanada Federal Hükümeti Şeref Ödülü Üyesi, Temmuz 2004
• Manitoba Üniversitesi Fahri Hukuk Doktoru Ünvanı, Haziran 2005
• Fahri Kanada Elçisi, Hans Christian Andersen 200.üncü Yıl Kutlamaları, Haziran 2005
• Queens Üniversitesi Fahri Hukuk Doktoru Ünvanı, 2005

Sosyal Projeler
• Loreena McKennitt  1998’de Cook-Rees Denizde Arama ve Deniz Güvenliği Vakfı’nı kurdu ve vakıfın deniz güvenliği eğitimi, araştırma ve ülke çapındaki denizde arama ve kurtarma birimlerine destek olma gibi alanlardaki girişimleri için bugüne kadar 4,000,000 Kanada Doları tutarında para toplayan, bir bağış toplama kampanyasını idare etti. CR Vakfı için toplanan paranın büyük bir kısmı, Loreena McKennitt’in Live In Paris And Toronto adlı albümünün satışlarından elde edildi.
• Live In Paris And Toronto’nun Türkiye ve Yunanistan’daki satışlarından elde edilen bağışlar Türk Kızılay’ına (Deprem Yardım Derneği) ve Yunan Kızıl Haçı’na (Deprem Yardım Derneği) verildi.
• McKennitt 2000 yılında Stratford’daki Falstaff Okulu’nu satın aldı ve 2002’de, gönüllü ve ticari amaç taşımayan, kimi toplum ve aile gruplarına yer ve çeşitli olanaklar sağlayan Falstaff Family Centre’ı kurdu.
• Loreena McKennitt ayrıca kültürel, çevresel, tarihi ve sosyal gruplara para bağışlayan bir hayır kurumu olan The Three Oaks Vakfı’nın kurucusu.

Diskografi
*Elemental (1985)
*To Drive The Cold Winter Away (1987)
*Parallel Dreams (1989)
*The Visit (1991)
*The Mask And Mirror (1994)
*A Winter Garden: Five Songs For The Season (1995)
*The Book Of Secrets (1997)
*Live In Paris And Toronto (1999)
*An Ancient Muse (2006)
*A Midwinter Night’s Dream (2008)

Loreena McKennitt’in İstanbul’da 13 Haziran Cumartesi akşamı saat 21.00’de Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’ndeki konserinin biletlerine 'Biletix'ten ulaşabilirsiniz.

Sanatçının, Magusa konseri hakkında daha fazla bilgi için; Gazimağusa Belediye Halkla İlişkiler Birimi'ne başvurabilrsiniz. (0392 366 09 54)

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.