ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Müzisyen değil “vatandaş” olarak politik.Sayı: 771 - 22.04.2009


Jennie Tourel, Maria Callas, Herbert von Karajan, Daniel Barenboim gibi isimlerle çalıştı, Arkansas’a dayanan köklerini dünyanın en ünlü konser salonlarında dinleyicisiyle paylaştı. Bir süredir cazla haşır neşir olan operatik soprano Barbara Hendricks şimdi ise blues söylüyor...

Daha önceki deneyiminize dayanarak Türkiye seyircisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türkiye izleyicisi her zaman çok sıcak ve yaptığım müzikle ilgili açık fikirli olmuştur. Yıllardır buraya gelmemiştim. Döndüğüm için çok mutluyum!

Yeni albümün çalışmalarına başlarken nasıl bir şey ortaya çıkarmayı amaçlıyordunuz?

Blues’u keşfe çıkmak, cazın köklerine inmek istedim. 1991 yılında caza dönüş yaptım. Daha önce yalnızca kendi zevkim için ve üniversitedeyken harçlığımı çıkarmak için caz söylemiştim. Montreux Caz Festivali’nin kurucusu Claude Nobbs komşum. Onunla bir gün Duke Ellington’la ilgili konuşurken beni Monty Alexander üçlüsüyle bir Duke Ellington tribute’ü yapmak için festivale davet etti. Bu deneyimden o kadar keyif aldım ki caz müzisyenleriyle, özellikle tamamen caz severler için düzenlenen caz festivallerinde sahneye çıkmaya devam ettim. Kendi klasik müzik kitlemdense daha az hoşgörülü caz seyircisinin yüksek beklentisiyle yüzleşmek hoşuma gitti. 

Blues’a ilginiz blues’un isyankâr kökleriyle mi ilgili?

Hayır, müzikal görüşlerimle! Fakat politikayı bir kenara atamam; çünkü politika yaşamın her yerinde. O yüzden hayatın herhangi bir anında ‘politika dışı’ olmanın mümkün olup olmadığını bilmek bile başlı başına zor bir soru.

İnsan hakları ve mülteciler hakkında çalışmalarınız var. Türkiye’deki insan hakları ve mülteci politikaları tartışmalarıyla ilgili bir fikriniz var mı?

Türkiye’de mültecilerin şu andaki durumunu bilmiyorum. Geçen yıl Türkiye ve Irak sınırında olanlarla ilgilenmiştim. Türkiye insan hakları sözleşmesini imzalayan bir ülke olarak, imzaladığı şeye saygı göstermeli. Ülke anlaşma kurallarına saygı göstermezse cezalandırılmalı.

Bir sanatçının politik olması zorunlu mudur?

Bir ‘vatandaş’ın politik olması zorunlu, mesleği ne olursa olsun. Sanatçıların daha büyük bir ‘görünür’lüğü var ve bu amaçlarımızı yaymak, insanlara yardım etmek için kullanılabilir..

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.