ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1864
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 06.03.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Müzisyen değil “vatandaş” olarak politik.Sayı: 771 - 22.04.2009


Jennie Tourel, Maria Callas, Herbert von Karajan, Daniel Barenboim gibi isimlerle çalıştı, Arkansas’a dayanan köklerini dünyanın en ünlü konser salonlarında dinleyicisiyle paylaştı. Bir süredir cazla haşır neşir olan operatik soprano Barbara Hendricks şimdi ise blues söylüyor...

Daha önceki deneyiminize dayanarak Türkiye seyircisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türkiye izleyicisi her zaman çok sıcak ve yaptığım müzikle ilgili açık fikirli olmuştur. Yıllardır buraya gelmemiştim. Döndüğüm için çok mutluyum!

Yeni albümün çalışmalarına başlarken nasıl bir şey ortaya çıkarmayı amaçlıyordunuz?

Blues’u keşfe çıkmak, cazın köklerine inmek istedim. 1991 yılında caza dönüş yaptım. Daha önce yalnızca kendi zevkim için ve üniversitedeyken harçlığımı çıkarmak için caz söylemiştim. Montreux Caz Festivali’nin kurucusu Claude Nobbs komşum. Onunla bir gün Duke Ellington’la ilgili konuşurken beni Monty Alexander üçlüsüyle bir Duke Ellington tribute’ü yapmak için festivale davet etti. Bu deneyimden o kadar keyif aldım ki caz müzisyenleriyle, özellikle tamamen caz severler için düzenlenen caz festivallerinde sahneye çıkmaya devam ettim. Kendi klasik müzik kitlemdense daha az hoşgörülü caz seyircisinin yüksek beklentisiyle yüzleşmek hoşuma gitti. 

Blues’a ilginiz blues’un isyankâr kökleriyle mi ilgili?

Hayır, müzikal görüşlerimle! Fakat politikayı bir kenara atamam; çünkü politika yaşamın her yerinde. O yüzden hayatın herhangi bir anında ‘politika dışı’ olmanın mümkün olup olmadığını bilmek bile başlı başına zor bir soru.

İnsan hakları ve mülteciler hakkında çalışmalarınız var. Türkiye’deki insan hakları ve mülteci politikaları tartışmalarıyla ilgili bir fikriniz var mı?

Türkiye’de mültecilerin şu andaki durumunu bilmiyorum. Geçen yıl Türkiye ve Irak sınırında olanlarla ilgilenmiştim. Türkiye insan hakları sözleşmesini imzalayan bir ülke olarak, imzaladığı şeye saygı göstermeli. Ülke anlaşma kurallarına saygı göstermezse cezalandırılmalı.

Bir sanatçının politik olması zorunlu mudur?

Bir ‘vatandaş’ın politik olması zorunlu, mesleği ne olursa olsun. Sanatçıların daha büyük bir ‘görünür’lüğü var ve bu amaçlarımızı yaymak, insanlara yardım etmek için kullanılabilir..

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.