ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1861
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Gülmek rahatlamaktır.Sayı: 767 - 16.04.2009


Gülmek, güldürmek insanlar arasında etkili etkileşimi getirir. İnsanlar arasında yakınlığı sağlayarak insanı insan ederek, en içten, en samimi duygulardan biridir. 

Yaşama geleceği güzel bakmayı getirerek sanki gül ve emeğin birleşimidir. Bir çeşit dışavurum ve boşalımdır. Hayatın bitmez tükenmez enerjisinin yeniden dolup bütün hücrelere akın etmesidir. İnsanın formalite dolu hayattan kurtulmasıdır.  Güneşin doğuşuna benzer. İnsanın yüzünden hüznü arındırır ve öfkeden uzaklaştırır. Cesareti anlatır gülmek.  Özgürlüğü giden eylemdir. Gülmek mizahı da beraberinde getirir.

Mizah ise sosyal konuları politikayı hicveden sanattır. Görmeyenlerin görmek istemeyenlerin gözlerine sokan toplumsal bir başkaldırmadır.

Karl Marx da “İnsanların kendi geçmişlerinden keyifle ayrılabilmesi için mizah gereklidir’’ demiştir. Mizahın önemli bir noktası da iz bırakmasıdır.

Mizahtaki karikatür algı, düşünce yöntemi de yaratıcılığı getirmektedir. Öğüt veren bilge insanın yansımasıdır. Çizgiler basit ama güçlülüğü bulunmaktadır. Kitaplar da anlatılanı bir karede gösterir.

Gülerek düşünmek faydalı olmayı getirir. Yanlışları kabullenmemektir. İktidarların, yanlışlarını anlatmanın en güzel yoludur gülmek. Yoksullar egemenlere karşı maddi güç ile karşı koyamadıklarında yerini alay, yergi ve taşlamalarla eleştirmişlerdir.

Yönetimler de gülmenin unsuru olan mizahı pek sevmemişlerdir. Çünkü mizah okuyanı düşünmeye yönelttiğinden dolayı otoritesine dokunmaktadır.


Ülkemizde mizah duygusu da gelişmiş değildir. Bu tür yayınlara açılan davalar da bunun tipik bir göstergesidir. Ülkemizde mizahın gerilemesini 12 Eylül’ün politikalarında aramalı. Gelir dağılımındaki adaletsizlik devam ettikçe uçurum küçülmedikçe toplumlar din eksenli, çağdışı siyaset ve savaş silahı yapanların elinden kurtulmadıkça mizah ve karikatür de varlığını sürdürmeye devam edecektir.ozgkara@hotmail.com

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.