ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1835
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


İstanbul’da gitarlı günlerSayı: 738 - 06.03.2009


Geçtiğimiz yıllarda gitar günleri kapsamında Jorge Cardoso, Carlo Domeniconi, Pablo Marquez, Carlo Marchione gibi klasik gitarın usta isimlerini sahnesine konuk eden Akbank Sanat bir kez daha farklı kuşaklarından üç usta ismi İstanbullu müzikseverlerle buluşturuyor. Bugün en çok aranan genç kuşak gitar virtüözlerinden Ana Vidovic konseri ile açılıyor. 27 marta kadar devam edecek programda konserlerin yanı sıra workshoplar da düzenlenecek.

Kendi kuşağının en çok konser veren gitaristleri arasında ismi ön sıralarda yer alan Ana Vidovic yedi yaşında sahneye ilk çıktığı günden bu yana kariyerine dört kıtada gerçekleştirdiği konserin yanı sıra masterclass çalışmaları, albüm ve DVD kayıtlarıyla devam ediyor. İstanbul’da hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahip olan genç gitaristin konser biletleri haftalar öncesinde bitti.

21 martta ise çalışmalarıyla 20. yüzyılın ikinci yarısında şekillenen klasik gitar repertuvarına önemli katkılarda bulunan Roland Dyens iki performans ile ilk kez İstanbullu gitar dinleyicileri ile buluşuyor. Otuzlu yaşlarının başında Fransız Guitarist dergisi tarafından tüm stillerde Yaşayan En İyi 100 Gitarist arasında gösterilen Tunus asıllı Fransız gitarist/besteci Roland Dyens gitar müziğine getirmiş olduğu eklektik müzikal dil, açık fikirlilik ve müziğinde doğaçlamaya verdiği önemle müziğinin biricikleri arasında yer almaktadır. Geç 20. yüzyıl, erken 21. yüzyıl klasik gitar repertuvarını büyük ölçüde değiştiren isimlerin dahil olduğu bir grupta yer alan Dyens kendi özgün bestelerinin yanı sıra Frederic Chopin, Eric Satie, Maurice Ravel, Thelonious Monk, Dizzy Gillespie ve Cole Porter gibi birçok farklı bestecinin farklı enstrümanlar için yazmış oldukları eserlerden gitara yapmış olduğu aranjmanlarla da beğeni topladı.

Gitar, kompozisyon ve müzik teorisi çalışmalarını gerçekleştirmiş olduğu Conservatoire National Supérieur de Paris’de son dokuz senedir profesör olarak çalışmakta olan Dyens’ın özellikle genç kuşak gitaristler için olan tavsiyeleri dikkate değer. Genç gitaristlere müzikal tercihleri (eser seçimleri, kişisel yorumları vb.) konusunda her zaman dürüst olmalarını, gitarı, teknik yaklaşımdan ziyade daha  müzikal bir yaklaşım ile çalışmalarını öğütleyen Dyens müziğin her zaman çok basit bile olsa bir hikâye anlatmasından yana...

Akbank Sanat Gitar Günleri’nin son konuğu olarak huzurlarımıza gelecek olan Frank Bungarten özellikle Granada Uluslararası Gitar Yarışması’nda büyük usta Andrés Segovia’nın elinden aldığı birincilik ödülünü sonrasında kariyerinde yükselişe geçmiş bir isim. Dünya çapında en kapsamlı aktif repertuvara sahip gitar solistleri arasında yer alan Bungarten şimdiye kadar, aralarında J.S. Bach’ın keman sonatları transkripsiyonun kaydının da bulunduğu yedi solo albüm kaydetti. Castelnuovo-Tedesco’nun 24 Caprichos de Goya albümü ile Alman Plak Eleştirmenleri Ödülü’ne layık görülen Bungarten, İspanyol besteci Joaquin Rodrigo’nun yapıtlarını seslendirdiği Elogio de la Guitarra albümü ile “Audio Reference 1998” ödülünü almıştı. 2005 yılında  Echo Klassik tarafıdan Yılın Müzisyeni seçilen Bungarten, gitar kariyerinin yanı sıra 1970’li yıllarda saksafon çalmış, serbest doğaçlama topluluğu Extempore ile çok sayıda festivalde yer almıştı.

Gitar eğimi alanındaki çalışmalarına Honever Müzik ve Drama Üniversitesi ve Lucerne Müzik Akademisindeki verdiği derslerle devam etmekte olan Bungarten 24 mart tarihindeki konserini izleyen üç gün boyunca yine Akbank Sanat sahnesinde genç kuşak gitaristlerle biraraya geliyor. Sanatçı masterclass çalışmalarında yorumculuk ve repertuvar alanındaki tecrübelerini farklı seviyelerden katılımcılarla paylaşıyor olacak.

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.