ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1852
Şu an 8 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Bestelerim benden başka herkese para kazandırdı! Sayı: 728 - 20.02.2009


Sibel Can'ın 'Lale Devri' parçasının bestecisi Bülent Özdemir, bu parça karşılığında sadece 2 bin 500 YTL aldığını söyledi ve ekledi: Şarkılarım benden başka herkese para kazandırdı. Artık bir temsilci kanalıyla sanatçılarla anlaşacak ve ben de kazanacağım.

'Lale Devri', 'Kaçak', 'Deli Kızın Türküsü' ve 'Kınalı Kuzular' gibi dillerden düşmeyen şarkıların bestecisi Bülent Özdemir, son günlerde halinden hiç memnun değil! Şarkıları seviliyor ama onun adı bile anılmıyor. Doğru düzgün para da kazanamadığını belirten besteci, "Benim kendilerine komik rakamlara verdiğim bestelerle sanatçılar büyük paralar kazanıyor" diye konuşuyor...

TEMSİLCİYLE ÇALIŞACAK

* Bestelerinizi satmak için bir temsilciyle çalışma kararı almışsınız. Birçok ünlü bestesi olan biri olarak neden böyle bir yönteme başvurdunuz?

Sanatçıların çoğu arkadaşım. Bu yüzden bugüne kadar bestelerimi verirken kimseyle pazarlık edemedim. Bestemi veririm, ondan sonra ya ben ya da sanatçı bir rakam söyler. Hem benim belirlediğim, hem de sanatçının belirlediği rakam komik rakamlardır. Ben yüksek bir rakam telaffuz edemem çünkü yüzüm tutmaz. Bugüne kadar hiçbir sanatçı bana yüksek bir para vermedi. Şarkılarımı seslendirenler çok büyük paralar kazanırken, ben küçük rakamlarla idare ettim. Baktım işler böyle yürümüyor, sabrım taştı. Kendime bir temsilci edinmeye karar verdim.


* Şarkılarınızı seslendirip büyük paralar kazanan sanatçılar kimler?

Sibel Can'a 'Lale Devri'ni verdim. Şarkı patladı. Yılın şarkısı seçildi. Can 'Lale Devri Konserleri' adı altında bir organizasyon düzenleyip konserler verdi. Benden başka herkes büyük paralar kazandı. Benim kazancım ise komik.


* Ne kadar komik?

Mesela 'Lale Devri' için 2 bin 500 YTL aldım sadece.


* Bestelerinize istediğiniz değeri biçememeniz garip...

Dediğim gibi çoğu arkadaşım olan sanatçılardan para isteyemem ben. Onlar da vermiyor. Bugüne kadar hiçbir sanatçı patlamış bir şarkıdan sonra gelip Bülentciğim, ruhuna sağlık. Al bu da senin hakkın' demedi. Şimdi ben gözünü para hırsı bürümüş biri olarak algılanacağım ama uğradığım haksızlık beni isyan ettirdi. Bu nedenle benim beceremediğim para işini temsilcim halledecek.


EKSTRA GELİR İSTİYOR

* Temsilcinizle birlikte rakamlar ne kadar değişir?

Temsilcim özel anlaşmalar yapacak. Patlaması olası bir şarkının fiyatı 2 bin 500 değil, belki 20 bin YTL olacak. O şarkı 'Lale Devri'nde olduğu gibi seslendirdiği sanatçıya büyük paralar kazandırırsa, benim de ekstra bir gelirim olacak.


* Temsilciniz rakamları tek başına mı belirleyecek?

Oturup istenen bestem için bir rakam belirleyeceğiz ve o rakamı sanatçıya sunacağız. Başka bir ülkede yaşasaydım, bu kadar patlamış şarkıyla 10 milyon dolarlık adam olurdum. Türkiye'de telif haklarından komik paralar geliyor. Bir şarkımdan 6 ay içinde aldığım telif 200 YTL. Para motivasyonu yok, onore edilmek yok! Biz neyle motive olacağız! Lale Devri'nin 'Kaçak'ın, 'Deli Kızın Türküsü'nün 'Kınalı Kuzular'ın, 'Sana Değer'in bestelerinin bana ait olduğunu kaç kişi biliyor? Hangi sanatçı şarkıyı söylemeden önce 'Bu şarkı bilmem kimin bestesi' diyor.


* Para kazanamayan sadece siz misiniz yoksa bütün besteciler sizin durumunuzda mı?

Sık sık söylenir; 'Şu şarkı 20 bin dolar, bu şarkı 25 bin dolar' diye... Ben bugüne kadar bu rakamları alan bir tek besteci görmedim. Bu rakamlar albümlerin promosyonu için abartılmış rakamlardır.

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.