ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1861
Şu an 8 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Töre'nin KıskacıSayı: 710 - 27.01.2009


Sözlükteki törenin tanımı şöyledir: Bir toplulukta kabul gören görenekler, gelenekler adetler…

Neler söylüyor gelenekler, görenekler, adetler?

Kadın, yalnız ailenin değil ağalığın olduğu yerlerde aşiretin, kentlerde mahallenin, evlenince de kocanın namusudur… Namusun anlamı: saygı, şereftir.

Namusta bir cinsiyet tanımlaması yoktur. Namusun cinsiyetle ilişkilendirilmesi: anaerkil dönemde yani sınıflı toplumlara geçilmesi sırasında idi. Ataerkil dönemi ile kadın ikincil duruma düşürüldü. Ezen temeline dayalı bu egemen anlayış; bu anlayışın devamını sağlamak için örf, adet sosyal kültürle de yetinmeyerek namus koruyuculuğunu da erkeklere verdi.

Bu anlayışta kadın: “saçı uzun aklı kısa”, “eksik etektir”. Elinin hamuruyla erkeğin işine karışmayandır. “Karnından sıpa sırtından sopa eksik edilmeyendir“. “Dişi köpek kuyruk sallamazsa, erkek köpek ardından gitmez” denilmektedir. Bu da kadına yöneltilen suçlamayı getirmektedir. Kadınla erkeğin yaşadığı aşkın adı “erkeğin elinin kiri, kadının yüz karasıdır“. Bu da kadının namusunun korunması adına erkeğe haklar tanımaktadır. “İzinsiz sokağa çıkma” Bir daha dışarı çıktığını görürsem, “bacaklarını kırarım, gülme“. “Çarşıdan gelirken sağa sola bakma“. Okula gidip de ne yapacaksın? Kız kısmı okumaz vb. Bu anlayış, kız ve erkek çocukların yetiştirilmesinde ve toplumsal yaşamda da kendini gösterir. Gelenek, görenek adı altında yapılan öldürme eylemi “namusu temizleme” olarak karşımıza çıkar.

Öldürme eylemini yapanlar: Babalar, erkek kardeşler, kocalar, amcalar, dayılar, oğullar. Karar nasıl alınmakta? Kadının öldürülmesine ailenin üyeleri karar veriyor. Aile toplanıp konuşuyor, tartışıyor ölümüne karar verdikten sonra öldürülüş şeklini de adım adım planlamaktadır.

Namus kurbanları: Anneler, eşler, kız kardeşler, kız yeğenler.

Nasıl öldürülüyorlar?

Kurban boğularak nehre atılır, traktörle ezilir, cadde ortasında döve döve linç edilir, bıçaklama, kurşunlama, intihar süsü verilerek ilaçla öldürme. Töre ve namus adı altındaki cinayetlerin sebepleri: Ataerkil toplumsal anlayış, sosyal koşulların ve geri kalmışlığın yol açtığı olumsuzluklarla beraber kızın ailesinin isteği dışındaki birisiyle duygusal ilişki yaşaması, evlenmeden hamile kalması, gayri meşru çocuk doğurması, kadının kocasını terk edip başka biriyle kaçması, kızın istemediği kişiyle evlenmeye karşı çıkması kadına tecavüzde suçlunun kadın olması. Erkeklerin üzerindeki toplumsal baskı. Töre ve namus cinayetleri bir insanlık sorunudur.

Bu cinayetlere karşı yapılması gerekenler ise: Dünya insanı olma olgusunu yerleştirerek; Milli eğitim sistemini toplumsal cinsiyet eşitliğine daha duyarlı bir şekilde yeniden yapılandırmak. Kadınların tahsil seviyesini yükselterek; çalışma oranını yükseltmek. Kan kavramı adı altında kabul gören intikam, hürmet, anlayışını da terk etmek. Bu toprakların mayasında olan hoşgörü anlayışını da yaşama geçirmek.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.