ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1861
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Kar Örter...Sayı: 705 - 20.01.2009


Kar, donmuş su buharı parçalarından meydana gelerek, kar taneleri şeklinde yeryüzüne düşer. Havadaki sıcaklık donma noktasına geldiğinde su buharı yoğunlaşarak küçük buz kristali biçimini alır.

Bitkilere faydası olmakla birlikte havayı da temizler. Suyun beyaz halidir kar… Kar yaşamımızı etkileyen bir
doğa olayıdır. Kar, gökyüzünden yeryüzüne inerken yıldız şeklindedir.

Eğer beyaz taneleri yeteri kadar birikmezse “kar tutmadı” denilir. Kar tuttuğu zaman şehirlerimizin çarpıklığını da örter. Bulunduğumuz yeri beyaza boyayarak sessizce yağar gecelere huzur vermekle birlikte yolda hiç
ses de duyulmaz.

Duyduğumuz tek ses botlarımızla bastığımız karın sesidir. Ayak izleriniz de bu yerden geçtiğinizi anlatır. Camdan izlemesi saatlerce süren, gözlerimizi ayırmadan seyrettiğimizdir.

Kar, ağaç dallarını da çok yakışır. Gözüken manzaranın güzelliği bir başkadır. Sanki kış dekorudur. Akıllara şömine, bir battaniye ve yumuşak bir müziği de getirir.

Kartopu şekline getirilip karşılıklı atışılır ve içinde yuvarlanılır. Hatta ondan kardan adam da yapılır. Gökyüzünden süzülen bu beyaz tanecikler anlamlı sözlerde de yerini bulur. “Karlı Kayın Ormanı, Her yerde kar var” olur.

Kar, okulları tatil etmesi nedeniyle; öğrencilerin sevinç çığlıkları atmasına vesile olur. Küresel ısınma sebebiyle artık ülkemizde eskisi gibi yağmamakta.

Mevsimler tam olarak yaşanmamakta; bu da doğanın dengesini bozmaktadır. Unutmayalım ki, her kıştan sonra bahar gelir. Yaşanabilir dünya için mevsimlerin işlevlerini yerine getirmesi gerekmektedir.

Yazımızı doğanın dengesinin önemini belirten bir sözle noktalayalım: “Yaz yazlığını kış kışlığını bilmeli”.
Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.