ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


AKM’de neler ol(m)uyor?Sayı: 699 - 12.01.2009


31 Mayıs 2008’de boşaltılan Atatürk Kültür Merkezi binasında yedi aydır kayda değer bir tadilat yapılmıyor; İstanbul Devlet Opera ve Balesi, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve İstanbul Devlet Tiyatrosu yakıcı bir salon sorunu yaşıyor

Atatürk Kültür Merkezi yıkılmalı mı, yıkılmamalı mı sorusunun ortamı gerdiği günlerden bu yana neredeyse 2 yıl geçti. 1946’dan beri sürüp giden AKM sorunsalının 21. yüzyılda canlılığını ya da cansızlığını koruma direnci takdire şayan. AKM’de 1970’lerden beri barınan Devlet Opera ve Balesi (İDOB), Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO) ve Devlet Tiyatrosu, İstanbul’un çeşitli bölgelerine dağılmış, can çekişmekle meşgul. 

Tiyatrocular daha şanslı

AKM binası 31 Mayıs 2008’de boşaltılmış. Yedi aydır boş duran binada, tadilata yönelik önemli  bir hareket olmadığı kesin. Tadilat projesinin üzerindeki tartışmalar sürmekteymiş. Avrupa Kültür Başkenti olma hevesindeki İstanbul’un çağdaş anlamdaki tek sahnesi, yedi aydır proje tartışmalarının bitmesini bekliyor anlaşılan. İDSO ile İDOB, Üsküdar’daki eski Tekel binasına sığınmış. Orkestra provaları orada yapılıyormuş. İdari birimler de anlaşılan Tekel binasına taşınmış. 

Devlet Tiyatrosu’nun yeri bir muamma. İnternetteki telefonlara başvurduğunuzda karşınıza banttan bir ses çıkıyor. Şahsen ulaşamasanız da tiyatro halka hizmet verme görevini hakkıyla yerine getiriyor gibi görünüyor. Şişli Cevahir Sahnesi’nde hem büyüklere hem de çocuklara oyunlar sahnelenmekte. Beykoz Feridun Karakaya Sahnesi ile Harbiye Kenter Tiyatrosu’nda da hemen her gün bir oyun var.

İDOB, Kadıköy Süreyya Operası’na sıkıştı kaldı. Yine de bu salonda temsiller verebildikleri için Kadıköy Belediyesi’ne ne kadar dua etseler az. Ancak Süreyya Operası’nda büyük prodüksiyon gerçekleştirememeleri sıkıntı konusu. Orkestra çukuruna orkestranın sığmadığı söylentileri dolaşıyor etrafta. 

Konserler tıka basa dolu!

Gelelim, İDSO’nun içler acısı durumuna. İstanbul’da AKM dışında, senfoni orkestrasının sığabileceği akustik koşullara uygun sahne sayısı görünürde sadece iki. Caddebostan Kültür Merkezi, 650 kişilik bir salon. Zaten bütün konserler bu sayede tıka basa doluyormuş. Aman ne güzel...

Kadıköy Belediyesi bu salonu İDSO’ya ayda ancak bir kez tahsis ediyor. İDSO, 1500 kişilik Lütfi Kırdar Merkezi’nde Şubat’ta iki, Mart’ta bir konser verebilecek. 15 Mayıs’taki Kapanış Konseri de Lütfi Kırdar’da verilebilecek. Bütün bu bilgileri internetten alabiliyoruz. Yani ben internetin yalancısıyım. Yetkililer pek konuşmak istemiyor.

AKM açıkken haftada iki konser veren İDSO, bu yıl ocak ayında iki konser verebiliyor ancak. Kentimizin en eski, en kıdemli senfoni orkestrası Şubat’ta 3, Mart’ta 2, Nisan’da 1 ve Mayıs’ta 2 konser vererek sezonu kapatacak. Bence bu, “kültür başkenti” olma hevesi ve ümidi içinde olan İstanbul gibi bir dünya kenti için utanılacak bir durum. 
 

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.