ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 12 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


TRT'de kadrolu bendirci olarak bir yaşam hayali Sayı: 699 - 12.01.2009


Pek çok başlık ve şekilde incelenen, büyükşehrin kölelerinin hep kafa yorduğu “azıcık aşım kaygısız başım” olgusunun, rüyasının en rafine, en güzel halidir. En güzeli emekli olmaktır ya, çalışma yaşamını düşünerekten. Büyük kentlerin hengâmesi, zehiri, virüsü, trafiği, geçim sıkıntısı derken ben kuracağım hayali buldum kardeşim. TRT’de bendirci olmak istiyorum ben, kadroyu kapmak zor olmasın yalnız.

Neden?

Bir kere en önemli sebebi “bendir solo” diye bir şey yoktur da ondan. Kamera asla sana zum yapmaz, diğer saz susup asla seni beklemez, taksimini falan bitir diye. Sen koca orkestranın, sazın, filarmoninin bilmem nenin içinde zurnanın son deliği bile olmayan bir enstrüman elinde, kenarda tekliyorsun. Koca konserde 10–15 nota ya vuracan, ya vurmayacan! Herkesin sustuğu bir zamanda falan alete dokunmazsan, kaynana Semra gelsin kimse fark etmez. Sadece bir ayrıntısın, senden beklenen şey zaten başlı başına bir lütuf konser için. Yerli yerine getirip iki vurdun muydu sanatçısın işte. Elinde keman yok, kanun yok, piyano yok. Orkestra şefi olan abinin sadece ismini biliyorsun (nevzat mı ne?). O seninkini bilmiyor bile. Saçları yıllar içinde gözünün önünde beyazladı, döküldü, torunu mu ne olmuş gecen kış, pasta bile getirdiydi bir provaya, elleri ile verdiydi, ama daha çalarken bir kere bile göz göze gelmediniz. Sen bendiri çalsan ne çalmasan ne... Başkaları da çalarken, eser nakarattan falan böyle coşarken koro, şöyle bir iki vur işaret parmağınla, kafanla da güfteyi teyit eden bir harmonik hareket ifşa et, aybaşı geldi miydi maaşını almaya git. Budur.

Hastayım.

Hastalandın mıydı, git devlet hastanesine, kaydını yaptır, poliklinik sırasına gir, isminin okunmasını bekle, muayene ol, bu esnada doktora Mustafa Sağyaşar’ı tanıdığını, Adnan Şenses’le az rakı içmediğinizi söyle, ilaçlarını al, raporunu al, raporu ertesi sabah c blokta oturan viyolonselci ile TRT’ye gönder, istirahatını et kardeşim. kuş gribi bile olsa böyle gelsin.

Performans kriteri nedir bu işin?

Zammı, primi, sigortası, terfisi bilmem nesi neye bağlıdır?

Hiçbir şeye.

- Abi bendir çok zayıf kalıyor son bir iki konserdir, biraz dikkat et, müzikal direktörlerin de kulağına gitmiş, seninle bir konuşmak isteyebilirler abicim! gibi bir cümle duymazsınız, duyamazsınız. Bu yüzden bendirci olmak isterim. Virtüözü olasım gelir bu vurmalı çalgının.

Alet de güzel.

Bendir “- nedir hocam?” diye sorarlarsa, vurmalı bir çalgı dersin. Erkek adamsın, “vurmalı” dendi miydi gerisi gelmez, üflemeli değil ya, “- eyvallah, sağ ol abi, sanatçıya saygımız sonsuz...” der geçiştiriverirler. Ne yapıyorsun, ne gibi problemler var, bana kağıt önersene, ne olacak bu doların hali, kriz mi geliyor sence, sizin işte ücretler iyiymiş öyle mi abi, net mi brüt mü konuşuluyor sizin işlerde abi, vergi işini nasıl yapıyonuz abi falan diye kimse sormaz.

Bir kere bendir güzel alet. Şekli, Şemaili, yapısı da şahane. yırttırma derisini, üzerine oturma, yere düşürüp kırma yeter. Bakımı falan yoktur. Varsa da kasmaz. koltuğunun altına sıkıştırıp, belediye otobüsüne binersin, gidersin mesaiye. Oh. Aha çarpmayayım, ahanda perdesi teyzeye sürtündü, dur biraz da sol kolumun altında taşıyayım, uyuştu, yok.

Güzel alet bendir.

Sonra en güzeli ne?

Kadrolu olmak.

Nerede?

TRT’de. Yani devlette.

Sırtın sağlam. İşten atılman için daireye bomba falan koyman lazım. Kontrbasçı iki provaya gelmese olay olur, sen istersen konsere bile gitme. Bedircisin sen, en bir güzel insansın.

Buna benzer başka iş yok mu? Var. Ama ben süzdüm, süzdüm, baktım, baktım, en güzeli budur abicim. Hem dalganızı geçmeyin, sanatın içinde olmak, böcek bile olsan iyidir, sahnenin altında ahşap kemiren.

Uzayıp kısalmazsın. Ölmezsin, onmazsın. Ama mutlu olmak için bir şansın kalır bu denge içinde. Öbür türlü, en baba maaşı alıp, en baba profesyonel yönetici hede hodo olsan ne?Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.