ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Musıkimize Dair...Sayı: 698 - 09.01.2009


Dinle ney’den ne hikayet etmede
Ayrılıklardan şikayet etmede


Tasavvuf ve düşünce âlemimizin değerli dehası Hz. Mevlana’nın bu söyleyişine aşina olmayanımız pek yoktur. Dünya ülkelerinin artık yabancısı olmadığı bir felsefenin can bulduğu şiirleri ise, Mevlana’nın bütün insanlığa sevgi seslenişidir. Yürek pınarının hep birliği, beraberliği arzulatan davetidir.

Mevlana; “ Ney kuru, değnekler kuru, kudüm üstüne gerilmiş deri kuru. Öyle ise bu Allah sedası nereden geliyor? ” sorusu ile Mevlevilik ruhunun yankısını taşıyan ilahi kaynağı aramıştır. İşte Mevlevi musikisi; enginliğini bu arayıştan almış, gönülleri kaynaştıran etkili bir vasıta olmuştur. Üstat Hamamizade İsmail Dede Efendi; Yenikapı Mevlevihane’sinde, sanat ve inancını musiki köprüsüyle birleştiren mükemmel ayin-i şerifler bestelemiştir.

Musikimiz, edebiyat alanındaki değerli şahsiyetlerimizi de etkilemiş, kendine çekmiştir. Bu ışığın pervanelerinden biri de unutulmaz şairimiz Yahya Kemal Beyatlı olmuştur. Abide bestekârlarımızdan Buhurizade Mustafa Itri Efendi’ye duyduğu derin hayranlığı bir şiiriyle sanat hazinemize kazandıran Yahya Kemal, sevilen bir çok şarkının da güfte şairi olma onurunu yaşamıştır. Böylece şiir ve musiki, tarih boyunca zengin kültürümüzün ortak pırıltılar saçan nadide mücevherleri olagelmişlerdir. Ve onlar birlikte; Milletimizin soylu tarihine destanlar, ilahiler, serhat türküleri ve marşlarla işlenmiş nice şerefli hatıralar armağan etmişlerdir.

Musikimizin sihirli cazibesi, padişahların gönüllerine de hükmetmiş, III. Selim Han; devlet adamlığının yanı sıra, günümüze eserleriyle ulaşan bir büyük besteci olarak adını sanat tarihimize de altın harflerle yazdırmıştır.

Zevkle, hayranlıkla dinlediğimiz, Küçüksu’yu, Sadabad’ı, Göksu’yu dile ve nağmeye getiren bütün o güzelliği eskimeyen şarkılar; devirlerinin hala renkli ve canlı sesleri, sevimli şahitleridirler. Beste, şarkı, köçekçe, longa ve saz semai türündeki ses, şiir ve duygudan örülmüş güzide eserlerimiz geçmişten geleceğe uzanan altın bir zincirin halkalarıdırlar. Gök kubbemizdeki hoş sada, kalplerdeki ortak heyecan, benliğimizde ışıyan esrarlı cevherdir musikimiz.

Konser salonlarımızın ev sahipliğini yapan değerli icra topluluklarımız ve musiki severlerimiz, bestecilerimize olan şükran borcumuzu ödeme hususunda milletimizin temsilciliğini yapmaktadırlar. Tek koltuk boş bırakmaksızın, sahnedeki sanatçılarla tam bir duygu beraberliğine varabilen bu vefakar sanat gönüllülerine teşekkür ve saygılarımı ileterek yazımı bitirmek istiyorum.


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.