ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1861
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Medya Okur Yazarlığı Dersini Önemsemeliyiz.Sayı: 695 - 06.01.2009


Medya okuryazarlığı, yazılı ve yazılı olmayan farklı formatlardaki televizyon, video,sinema,reklamlar, internet vb. iletileri çözümlemeye denir. Medya, kendine özgü bir dil kullandığından izleyecilerde duygusal etki oluşturur ve bunu da özel tekniklerle yaparak seyirciyi edilgenleştirir. Medya Okur Yazarlığı, Bu ayrımın yapılabilmesi için fantazinin gerçekten ayrılmasında izleyiciye yol gösterir. Medyanın fikir ,bilgi ve haberi bir başkasının bakış açısıyla yansıttığını da anlatarak farklı kaynaklardan gelen bilgilerinin doğruluğunun değerlendirilmesinde yardımcı olur. Medya mesajlarının belli bir yaratım sürecinde oluşturularak; ülkenin ekonomik sosyal,politik,tarihi bağlamında üretildiğini anlatır. Medyanın bazı kişileri dışladığını ,bazı kişilerin yararına çalıştığını anlatarak medyanın yönlendirme yönüne dikkat çeker.

Medyadan kimin yararlandığını kimin neden dışlandığının sorularını da sorulmasını ve cevabın alınmasına katkı sağlar. Medya endüstrilerinin siyasi görüşü, gelişmesi ekonomik tabanı ve idari yapısı konusunda bilgiler vererek; alternatif bilgi ve eğlence kaynaklarını aramayı ve medyayı kendi yararı için kullanılması gerektiğini anlatır. Medya okur yazarlığı medyayı akıllı ve etkili biçimde kullanan bilinç insanların yetişmesinde rol oynar. Demokrasi, yurttaşlık bilinci ve siyasal katılımı teşvik etme şiddeti önleme gibi konularda da katkı sağlar. Gelişmiş ülkelerde Medya Okur Yazarlığı 1970 lerden itibaren uygulanmaya başlandı.

Ülkemizde ise 2005 yılından itibaren tartışılmaya başlandı. İlk girişimi Marmara Üniversitesi İletişim fakültesi başlatmıştı. Akademisyenlerle ve gazeteciler bir araya gelerek yaptığı tartışmalar sonucunda yararlı bir girişim olduğu görüşü benimsendi. Konu Radyo Televizyon Üst Kurulu tarafından’da önemsendi. Milli Eğitim Bakanlığı’da okullarda medya okur yazarlığı kavramanın anlatılması için pilot okullar seçti. 2007-2008 den itibaren Radyo Televizyon Üst Kurulu ve Milli Eğitim Bakanlığın’ca ilk ögretim okullarında 6. 7. 8. sınıflarda seçmeli ders olarak haftada 1 saat okutulmaya başlandı. Bu ders için 81 ilden seçilen toplam 105 sosyal bilimler öğretmeni 26-28 Haziran’da Ankara’da hizmet içi eğitimi aldı. Geldiğimiz nokta gösteriyor ki, kısa sürede verilen bilgilendirmelerin yetersiz olduğu anlaşılmaktadır.

Ders kitabı dışında kaynak olmayışı da sıkıntıları beraberinde getirmektedir. Ayrıca ders bazı okullarda Beden Eğitimi,Türkçe,Bilgisiyar dersini veren öğretmenler tarafından verilmektedir. Bu da verimsizliği beraberinde getirmektedir. Oysa; yapılması gereken dersin, medya eğitimi almış; İletişim fakültelerinden mezun olan kişiler tarafından verilmesidir. Eğitim düzeyi ortalaması 4 yıl olan ülkemizde sayıları 30’u bulan ve yılda 5 bin’e yakın mezun veren iletişim mezunları yani İletişim diplomalıları tarafından verilmesinde yarar vardır. Böylece iletişim mezunlarına da eğitim konusunda bu alanda iş imkanı sağlanmış olacaktır.

Kar, donmuş su buharı parçalarından meydana gelerek ,kar taneleri şeklinde yeryüzüne düşer. Havadaki sıcaklık donma noktasına geldiğinde su buharı yoğunlaşarak küçük buz kristali biçimini alır. Bitkilere faydası olmakla birlikte havayı da temizler. Suyun beyaz halidir kar… Kar Örter Kar yaşamımızı etkileyen bir doğa olayıdır. Kar, gökyüzünden yeryüzüne inerken yıldız şeklindedir. Eğer beyaz taneleri yeteri kadar birikmezse “kar tutmadı” denilir. Kar tuttuğu zaman şehirlerimizin çarpıklığını da örter. Bulunduğumuz yeri beyaza boyuyarak sessizce yağar gecelere huzur vermekle birlikte yolda hiç ses de duyulmaz. Duyduğumuz tek ses botlarımızla bastığımız karın sesidir. Ayak izleriniz de bu yerden geçtiğinizi anlatır. Camdan izlemesi saatlerce süren, gözlerimizi ayırmadan seyrettiğimizdir. Kar, ağaç dallarını da çok yakışır. Gözüken manzaranın güzelliği bir başkadır. Sanki kış dekorudur. Akıllara şömüne, bir battaniye ve yumuşak bir müziği de getirir. Kar topu şekline getirilip karşılıklı atışılır ve içinde yuvarlanılır. Hatta ondan kardan adam da yapılır. Gökyüzünden süzülen bu beyaz tanecikler anlamlı sözlerde de yerini bulur. “Karlı Kayın Ormanı, Her yerde kar var” olur. Kar, okulları tatil etmesi nedeniyle; öğrencilerin sevinç çığlıkları atmasına vesile olur. Küresel ısınma sebebiyle artık ülkemizde eskisi gibi yağmamakta. Mevsimler tam olarak yaşanmamakta; bu da doğanın dengesini bozmaktadır. Unutmayalım ki, her kışdan sonra bahar gelir. Yaşanabilir dünya için mevsimlerin işlevlerini yerine getirmesi gerekmektedir.

Yazımızı doğanın dengesinin önemini belirten bir sözle noktalayalım: “Yaz yazlığını kış kışlığını bilmeli”.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.