ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1861
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Dizilerin diliSayı: 691 - 30.12.2008


Diziler, sinema sanatının olanaklarını kullanan tüketim ürünleridir. Bu yapımlardaki konular eyleme ve diyaloğa bağlanarak basitleştirilmiştir. Günümüzde kanalların bir çoğunda haftanın her günü ve öğlen saatlerinden itibaren her saat dizilere rastlamak mümkün.   Bu yapımlarda geleneksel roller yeniden üretilerek sunulmaktadır. Kadının cinselliği, cinsel ilişkiye girmesi kadının bedenin ve sözde “iffetinin” mülkiyet haklarını da direk olarak o erkeğe verilmesi gerektiği üzerinde durulmaktadır. Aksi olursa, kadını “fettan kadın“, “kötü kadın“, “hafifmeşrep” olarak tanımlamaktadır.  Kadının başına kötü bir olay gelse bile toplumun ve aile düzenini bozacak davranışlardan kaçınmalıdır. Başına gelmiş olayı sessizce yaşayarak kabul etmesi istenir. Bu durumda ceza kadına verilmektedir. İşlenen suçtan sorumlu olan erkek ise ödüllendirilmektedir.   Eğer kadın hamile ise çocuğun babasının kim olduğu önem kazanmaktadır. Kadınlara verilen diğer bir mesajda: Evlenip evlerinin kadını olmaları ve anne olmalarıdır.  Buda düğünlerle tek taş yüzüklerle ile yapılmaktadır. Böylelikle toplumun sağlıklı ve düzenli aile kurumunun da devamı sağlanmaktadır. 

Toplumumuzda “evde asıl iktidar kadındır” sözünün altında yatan ise, Kadının iradesini kullanması erkekler tarafından çizilen sınırlar içinde mümkündür. “Evin erkeği” kendi hakimiyetinin alanı içersinde bir bölümünü kadına bırakmaktadır. Erkek kendi hakimiyettinden vazgeçmemektedir. Burada erkeğin kendisine tabii bir alan yaratması söz konusudur.  Kadının saçları özgürlüğü temsil eder. Erkek iktidarı altında kadının özgürlüğü tehlike oluşturmaz. Temsil edilen toplulukta kadının evililik dışında bir cinsel ilişkiye girmesini yasak olarak görmektedir.  Hatta kızlarının erkeklerle görüşmesini de istemez. Kızlarının aklını da güvenmezler. Onlar kendilerine uygun “eşi” bulamayacaklarına olan inanç yaygındır. Kadın olduklarından aldatılmaya müsaittirler.  Kadın pasif duygusal güçsüzdür. Erkek atılgan, kurnazdır. Kadınlar biyolojik olarak duygusal olduklarından mantıksal düşünerek karar vermeleri mümkün değildir. Bir erkeğin- koca ya da baba korumasına muhtaç olduğu anlatılmaktadır. Onların “erkek” oldukları için daha rahat hareket etmesi gerekir anlayışı vurgulanmaktadır.Kendi kızı öpülemez ve dokunulmazdır. Eğer öpülürse erkekliğine, babalığına laf gelebilir. Diğer taraftanda bir erkek babası olarak oğlunun fethettiği kaleler onu gururlandırır. Diğer bir nokta ise, erkeklerin askere gitmeden adam-erkek olamayacağının vurgulanmasıdır.Erkek kavga ettiği, “sertleştiği” kadar erkek, diğeri de yumuşak olduğu kadar kadındır.

Kavga etmeyen dövüle dövüle dövmeyi öğrenmeyen erkekte askerde sertleşecek denilmektedir.  Annesine ve babasına karşı gelen bağımsızca yaşamaya karar veren bir kızında erkek koruması dışında kendi ayakları üzerinde durursa bunun kötü sonuçlanacağı vurgulanmaktadır.  

Dizilerde villalar, en lüks arabalar, yalılar, yatlar, alt katlarda hizmetçiler yer almaktadır. Onlar sadece patronları için sıkılmaktadırlar.Holding sahipleri hayat kavgası içinde rakipleriyle mücadele etmektedirler. Zenginlerde sıkıntı, çekerek, trilyonluk yaşamlarındaki zorluklarla uğraşmaktadırlar. Kader ortaklığı yapan iki arkadaş aynı kıza gönlünü kaptırmaktadırlar. 

Ülkemizde dizi furyası yaşanmakta. Bir çok kanalda gündüzden başlayıp gece yarısına kadar sürmekte. Bilgi içeren programların geç saatlerde yayınlanması toplumumuzu yüzeyselleşmeyle karşı karşıya bırakmaktadır.

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.