ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Bülent Arel’e ölümünden 18 yıl sonra ödülSayı: 687 - 24.12.2008


En önemli klasik müzik bestecilerimizden ve elektronik müziğin öncülerinden Bülent Arel’e ölümünden 18 yıl sonra, 2008 MİAM Onur Ödülü verildi. Arel’in ödülünü oğlu aldı

Bülent Arel  öleli 18 yıl olmuş. Türk bestecileri arasında, evrensel 20. yüzyıl müzik akımlarının en önemlilerinden biri olan elektronik müziğin öncülerinden sayılan Bülent Arel’e 18 yıl sonra da olsa kendi memleketinde bir onur ödülü verilmesi sevindirici. Arel’i tanıma şansını elde edememiş, müziğini hiç duymamış olan yeni kuşaklar bu vesileyle içimizden böyle bir insan çıkmış olduğunu öğrenecek.

Bülent Arel, bir elinde on marifet ile doğan olağanüstü yetenekli insanlardan biriydi. Parlak bir piyanist, eline aldığı her partisyonu bir çırpıda okuyup çalabilecek düzeyde bir eşlikçi, Türkiye’nin meslekten gelen ilk gerçek ‘tonmeister’iydi. Teknik ve elektronik bilgisi herhangi bir mühendisi suya götürür, susuz getirirdi. Daha okuma yazmayı yeni sökmüşken kendi kendine radyo ve plak çalar yapması aile arasında hayretle anlatılırdı. 

Korodan elektronik müziğe

Annesi ressam Müzdan Arel, Sanayi-i Nefise Mektebi’nin ilk kız mezunuydu. Bülent Arel’in asıl merakı ise hareketli heykeller yani ‘mobil’ler yapmaktı. Heyecanlı, çalışkan ve ilham verici bir yöneticiydi. Orkestra ve koro yöneticiliği kadar Ankara Radyosu Müzik Yayınları yöneticiliğinde de başarılıydı.

Helikon Derneği ve Helikon Yaylı Çalgılar Orkestrası’nın kurucularından biriydi.1965-70 yılları arasında Ankara Radyosu Madrigal Korosu’nu kurmuş ve bu koro ile ‘a capella’ (enstrüman eşliksiz) koro dağarının tüm eserlerinin kaydını gerçekleştirmişti.

Asıl ününü elektronik müzik alanında yaptı Bülent Arel. Elektronik müziğin, değil sadece Türkiye’de, dünyada bile ilk denemelerinden biri sayılan çalışmasını 1958’de Ankara’da gerçekleştirdi. Kendi tasarladığı ve bir mühendis arkadaşının yardımıyla imal ettiği ‘sine-wave generator’ yani ‘osilatör’ ile “Kuartet ve

Elektronikfrekansmetresi İçin Müzik” adlı eserini Helikon Yaylı Çalgılar Dörtlüsü 19 Ocak 1958 günü Milli Kütüphane Salonu’nda icra ederek müzik tarihinde yepyeni bir sayfa açtı. Arel, sonradan bu eserin üzerinden geçmiş ve adını “Yaylı Dörtlü ve Teyp için Müzik” olarak değiştirmişti.

Pek çok öğrenci yetiştirdi

Elektronik müzik, dünyada da henüz emekleme çağındaydı. New York’ta Columbia-Princeton Electronic Music Center kurulma aşamasındaydı. Bülent Arel, Vladimir Ussachevsky, Otto Luehning ve Milton Babbit ile bu merkezin kurucuları arasında yerini aldı.

1965’te Yale Üniversitesi’nde kompozisyon dersleri vermeye başladı ve Elektronik Müzik Laboratuvarı’nı kurdu. 1971’de New York Eyalet Üniversitesi Stony Brook Kampüsü’ne Elektronik Müzik Laboratuvarı kurmak üzere davet edildi. 1988’de emekli olana kadar Stony Brook’ta bir yandan bu laboratuvarı yönetti, bir yandan da kompozisyon profesörü olarak pek çok öğrenci yetiştirdi.

18 Aralık’ta İTÜ Maçka Kampüsü’nde düzenlenen törenle Bülent Arel’e 2008 Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (MİAM) Onur Ödülü verildi. MİAM Eşbaşkanı Kamran İnce, Bülent Arel’in ödülünü oğlu Emre Arel’e sundu. Törende Bülent Arel’in elektronik eserlerinden “Mimiana II - Frieze” ile “Yaylı Dörtlü ve Teyp İçin Müzik” seslendirildi. Ayrıca bestecinin çalgı müziklerinden örnekler yorumlandı.
 

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.